Zadaniowy system czasu pracy na pracy zdalnej

1 rok temu

Pani Moniko, nasi menedżerowie mają ogromny problem! Nasze timesheety potwierdzają, iż podczas pracy zdalnej u znacznej części pracowników spada wydajność, a osiągane przez nich wyniki są coraz słabsze. Wiemy, iż podłoże tego stanu może być różne. Jednym z pomysłów jak poradzić sobie z tym problemem jest zastosowanie wypowiedzeń zmieniających. Planujemy wprowadzić albo zadaniowy albo równoważny system czasu pracy, który miałby zastosowanie w przypadku osób pracujących zdalnie. Pani Moniko, czy to ma sens?
Napisała do mnie Ania [imię zmienione], specjalistka ds. HR ze szczecińskiej firmy z branży handlowej.

Jak zmienić system czasu pracy?

Sposób wprowadzenia zmian w obszarze czasu pracy uzależniony jest od tego czy w zakładzie pracy działają organizacje związkowe i czy pracodawca zobowiązany jest do tworzenia regulaminu.

  • Jeśli u pracodawcy działają związki zawodowe, zasady pracy zdalnej powinny zostać określone w porozumieniu między pracodawcą a związkami.
  • Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, zasady wykonywania pracy zdalnej pracodawca określa w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

Praca zdalna uzgodniona w trakcie zatrudnienia

Gdy do uzgodnienia pracy zdalnej dojdzie w trakcie zatrudnienia, każda ze stron umowy o pracę będzie mogła wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Strony ustalą przy tym termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy nastąpi w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

System czasu pracy uzasadniony utrudnioną kontrolą

Zadaniowy system czasu pracy można wprowadzić, o ile jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania pracy. Wprowadzenie zadaniowego systemu czasu pracy jest zatem dopuszczalne, jeśli:

  • pracodawcy trudno jest kontrolować sposób wykonywania przez pracownika powierzonej mu pracy,
  • ewidencja czasu pracy pracownika jest utrudniona,
  • nie zachodzi potrzeba przebywania pracownika w zakładzie w określonych odgórnie godzinach,
  • zapotrzebowanie na daną pracę jest zmienne i trudne do przewidzenia,
  • praca jest uzależniona od działań pracownika – nie ma potrzeby współpracy z innymi pracownikami.

Równoważny system czasu pracy również dopuszczalny

Zgodnie z przepisami, o ile jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Konieczne zmiany w przepisach wewnątrzzakładowych

Zgodnie zatem z powyższym, o ile pracodawca chce zmienić obowiązujący dotychczas system czasu pracy powinien w tym celu dokonać odpowiednich zmian w:

  • regulaminie pracy,
  • układzie zbiorowym pracy lub
  • w obwieszczeniu.

Zmiana systemu czasu pracy wymaga takiego samego trybu jak jego uchwalenie.

Z tego względu w przypadku, gdy w zakładzie pracy system czasu pracy ustalony został w regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy jego zmiana jest możliwa dopiero po upływie dwóch tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Gdyby system organizacji czasu pracy został wyraźnie zastrzeżony w umowie o pracę, wówczas zmiana zastrzeżonego w tej umowie systemu pracy wymagałaby wypowiedzenia przez zakład pracy warunków pracy i płacy.

Zmniejszenie wysokości wynagrodzenia wymaga złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu warunków pracy i pracy.

Idź do oryginalnego materiału