Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa
Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa otrzyma brat lub siostra o ile doszło do zdarzenia, za które osoba trzecia ponosi odpowiedzialność. Zdarzenie to musi skutkować śmiercią osoby poszkodowanej. Powyższe wynika z art. 446 k.c. „sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.” jeżeli zatem doszło do wypadku, w którym zginęła bliska nam osoba powinniśmy starać się o uzyskanie tego świadczenia.
Zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa jest formą odszkodowania za skodę nie mającą podłoża w sferze finansowej. Jest to świadczenie mające na celu wynagrodzić osobie roszczącej ból i cierpienie po stracie bliskiego członka rodziny. Ból i cierpienie jest tym większe im głębsze relacje łączyły rodzeństwo. Powyższe oczywiście determinuje wysokość zadośćuczynienia.
Postępowanie o zadośćuczynienie za śmierć rodzeństwa
W zależności od podmiotu odpowiedzialnego za wypadek postępowanie będzie się toczyło w różny sposób. Niemniej jednak w każdym przypadku w sprawie będzie się toczyło postępowanie karne. I to jest pierwszy i bardzo istotny etap wali o zadośćuczynienie. Ważne jest aby osoba roszcząca po śmierci rodzeństwa przystąpiła do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oznaczać to będzie, iż wypadek wstrząsną nią na tyle, iż chce walczyć o prawa zmarłego, który sam nie może o nie zadbać. Postępowanie karne wyjaśnia okoliczności wypadku oraz prowadzi do sporządzenia wniosków kto za wypadek odpowiada. Przy wyłącznej odpowiedzialności osoby trzeciej zadośćuczynienie uzyskasz w całości. jeżeli jednak w toku postępowania karnego okaże się, iż zmarły przyczynił się do wypadku, to sędzia może pomniejszyć świadczenie o odpowiednią sumę.
W związku z powyższym, ważne jest aby nadzorować postępowanie karne w celu ujawnienia wszelkich okoliczności, które mogą świadczyć o braku winy zmarłego. Dzięki temu roszczący otrzyma pełne odszkodowanie po śmierci rodzeństwa. Dla sądu cywilnego będzie miało to również duże znaczenie.
Sprawy karne dotyczące wypadków śmiertelnych są niezmiernie skomplikowane i watro polecić ich prowadzenie profesjonalnej kancelarii. Dobra kancelaria odszkodowawcza nie pobiera opłat wstępnych choćby jeżeli musi prowadzić postępowanie karne. Wynagrodzenie prowizyjne motywuje prawników do szybszej pracy oraz możliwie najlepszego efektu. Kancelaria otrzymuje wynagrodzenie dopiero po uzyskaniu zadośćuczynienia. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wysokości uzyskanych kwota dla klienta. Dzięki temu podejmujemy wszelkie starania aby sprawę zakończyć możliwie najszybciej i uzyskać największe odszkodowanie.
Wysokość zadośćuczynienia za śmierć rodzeństwa
Towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko dokonują wypłat zadośćuczynienia po śmierci rodzeństwa. Oczywiście chodzi o wypłaty kwoty bezspornej w postępowaniu likwidacyjnym. choćby jeżeli ubezpieczyciel uzna, iż powinien wypłacić zadośćuczynienie to kwota jest znacznie zaniżona. Najczęściej są to kwoty rzędu 2.000,00 do 3.000,00 zł. Po otrzymaniu decyzji odmownej lub uznaniu tak niskiej kwoty należy sprawę skierować do Sądu.
Jednak ważne jest aby dobrze się przygotować do procesu likwidacji szkody oraz dalszego procesu sądowego. Warto jest zgromadzić wspólne zdjęcia ze zmarłym bratem lub siostrą. Opisać dokładnie łączące Was relację oraz wspomnienia z dzieciństwa i nie tylko. To w jaki sposób przygotujemy sprawę będzie miało ogromny wpływ na zasądzoną kwotę odszkodowania. Należy pamiętać, iż kierując sprawę do Sądu to właśnie strona powodowa musi udowodnić wszelkie fakty, na które powołuje się w pozwie.
Ostatecznie kwota zadośćuczynienia po śmierci rodzeństwa może sięgać choćby kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po prawidłowo przeprowadzonym procesie likwidacyjnym i sądowym właśnie takiej kwoty można się spodziewać. Należy jednak pamiętać, iż jeżeli popełnimy jakiś błąd w postępowaniu likwidacyjnym, takiej kwoty nie uda nam się uzyskać w wyroku.
Wywiad środowiskowy
Towarzystwa ubezpieczeniowe organizują wywiady środowiskowe z osobami roszczącymi po śmierci osób bliskich. Takie spotkanie z pracownikiem ubezpieczyciela to najczęściej seria pytań mających na celu ujawnienie rzeczywistych relacji ze zmarłym. Pytania są ułożone w taki sposób aby wykazać, iż relacje łączące osobę wypytywaną z poszkodowanym nie były najlepsze. I choć cała rozmowa zasadniczo odbywa się w sposób grzeczny ma na celu obniżenie kwoty zadośćuczynienia. Po zakończeniu wywiadu środowiskowego należy dokładnie przeczytać sporządzony dokument przed jego podpisaniem. jeżeli zapiski nie zgadzają się z tym co zostało powiedziane nie należy podpisywać dokumentu bez zmiany treści.