Jak wiesz nie każde zakażenie organizmu można uznać za zakażenie szpitalne.
Co więc możemy rozumieć pod pojęciem zakażenia szpitalnego?
Prawną definicję tego pojęcia znajdziesz w art. 2 pkt 33 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Z tego właśnie przepisu wynika, iż zakażenie szpitalne to takie zakażenie, które:
wystąpiło w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w przypadku gdy choroba:
1) nie pozostawała w momencie udzielania świadczeń zdrowotnychw okresie wylęgania albo
2) wystąpiła po udzieleniu świadczeń zdrowotnych, w okresie nie dłuższym niż najdłuższy okres jej wylęgania.
Zwróć uwagę, iż ustawodawca definiując pojęcie zakażenia szpitalnego posłużył się bardzo nieprecyzyjnym zwrotem, a mianowicie „w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych”, w żaden sposób świadczeń tych nie konkretyzując.
Co więcej kolejne przepisy definiujące pojęcie świadczeń zdrowotnych (ustawa o działalności leczniczej) wskazują jedynie, iż są to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
Jakkolwiek pojęcie to niekiedy nastręcza trudności interpretacyjnych, nie budzi żadnych wątpliwości, iż celem takich świadczeń jest służenie zdrowiu pacjenta, nigdy zaś jego pogorszenie.
Procedury zapobiegające zakażeniom szpitalnym
Każdy z nas trafiając do szpitala, czy też innego rodzaju placówki medycznej może ulec zakażeniu.
Procedury mające na celu zapobieganie zakażeniom pozostawiają niestety wciąż wiele do życzenia, a w podmiotach leczniczych wciąż dochodzi do licznych zakażeń pacjentów.
Niestety zakażenia takie niosą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia pacjentów.
Niejednokrotnie bowiem na skutek zakażenia szpitalnego, zakażony pacjent wymaga długotrwałego leczenia.
Zakażenia powodują cierpienie u pacjentów, a co gorsza bardzo często prowadzą do wyniszczenia ich organizmu.
Niejednokrotnie pacjent, w przypadku takiego zakażenia, po opuszczeniu placówki medycznej znajduje się w o wiele gorszym stanie zdrowia, niż wówczas gdy trafił na leczenie.
Jakie masz prawa w przypadku zakażenia szpitalnego
Jeśli zostałeś zakażony w szpitalu, pamiętaj iż przysługują Ci określone roszczenia względem placówki medycznej, w szczególności: zadośćuczynienie, odszkodowanie i renta.
Możesz także domagać się ustalenia odpowiedzialności szpitala w przyszłości za skutki takiego zakażenia.
Świadczenie te mają na celu zrekompensowanie doznanych przez Ciebie krzywd niematerialnych, ale także materialnych jak np. zwrot kosztów leczenia (Poczytaj o odpowiedzialności szpitala).
Alicja Sandomierska
adwokat
***
Zakażenie podczas cesarskiego cięcia
Staphylococcus epidermidis jest bakterią powszechnie występującą na błonach śluzowych jamy ustnej, nosa, gardła, a także w drogach moczowo-płciowych, jelicie grubym oraz na skórze.
Dla osób zdrowych nie jest zagrożeniem, ale u pacjentów po przebytych operacjach, którzy mają osłabioną odporność może wywołać niebezpieczny wstrząs septyczny.
Jest jedną z głównych przyczyn zakażeń wewnątrzszpitalnych [Czytaj dalej…]