Zasiłek macierzyński. W 2023 sporo się zmieniło. Nie wszystkie nowości podobają się rodziców

6 miesięcy temu

Pod koniec kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy. Największe zmiany dotyczyły kwestii opieki nad dziećmi, w tym urlopów rodzicielskiego i macierzyńskiego. Od tego roku rodzice mogą spędzić z dzieckiem nieco więcej czasu, a dodatkowo otrzymują wyższy zasiłek macierzyński. Niestety nie wszyscy rodzice są zadowoleni z nowych regulacji.

Zasiłek macierzyński 2023. Co się zmieniło?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 kwietnia 2023 roku zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynosi 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jest jednak jeden warunek – wniosek o ten zasiłek należy złożyć do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego można wykorzystać jednorazowo albo można go podzielić maksymalnie na 5 dowolnych części i skorzystać z niego najpóźniej do momentu, aż dziecko ukończy 6 lat.

Okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Najważniejsza informacja dla rodziców jest taka, iż obowiązujący dotychczas urlop rodzicielski został wydłużony aż o 9 tygodni i aktualnie wynosi on:

  • 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 43 tygodnie – w przypadku urodzenia dwóch lub więcej dzieci przy jednym porodzie,

Z wspomnianego okresu zasiłku rodzicielskiego każdy z rodziców ma prawo wykorzystać co najmniej 9 tygodni. Nie można przenieść ich na drugiego rodzica (np. ojciec oddałby matce dziecka swoją część) – zarówno ojciec, jak i matka muszą wykorzystać ten okres, inaczej urlop przepadnie.

Co ważne, w przypadku tych 9 tygodni dla drugiego rodzica zasiłek macierzyński wynosi zawsze 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału