Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

4 dni temu

W dnu 19 marca 2025 r. weszły w życie przepisy regulujące nowe uprawnienie rodzicielskie, czyli uzupełniający urlop macierzyński, który przysługuje w związku z narodzinami wcześniaka lub hospitalizacją dziecka, które urodziło się o czasie, jednak przebywało w szpitalu. Za okres nowego rodzaju urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński finansowany z funduszu chorobowego zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z niniejszego wpisu dowiesz się jakie są zasady tego zasiłku i w jakiej przysługuje wysokości.

Przesłanki uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że prawo do urlopu uzupełniającego jest w sposób nierozerwalny związane z prawem do urlopu macierzyńskiego. Tym samym nie ma prawnej możliwości, aby wykorzystać urlop uzupełniający bez uprzedniego wykorzystania urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze albo wykorzystania urlopu uzupełniającego przez drugiego rodzica – ubezpieczonego, gdy matka nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego (są pewne wyjątki, związane z odpowiednim stosowaniem przepisów urlopu macierzyńskiego jak zgon matki, niezdolność do samodzielnej egzystencji, co omówię w osobnym rozdziale).
Zgodnie z nowym art. 180 (2) kp pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku urodzenia dziecka:

1. przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie,

2. po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie,

3. po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem, iż pobyt ten będzie wynosił co najmniej 2 kolej- ne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.

Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie, sumuje się. Niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia. Tym samym przebywanie dziecka w szpitalu nie musi mieć charakteru ciągłego.

Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 100% podstawy, niezależnie od zadeklarowanej wysokości podstawy zasiłku w głównej części urlopu macierzyńskiego. Wysokość ta jest niezależna od tego czy za okres urlopu macierzyńskiego w głównej części był wypłacany zasiłek macierzyński w wysokości 100% lub 81,5%.

Nowe kody świadczenia / przerwy

  • 341 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego,
  • 342 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Pozdrawiam, Karolina Niedzielska

Idź do oryginalnego materiału