​Zmiana podejścia do umów o pracę – projekty nowelizacji coraz bliżej!

3 miesięcy temu

Niebawem sporo może się zmienić w aktualnym podejściu do umów o pracę oraz cywilnoprawnych zawieranych przez pracodawców. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektorat Pracy ogłosiły, iż działają nad projektami nowelizacji ustaw. Najważniejsze zapowiadane zmiany dotyczą nadania Państwowej Inspekcji Pracy uprawnień do rekwalifikowania umów B2B na umowę o pracę, a także nowej definicji stosunku pracy czy oskładkowania umów o dzieło.

Rekwalifikacja umów B2B na umowy o pracę

Według ostatnich zapowiedzi MPRiS Inspekcja Pracy już niedługo ma otrzymać uprawnienia do samodzielnego przekształcania formy współpracy z modelu B2B na umowę o pracę, o czym pisaliśmy już na naszym blogu. Rozwiązanie to stanowiłoby pewną rewolucję, ponieważ w tej chwili takie przekwalifikowanie możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu postępowania sądowego.

Nowa definicja stosunku pracy

GIP zapowiedział aktualizację definicji stosunku pracy w kodeksie pracy [1]. Definicja ma zostać rozszerzona do około 6-7 przesłanek, które będą bazować na orzecznictwie w zakresie elementów charakteryzujących cechy stosunku pracy. Decydujący ma być aspekt podporządkowania pracowniczego.

Utrwalone już możliwości wydawania poleceń służbowych oraz decydowania przez pracodawcę o wyborze miejsca i czasu pracy pracownika nie będą już jedynymi kryteriami, które decydowałoby o zakwalifikowaniu relacji jako umowy o pracę. Znaczenie będą miały również kwestie decydowania przez pracodawcę o elementach takich jak wizerunek, narzędzia pracy czy też ubiór pracownika.

Choć w zamyśle sprecyzowanie elementów charakterystycznych dla stosunku pracy ma pomóc inspektorom pracy dokonywać ewentualnej kontroli (w tym potencjalnej rekwalifikacji), to powyższy pogląd wywołał już spore kontrowersje. Ocena, czy dana relacja ma zostać zakwalifikowana jako stosunek pracy na podstawie posługiwania się określonymi narzędziami lub zakładania konkretnej odzieży roboczej, w skrajnym scenariuszu może powodować, iż całe grupy zawodowe (np. lekarze, pielęgniarki, adwokaci) mogą być narażone na przymusową rekwalifikację zawieranych umów.

Oskładkowanie umów o dzieło

Z zapowiedzi MPRiS wynika, iż ministerstwo opracowało już projekt, który zakłada pełne oskładkowanie umów zlecenia i umów o dzieło. Na zwolnienie z oskładkowania mogą liczyć jedynie uczniowie szkół ponadpodstawowych lub studenci do ukończenia 26. roku życia. Ministerstwo zakłada również możliwość wyboru w zakresie odprowadzania składki chorobowej od umowy o dzieło.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych powoduje oczywiście wzrost kosztów po stronie zlecających usługę lub wykonanie dzieła. Stąd pojawia się możliwość, iż usługodawcy / wykonawcy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia „na rękę”.

Co dalej?

Aktualnie żaden z projektów nie został jeszcze oficjalnie skierowany do sejmu. Niemniej zapowiadane zmiany mogą stanowić rewolucję w zakresie znanych dotychczas podstaw i funkcjonowania stosunków cywilnoprawnych.

O szczegółowych założeniach wspomnianych projektów poinformujemy Państwa niezwłocznie po ich opublikowaniu.

[1] art. 22 § 1

Idź do oryginalnego materiału