Źródła energii odnawialnej wyprzedzają węgiel
Zgodnie z zestawieniem Forum Energii za rok 2024, udział źródeł węglowych w miksie energetycznym wyniósł 57,1 proc. Wzrostowi ponownie uległ natomiast udział odnawialnych źródeł energii (OZE), który w 2024 r. osiągnął najwyższy w historii wynik, wynoszący 29,6 proc.
W swojej analizie Forum Energii zwróciło uwagę na przyspieszający rozwój OZE. Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energii podaje, iż zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie rośnie najszybciej od lat. Zgodnie z przewidywaniami odnawialne źródła energii mają zwiększyć swój udział w globalnej podaży energii z 30 proc. w 2023 r. do 35 proc. w 2025 r.
Ważne zmiany dla właścicieli fotowoltaiki od 17 stycznia
W 2023 r. wprowadzony został obowiązek zgłaszania wszystkich umów zawartych z odbiorcami końcowymi na sprzedaż energii elektrycznej. Obowiązek zgłaszania umów dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE posiadających koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na działalność gospodarczą. Zgłoszenia dokonuje się do regulatora URE w terminie miesiąca od dnia zawarcia danej umowy.Reklama
W styczniu 2025 r. weszła natomiast ważna zmiana dla wytwórców energii elektrycznej, która wprowadziła nowy formularz zgłaszania zawartych umów - formularz URE PPA 01. Formularz ten został wprowadzony w celu ujednolicenia oraz ulepszenia procesu raportowania zawieranych umów.
Warto również zaznaczyć, iż zgłoszenia nie są obowiązkowe w przypadku prosumentów zwyczajnych, czyli osób, które posiadają domową fotowoltaikę.
Jak zgłosić umowy sprzedaży energii elektrycznej w 2025?
Od 17 stycznia 2025 r. każda nowa zawarta umowa między wytwórcą a odbiorcą końcowym na sprzedaż energii elektrycznej ma zostać zgłoszona do Urzędu Regulacji Energetyki na nowym formularzu UE PPA 01. Formularz należy przesłać do URE w formacie Excel lub PDF. o ile wytwórca dokona zgłoszenia na innym formularzu niż wyżej wskazany, to wówczas konieczne będzie dokonanie korekty.
W formularzu UE PPA 01 należy podać wszystkie niezbędne informacje, takie jak:
● NIP i REGON wytwórcy,
● nazwa odbiorcy końcowego,
● rodzaj OZE i nazwa,
● lokalizacja OZE,
● data zawarcia umowy i okres dostawy energii w ramach umowy,
● wolumen zakontraktowanej energii w umowie
● typ ceny,
● cena jednostkowa netto sprzedaży energii elektrycznej w umowie.
Wypełnione formularze należy następnie przekazać do Urzędu Regulacji Energetyki drogą elektroniczną na adres [email protected], dzięki podpisu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP: /URE/SkrytkaESP lub na adres do e-doręczeń AE:PL-25259-52521-UECUJ-18.
W tytule maila oraz nazwie załączonego pliku należy dodatkowo wpisać skróconą nazwę Spółki wytwarzania oraz miesiąc i rok, który obejmuje formularz.
WB