Tak wynika z nowelizacji rozporządzenia, która weszła w życie 17.5.2023 r. Jego zmiana wynikała z konieczności dostosowania przepisów do nowych regulacji Kodeksu pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 641). W efekcie do części B akt osobowych pracownika trafią dokumenty dotyczące stosowania elastycznej organizacji pracy. Wnosić o nią mogą rodzice dzieci do lat ośmiu. Czym taka elastyczna organizacja pracy jest? Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 1881 KP) to m.in. systemy: przerywanego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta (art. 139, art. 143 i art. 144 KP), rozkłady czasu pracy: ruchomy, tj. przewidujący różne godziny rozpoczynania pracy, oraz indywidualny (art. 1401 i art. 142 KP).
W to samo miejsce trafią też wnioski pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę na bezterminową lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy (np. o zatrudnienie na pełen etat) oraz odpowiedź pracodawcy na takie żądanie. W części B akt osobowych mają znaleźć się też wnioski pracownika o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny i odpowiedź na to pracodawcy.
Poza aktami osobowymi pracodawca prowadzi też oddzielnie dla wszystkich pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w której skład wchodzą m.in. papiery dotyczące ewidencjonowania czasu pracy. Tych też będzie więcej. Chodzi m.in. o wnioski pracownika o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej oraz dodatkowy urlop opiekuńczy. Dojdą też zgody pracownika opiekującego się dzieckiem do czwartego roku życia na pracę powyżej ośmiu godzin, a w stosunku do osoby opiekującej się dzieckiem do ósmego roku życia – na zatrudnienie w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, i delegowanie poza stałe miejsce zatrudnienia.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 9.5.2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 879).