Na mocy zmian wprowadzonych w ustawie z 9.9.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170; dalej: PodCzynnCywPrU), zostanie zniesiona konieczność zapłaty PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Dotyczy to wszystkich osób, które mają w planie nabycie swojego pierwszego lokum na rynku wtórnym i oznacza, iż planując budżet na taką inwestycję, będą mogli odliczyć od niego 2% wartości inwestycji.
Zgodnie ze zmianami, zwolnienie z konieczności zapłaty PCC ma dotyczyć sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego. Warunkiem jest by nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. jeżeli jednak kupujący posiadał wcześniej udział w prawach własnościowych, zwolnienie nie będzie obejmowało przypadków, w których udział ten przekracza 50% lub jeżeli został nabyty na skutek spadku.
Autorzy noweli wprowadzili także zmiany w stosunku do inwestorów, którzy kupują wiele mieszkań. Im z kolei przyjdzie zapłacić więcej. Stawka PCC wzrosła do 6% dla zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego. O ile zatem wspomniana wcześniej zmiana przepisów miała na celu odciążenie osób, planujących zakup swojego pierwszego lokum i da im możliwość zaoszczędzenia 2% wartości nieruchomości, o tyle nowe regulacje w zakresie kupna wielu mieszkań (od szóstego wzwyż) ma na celu zrównoważenie obciążeń podatkowych i ograniczenie spekulacyjnych zakupów nieruchomości.
W tej samej ustawie znalazły się także przepisy mające na celu wsparcie działania Społecznych Agencji Najmu (SAN). Dzięki znowelizowanym przepisom zyskają one możliwość uzyskania wsparcia z Funduszu Dopłat na remonty pustostanów, które następnie zostaną wynajęte wskazanym przez gminę lokatorom o niskich albo umiarkowanych dochodach.