Zmiany w zakresie uproszczeń safe harbour dla pożyczek od 2024 r.

1 rok temu

Uproszczenie safe harbour pozwala polskim podatnikom, którzy zawierają umowy pożyczek, na skorzystanie ze zwolnienia z obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych[1]. Przy spełnieniu przez podatnika określonych warunków, organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu lub straty w zakresie takiej pożyczki.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z safe harbour?

Aby skorzystać z safe harbour[2], oprocentowanie pożyczki w ujęciu rocznym (na dzień zawarcia umowy) musi zostać ustalone w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Finansów. Jego najnowsza wersja została opublikowana 27 grudnia 2023 r. w Monitorze Polskim[3] i obowiązuje od 1 stycznia 2024 r.

Pozostałe warunki uprawniające podatnika do skorzystania z preferencji safe harbour:

  • brak wypłat – innych niż odsetki – związanych z udzieleniem lub obsługą pożyczki;
  • pożyczka udzielana na maksymalnie 5 lat;
  • wartość zadłużenia podatnika w danym roku nie jest większa niż 20 mln złotych (lub równowartość tej kwoty);
  • pożyczkodawca nie ma siedziby w raju podatkowym.

Safe harbour – regulacje obowiązujące w 2024 r.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów rodzaje bazowych stóp procentowych dla pożyczek (w zależności od stosowanej waluty) prezentują się następująco:

Jedyną zmianą, w porównaniu z ubiegłym rokiem, jest dodanie wskaźnika referencyjnego dla pożyczek w złotówkach – WIRON 3M Stopa składana. W takim przypadku stopa procentowa oparta jest na stawkach jednodniowych z ostatnich trzech miesięcy (procent składany uwzględniający poszczególne dni).

Zgodnie z obwieszczeniem MF, dla pięciu głównych walut – przy zastosowaniu 3-miesięcznej stopy referencyjnej – marża powinna wynosić odpowiednio:

  • dla pożyczkobiorcy – maksymalnie 3,1 punktu procentowego (2,9 punktu procentowego w 2023 r.),
  • dla pożyczkodawcy – minimalnie 2,2 punktu procentowego (2,4 punktu procentowego w 2023 r.).

Jeżeli wartość bazowej stopy procentowej jest ujemna, marża stanowi sumę wartości bezwzględnej bazowej stopy procentowej i wartości określonej w powyższych punktach.

Odpowiedni moment na weryfikację

Przedsiębiorcom, którzy w nowym roku podatkowym analizują warunki transakcji kontrolowanych dotyczących pożyczek, zalecamy weryfikację możliwości skorzystania z uproszczenia safe harbour – zgodnie z warunkami wynikającymi z obwieszczenia Ministra Finansów. Dla podmiotów, które z niego nie skorzystają, będą miały zastosowanie ogólne zasady weryfikacji wysokości oprocentowania, zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Może to rodzić obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych oraz analiz porównawczych dla takich transakcji.

W przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem uproszczenia safe harbour lub w pozostałych tematach z zakresu cen transferowych – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.


[1] art. 11n pkt. 12 ustawy o CIT

[2] Na podstawie art. 11g ustawy o CIT

[3] Obwieszczenie Ministra Finansów z 27 grudnia 2023 r.

Idź do oryginalnego materiału