50 milionów na rozwój offshore dla Stoczni Crist

3 dni temu

Crist konsekwentnie rozwija swoje zaangażowanie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Stocznia otrzymała pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na nowe inwestycje.

Kwota ponad 50 milionów pozwoli na budowę w pełni wyposażonych stacji transformatorowych dla morskich farm wiatrowych. Dzięki temu stocznia w przyszłości zwiększy możliwości produkcyjne i będzie mogła realizować również dostawy.

– Budowa nowej linii produkcji trafostacji morskich dla farm wiatrowych to bardzo ważna dla nas inwestycja, która pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne – podkreślał Ireneusz Ćwirko, prezes stoczni Crist. – Obecne plany przewidują konieczność dostarczenia około 14 takich stacji do 2030 roku oraz ponad 20 kolejnych po 2030 roku.

Stacje transformatorowe są kluczowym elementem farm wiatrowych na morzu. To dzięki nim energia generowana przez turbiny może być bezpiecznie przesyłana na ląd. Crist posiada niezbędne doświadczenie i infrastrukturę, aby sprostać tym wyzwaniom i produkować stacje dla klientów stawiających wiatraki na Bałtyku.

Stocznia od lat realizuje projekty dla sektora offshore. Dostarczają m.in. moduły dla platform wiertniczych oraz statki kablowe. Teraz firma chce rozszerzyć działalność o budowę jednostek do instalacji dużych turbin wiatrowych. A finalnie stać się generalnym wykonawcą projektów.

– Waga nowych turbin sięga 3000-4000 ton, a ich fundamenty mają przekroje ponad 12 metrów. Potrzebna będzie nowa flota zdolna do instalacji takich konstrukcji. Jesteśmy gotowi do budowy jednostek wyposażonych w napędy zeroemisyjne, oparte na zielonym metanolu czy amoniaku –przekazał Ćwirko.

Zwiększenie udziału polskich firm w budowie farm wiatrowych to istotny krok w kierunku uniezależnienia się od zagranicznych dostawców i wzmocnienia krajowego przemysłu. Nada to wzrostu gospodarczego nie tylko regionów zachodniopomorskiego i pomorskiego, ale też wielu firm z całej Polski.

Jak wspominam Ćwirko w tej chwili fundamenty wież są produkowane głównie w Azji, ze względu na niski koszt produkcji. Eksperci branży wskazuje na braki w tej flocie. Dynamiczna sytuacja na świecie związana m. im. z pandemią czy konfliktem na Ukrainie potwierdza istotę działania lokalnie i skracania łańcuchów dostaw. Warto, by Europa zrewidowała swoje podejście do bezpieczeństwa i łańcuchów dostaw, niezbędnych do budowy 300 GW energii na morzu, zgodnie z przyjętą strategią – mówił prezes.

Crist to jedna z największych polskich stoczni, działająca od 1987 roku. Specjalizuje się w budowie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji offshore oraz infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej. Stocznia dostarczyła już wiele innowacyjnych jednostek, w tym nowoczesne kablowce i statki instalacyjne. Jej zaangażowanie w sektor offshore stale rośnie, a nowe inwestycje pozwalają na dalszy rozwój i umacnianie pozycji na rynku europejskim

fot. Stocznia Cris

Idź do oryginalnego materiału