Jak zmienić stanowisko pracy?
Rodzaj wykonywanej pracy to jeden z podstawowych elementów umowy o pracę. By zmienić stanowisko pracy, konieczna jest zmiana treści umowy, która może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.
Warunkiem koniecznym do modyfikacji warunków zatrudnienia w wyniku porozumienia zmieniającego jest zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy. W przeciwnym wypadku zastosowanie będzie miało wypowiedzenie zmieniające, czyli jednostronne oświadczenie woli pracodawcy o wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków wynikających z jego umowy o pracę.
Zmiana stanowiska pracy a badania lekarskie
Powierzając pracownikowi nowe stanowisko pracy, pracodawca powinien mieć na uwadze ciążące na nim obowiązki z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej. Dlaczego to takie ważne? Bowiem zmiana stanowiska może wiązać się z koniecznością skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie. Zgodnie z art. 229 §1 Kodeksu pracy poza osobami przyjmowanymi do pracy, obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich mają również pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Czy każda zmiana stanowiska pracy wymaga przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich?
Przeniesienie pracownika młodocianego na inne stanowisko pracy zawsze będzie wiązało się z koniecznością ponownego wykonania badań.
W przypadku pozostałych pracowników, gdy na nowym stanowisku pracy nie występują lub nie dochodzą inne czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, wydaje się, iż nie ma konieczności ponownego kierowania ich na wstępne badania lekarskie.
Zmiana stanowiska pracy a szkolenie BHP
Obowiązek przeszkolenia pracownika z zakresu BHP przed dopuszczeniem go do pracy wynika z art. 237 [3] §2 Kodeksu pracy. Natomiast szczegółowe zasady organizowania szkoleń określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zgodnie z §6 przywołanego rozporządzenia szkolenia BHP prowadzone są jako szkolenia wstępne i szkolenia okresowe. Szkolenie wstępne składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego i powinno zostać przeprowadzone przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia przenosząc pracownika na stanowisko robotnicze oraz inne, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu instruktaż stanowiskowy przed dopuszczeniem go do wykonywania pracy na nowym stanowisku. Instruktaż ten ma za zadanie przygotować pracownika do bezpiecznego wykonywania pracy w nowych warunkach. Przy zmianie stanowiska pracy nie ma obowiązku ponownego organizowania instruktażu ogólnego. Ten obowiązkowo odbywają nowo zatrudnieni pracownicy przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.
Czy każda zmiana stanowiska pracy wymaga przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego?
Jeżeli w wyniku powierzenia pracownikowi nowego stanowiska pracy nie ulegną zmianie czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne, wydaje się, iż nie ma potrzeby ponownego przeprowadzania instruktażu stanowiskowego.
Awans na stanowisko kierownicze a szkolenie okresowe BHP
Awansując pracownika na stanowisko kierownicze należy pamiętać o obowiązku odbycia przez niego szkolenia okresowego dla osób kierujących pracownikami nie później niż w przeciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na nowym stanowisku. Mając jednak na uwadze odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobach na stanowiskach kierowniczych, warto nie czekać tak długo i możliwe jak najszybciej przeprowadzić takie szkolenie, tak by awansowany pracownik był odpowiednio przygotowany do pełnienia nowej roli.
Pracodawca planując powierzenie pracownikowi nowego stanowiska pracy, czy to w wyniku awansu, likwidacji dotychczasowego stanowiska pracy lub prośby pracownika, powinien z wyprzedzeniem się do tego procesu przygotować, tak by móc przeprowadzić go sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Kurs specjalisty ds. kadr i płac
Kwestie obowiązków pracownika i pracodawcy, w tym szkoleń BHP i warunków świadczenia pracy omawiamy szczegółowo i na przykładach podczas certyfikowanego kursu dla specjalistów ds. kadr i płac. Dołącz do szkolenia, które prowadzi Monika Smulewicz, założycielka bloga HR na Szpilkach®.