Alimenty i inne świadczenia w czasie rozwodu: co warto wiedzieć?

14 godzin temu
Rozwodnikom w pewnych przypadkach przysługują alimenty od byłego małżonka, który zobowiązany jest łożyć również na utrzymanie dzieci. Choć w zakresie świadczeń alimentacyjnych sąd wypowiada się dopiero, wydając wyrok, można je uzyskać już w toku postępowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Alimenty na dziecko w trakcie rozwodu

W trakcie rozwodu jeden z małżonków najczęściej wyprowadza się ze wspólnego mieszkania. Ten, który zamieszkuje bez dzieci, w dalszym ciągu zobowiązany jest łożyć na ich utrzymanie. Strony mogą rozwiązać spór polubownie, umawiając się na określoną kwotę alimentów. jeżeli osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe lub rodzic uchyla się od płacenia na dzieci, warto złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów. Jego celem jest udzielenie tymczasowej ochrony finansowej – takiej, jaką ma zapewnić przyszłe orzeczenie sądu. Więcej informacji na temat alimentów uzyskasz na stronie: https://kamk.pl/uslugi/alimenty/. Warto pamiętać, iż we wniosku określa się wysokość alimentów. Kwota powinna uwzględniać:

  • usprawiedliwione potrzeby dziecka – są to nie tylko potrzeby podstawowe, ale też związane z rozwojem, dostępem do edukacji, sportu czy kultury,
  • możliwości majątkowe rodzica – przy czym mowa nie tylko o możliwościach zarobkowych, ale również wynikających z posiadanego majątku.

Alimenty na małżonka – co warto wiedzieć?

Alimenty od byłego małżonka można otrzymać nie tylko na dziecko, ale również na siebie. Muszą jednak zaistnieć ku temu przesłanki. jeżeli chodzi o rozwód bez orzekania o winie, to małżonkowi przysługują alimenty, jeżeli znajdzie się w niedostatku. Tymczasem w przypadku rozwodu z wyłącznej winy męża/żony alimenty przysługują wskutek istotnego pogorszenia sytuacji materialnej. Więcej o sprawach rozwodowych dowiesz się tutaj: https://kamk.pl/uslugi/rozwody/. Co ważne, podobnie jak w przypadku alimentów na dziecko, małżonek może wystąpić z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia alimentów na siebie już w trakcie trwania rozwodu.

Alimenty w trakcie rozwodu – kiedy przysługują?

Rozwód nierzadko wiąże się z pogorszeniem sytuacji materialnej zarówno dzieci, jak i jednego z małżonków. Często mąż lub żona zarabia więcej, podczas gdy druga osoba w większym stopniu przyczynia się do utrzymania domowego miru. W niektórych przypadkach jeden z małżonków całkowicie rezygnuje z pracy, poświęcając się opiece nad dziećmi. Gdy dochodzi do rozwodu, takie osoby nie mogą pozostać bez środków do życia. Doskonale wiemy, iż sprawy rozwodowe realizowane są miesiącami, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie środków finansowych do czasu uzyskania stosownego orzeczenia sądu. Alimenty w trakcie rozwodu to skomplikowane zagadnienie, jednak najogólniej rzecz ujmując, przysługują one małoletnim dzieciom i małżonkom, którzy znaleźli się w niedostatku. Wniosek można złożyć na każdym etapie postępowania, jednak najlepiej zrobić to na samym początku. Wypłat nie dokonuje się wstecz, dlatego nie można żądać pieniędzy za minione miesiące.

Idź do oryginalnego materiału