Rzeczniczka Praw Dziecka przedstawiła Wojewodzie Pomorskiej uwagi dotyczące działania Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli i Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli. Chodzi o nieprawidłowości dotyczące zachowania terminów oraz brak odpowiedzi na pisma RPD.
Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, w piśmie do Wojewody Pomorskiej z 1 kwietnia, przypomniał, iż przepisy ustawy – Karta Nauczyciela oraz rozporządzenia MEN przyznają RPD szczególne uprawnienia w postępowaniach wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec nauczycieli, które dotyczą czynów naruszających prawa i dobro dziecka.
Adam Chmura, w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka, zwrócił jednak uwagę, iż działania zarówno Rzecznika Dyscyplinarnego, jak i Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Pomorskim, niestety, de facto pozbawiają RPD przysługujących mu kompetencji, m.in. zaskarżenia postanowień o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, wydawanych przez rzeczników dyscyplinarnych oraz o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, wydawanych przez komisje dyscyplinarne pierwszej instancji.
– Inicjowana kontrola instancyjna ma na celu doprowadzenie do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Z tego względu w sprawach tych istotny jest termin przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej – napisał zastępca RPD.
Tymczasem, aż trzy postanowienia Rzecznika Dyscyplinarnego o umorzeniu postępowania wyjaśniającego doręczono RPD choćby 3-4 miesiące po ich wydaniu. Rzeczniczka została więc pozbawiona możliwości ich skutecznego zaskarżenia z powodu przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej. W żadnej ze spraw nie doszło także do przedłużenia pięciomiesięcznego terminu przedawnienia w związku z art. 85o ust. 2, 3 lub 6 Karty Nauczyciela.
Adam Chmura zauważył również, iż w jednej ze spraw, Rzecznik Dyscyplinarny wydał postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego jeden dzień przed upływem terminu przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej – co również praktycznie uniemożliwiło Rzeczniczce odpowiednią reakcję.
Ponadto w kilku sprawach rozstrzygnięcia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego nie zostały doręczone RPD, zgodnie z obowiązującymi przepisami przez Rzecznika Dyscyplinarnego, a doręczyła je dopiero Komisja. W ocenie Zastępcy RPD, mogło to również wpłynąć na terminowość doręczenia postanowień.
Zastępca Rzeczniczki podkreślił, iż od dłuższego czasu obserwuje trudności w uzyskiwaniu od Komisji Dyscyplinarnej informacji o prowadzonych postępowaniach. Pisma kierowane przez RPD pozostają bez odpowiedzi.
Stąd wniosek do Wojewody, aby w sprawach postępowań dotyczących czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, informacje o umorzeniu postępowania wyjaśniającego były doręczane RPD przez Rzecznika Dyscyplinarnego niezwłocznie po ich wydaniu. A także by postępowania wyjaśniające były prowadzone tak, aby ewentualne postanowienia o ich umorzeniu wydawano w terminach umożliwiających ich zaskarżenie, o ile RPD dostrzeże taką konieczność. Zastępca RPD zaapelował by Wojewoda Pomorska, ja organ przy którym działają nauczycielskie organy dyscyplinarne w województwie pomorskim, zapewniła ich rzeczywistą i lojalną współpracę z Rzeczniczką Praw Dziecka.