Alimenty na dziecko 2024. to pierwsza taka zmiana od 16 lat [KWOTY]

2 miesięcy temu
Zdjęcie: fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl


Ile wynoszą alimenty na pociechę, wypłacane przez fundusz alimentacyjny? Niestety w tej chwili niezbyt wiele. Dlatego rząd zdecydował o zmianie kwoty tego świadczenia, ważnego dla wielu rodziców. A kiedy i o ile wzrosną alimenty w 2024 roku? Zobaczcie sami, co już wiemy.
Alimenty są świadczeniem płaconym na dziecko, bądź inną osobę z rodziny, która z jakiegoś powodu nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W praktyce wspomniane alimenty są przyznawane głównie na dzieci poniżej 18 roku życia bądź już pełnoletnie, ale wciąż uczące się np. w technikum czy studiujące. A ile wynoszą? Kwota może być różna, przy czym w przypadku świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest ściśle określona. Wyjaśniamy.
REKLAMA


Zobacz wideo Edyta Górniak o alimentach. Mówi, jakie krzywdy wyrządził Allanowi Dariusz Krupa. Byłaby gotowa, by spotkać się z nim po latach?


Wysokość alimentów wzrośnie już niedługo. Zmiany wejdą w życie od października
Jak podaje serwis Infor.pl, wysokość alimentów wypłacanych z funduszu alimentacyjnego od 16 lat stoi w miejscu, choć koszty życia znacząco wzrosły. A ile wynoszą? 500 złotych, co zdaniem wielu osób jest kwotą o wiele za małą, aby mogła w pełni pokryć potrzeby dziecka. Dlatego polski rząd zdecydował, iż od 1 października świadczenie z funduszu alimentacyjnego wzrośnie o 100 procent, czyli będzie wynosiło 1000 złotych. Przy czym na razie nic nie wiadomo na temat warunków, jakie trzeba spełnić, aby je otrzymać.
Nie podano też informacji o progu dochodowym. w tej chwili ten też najwyższy nie jest, bo wynosi 1209 zł netto miesięcznie na członka rodziny. Co więcej, alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują tylko dzieciom poniżej 18 roku życia oraz uczącym się bądź studiującym do 25. roku życia. Wyjątkiem są pociechy posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, którym to świadczenie przysługuje bezterminowo.


Alimenty wzrosną do 1000 złotych. Jednak przysługują tylko w jednym przypadku
Aby móc otrzymywać na dziecko alimenty nie wystarczy, iż spełnia ono kryterium wieku i ewentualnie kontynuacji edukacji. Drugim warunkiem jest bezskuteczność egzekucji tego świadczenia. A kiedy konkretnie tak się dzieje? Egzekucja alimentów jest uznawana za bezskuteczną, gdy:


w okresie ostatnich dwóch miesięcy alimenty (zarówno bieżące, jak i zaległe) nie zostały zapłacone w całości,
toczy się wobec dłużnika postępowanie upadłościowe, podczas którego nie otrzymano pełnej kwoty alimentów (bieżących, jak i zaległych),
dłużnik alimentacyjny przebywa za granicą i nie można wyegzekwować świadczenia, bo miejsce zamieszkania jest nieznane, a w Polsce nie ma ku temu podstaw prawnych.


Wówczas rodzic dziecka może wnioskować o przyznanie alimentów z funduszu alimentacyjnego w wysokości maksymalnie 500 złotych.
Idź do oryginalnego materiału