Alimenty z zagranicy

adwokatzagranica.pl 5 lat temu

Sytuacja, w której dłużnik przebywa poza terytorium Polski, na terenie Unii Europejskiej, nie oznacza, iż alimenty z zagranicy nie mogą być egzekwowane. choćby brak wiedzy na temat adresu zamieszkania dłużnika nie przekreśla szans na ściągnięcie alimentów. o ile dłużnik przebywa na terenie Unii Europejskiej, zastosowanie będzie miało Rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 roku.

Alimenty z zagranicy – podstawa egzekucji

Pierwszym krokiem jest uzyskanie sądowego potwierdzenia obowiązku zapłaty alimentów. Należności z tytułu alimentów mogą być egzekwowane na podstawie tytułu wykonawczego, koniecznie zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, zobowiązującym dłużnika do płacenia rat alimentacyjnych. Może nim być:
a) prawomocny wyrok
b) prawomocne postanowienie sądu o zatwierdzeniu ugody alimentacyjnej.

Alimenty z zagranicy – procedura dochodzenia

Następnym krokiem jest złożenie przez wierzyciela wniosku o wykonanie orzeczenia w sprawie zobowiązań alimentacyjnych do Prezesa Sądu Okręgowego, adekwatnego dla miejsca pobytu wierzyciela. Wniosek należy złożyć na odpowiednim formularzu stanowiącym załącznik nr VI do Rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 roku. Złożenie wniosku jest nieodpłatne, opłacie podlega jedynie tłumaczenie dokumentów i wydanie odpisów dokumentów urzędowych. Do wniosku należy dołączyć m. in.:
odpis wyroku zasądzającego alimenty,

  • wykaz zaległości alimentacyjnych z podziałem na kwoty, miesiące i lata,
  • informację o koncie bankowym,
  • oryginał zupełnego odpisu aktu urodzenia dziecka (gdy dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego),
  • oryginał skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka (gdy dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego),
  • podanie wierzyciela o przyjęcie wniosku,
  • adres pobytu dłużnika alimentacyjnego (jeżeli jest nam znany to należy wskazać go we wniosku, gdyż na tej podstawie sąd polski ustali adekwatny organ zagraniczny)
  • wniosek o poszukiwanie dłużnika alimentacyjnego (jeżeli adres pobytu dłużnika alimentacyjnego nie jest nam znany).

Sąd przekazuje wniosek ustalonemu organowi centralnemu w państwie członkowskim, w którym dłużnik przebywa. Organ w innym państwie członkowskim, do którego został skierowany wniosek, potwierdza jego wpływ w terminie 30 dni od dnia otrzymania. Zawiadamia o podjętych wstępnych działaniach i w razie konieczności wzywa o uzupełnienie dokumentów lub informacji. Po upływie kolejnych 30 dni organ informuje sąd polski o stanie sprawy. Egzekucja należności alimentacyjnych odbywa się według przepisów postępowania egzekucyjnego obowiązujących w danym kraju.

Alimenty z zagranicy – w jakich państwach można ich dochodzić według regulacji UE.

Rozporządzenie Rady Wspólnoty Europejskiej nr 4/2009 obowiązuje wszystkie kraje Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Estonia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Grecja, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Malta, Rumunia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo, Węgry, Włochy za wyjątkiem Danii.

W przypadku, gdy dłużnik ma miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej egzekucja również jest możliwa. Alimenty z zagranicy w tym przypadku egzekwowane są według Konwencji Haskiej oraz Konwencji Nowojorskiej.

Idź do oryginalnego materiału