Bezpieczeństwo dzieci w sieci. MSWiA odpowiada na apel RPD

5 godzin temu
Zdjęcie: Chłopiec przez komputerem


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na apel Rzeczniczki Praw Dziecka w sprawie wzmocnienia mechanizmów pozwalających na skuteczną identyfikację sprawców przestępstw i wykroczeń internetowych wobec dzieci, a także na szybkie odnajdywanie osób pokrzywdzonych.

Monika Horna-Cieślak zwróciła się 14 kwietnia do resortów cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji o analizę obowiązujących przepisów, w szczególności o Policji oraz Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, pod kątem rozszerzenia lub doprecyzowania katalogu informacji, które mogą być pozyskiwane przez organy ścigania w sytuacjach zagrożenia dobra dziecka.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. RPD apeluje do MSWiA i Ministerstwa Cyfryzacji>>>

Zdaniem RPD konieczne jest zainicjowanie międzyresortowych prac legislacyjnych służących sprawnemu pozyskiwaniu danych w sprawach, w których zagrożone jest dobro dziecka, a także wzmocnienie edukacji i szkoleń oraz zacieśnienie współpracy z sektorem prywatnym, zwłaszcza z podmiotami, które operują kluczowymi platformami internetowymi oraz narzędziami komunikacyjnymi.

W odpowiedzi na apel RPD, wiceminister Czesław Mroczek wskazał w piśmie z 15 maja, iż aktualnie na poziomie rządowym są prowadzone prace nad Strategią Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2025-2029 mające na celu stworzenie spójnych i kompleksowych rozwiązań legislacyjnych, które umożliwią szybsze i bardziej efektywne reagowanie w sytuacjach zagrożenia, w tym również dobra dziecka. Jednym z kluczowych kierunków działań podejmowanych w omawianym zakresie jest uproszczenie procedur umożliwiających organom ścigania dostęp do informacji w przypadkach przestępstw popełnianych w środowisku cyfrowym. Planowane jest również wprowadzenia rozwiązań umożliwiających lepsze wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w toku czynności dochodzeniowo-śledczych oraz rozwój zintegrowanych systemów analizy danych.

Zdaniem resortu szczególne znaczenie, w tym skuteczne wykrywanie sprawców internetowych przestępstw wobec dzieci, ma planowane wprowadzenie dla instytucji finansowych (w tym banków) obowiązku gromadzenia informacji nie tylko o adresach IP, ale również o portach przypisanych do tych adresów. Przedmiotowa zmiana umożliwi bardziej precyzyjną identyfikację użytkowników i znacząco wpłynie na możliwość ustalania tożsamości sprawców w toku prowadzonych postępowań przygotowawczych, szczególnie w sprawach dotyczących rozpowszechniania treści CSAM, groomingu czy innych form wykorzystywania dzieci w Internecie.

Według założeń opracowywanej strategii będą wdrażane także środki organizacyjne i techniczne zwiększające ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami, w tym przed patostreamingiem, przemocą w Intrenecie oraz publikowaniem materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne małoletnich. Wspomniane działania mają służyć zarówno skuteczniejszemu ściganiu sprawców, jak i zapobieganiu oraz wczesnemu wykrywaniu zagrożeń.

Idź do oryginalnego materiału