Niemal 235 mln m3 gazu ziemnego – takie zasoby ma złoże Siedlemin, odkryte przez ORLEN w pobliżu Jarocina. To kolejne źródło błękitnego paliwa w tym regionie.
Złoże Siedlemin zostało znalezione na głębokości około 3 km w ramach wspólnego projektu ORLEN S.A. oraz ORLEN Upstream Polska, przy wsparciu spółki Exalo Drilling z Grupy ORLEN.
– Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju – podkreśla Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia w komunikacie prasowym.
Nowo odkryte zasoby gazu pozwolą na dalsze równoważenie krajowego miksu energetycznego.
– Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii – dodaje Wiesław Prugar.
Atutem złoża Siedlemin jest funkcjonująca już w regionie infrastruktura wydobywcza. ORLEN eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy inne złoża (m.in. Radlin, Klęka i Roszków), a dalsze prace poszukiwawcze są w planach. Dzięki rozbudowanej sieci produkcyjnej i przesyłowej spółka może gwałtownie uruchomić wydobycie, ograniczając koszty i skracając czas inwestycji.
Firmy wydobywające ropę i gaz w Polsce przekazują 90% opłaty eksploatacyjnej samorządom, na terenie których prowadzą działalność. To stabilne źródło przychodów, które w przypadku gmin obsługiwanych przez oddział ORLEN w Zielonej Górze przyniosło w 2024 roku blisko 80 mln zł.
W 2023 roku Grupa ORLEN wydobyła 7,1 mld m3 gazu ziemnego, co stanowiło 42% krajowego zapotrzebowania. Na Wielkopolskę przypadło 1,7 mld m3 surowca. W nowej strategii do 2035 r. koncern planuje zwiększenie łącznego wydobycia gazu (krajowego i zagranicznego) do 12 mld m3 w 2030 r., w tym 4 mld m4 ma pochodzić z polskich złóż.
fot: orlen S.A.