Dynamic Move 2025-I. Relacja z ćwiczenia marynarki wojennej

11 godzin temu

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie z 12 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną na międzynarodowym ćwiczeniu Dynamic Move 2025-I. Było to pierwsze w tym roku sojusznicze szkolenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych, zorganizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command) i przeprowadzone w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie.

Dynamic Move to dowódczo-sztabowe ćwiczenie wspomagane komputerowo, w którym uczestniczyło 19 państw członkowskich NATO oraz 6 państw partnerskich. Polscy specjaliści z 8 FOW biorą w nim udział co roku. Pozwala to na regularną wymianę wiedzy i doświadczeń na różnych szczeblach dowodzenia. Jednocześnie symulacyjny charakter szkolenia zapewnia możliwość korygowania ewentualnych błędów bez realnych strat finansowych lub ryzyka dla załóg i sprzętu.

Podstawowym celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności w planowaniu i prowadzeniu operacji przeciwminowych na poziomie taktycznym. Oficerowie uczą się również efektywnego dowodzenia wielonarodowym zespołem okrętów przeciwminowych. Dynamic Move stanowi zatem świetne przygotowanie do służby w takich strukturach, jak Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Istotną częścią tegorocznej edycji było także szkolenie z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej – zwłaszcza w kontekście ostatnich aktów sabotażu na Morzu Bałtyckim. W związku z obecną sytuacją polityczną uczestnicy dogłębnie analizowali możliwe zagrożenia i sposoby ich neutralizacji.

Ćwiczenie przeprowadzono przy użyciu specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, symulującego warunki zbliżone do rzeczywistych. Umożliwia on m.in. zarządzanie komponentem morskim, wyznaczanie zadań przeciwminowych, a także weryfikację scenariuszy związanych z obroną sił własnych, logistyką morską oraz zabezpieczeniem podwodnej infrastruktury. Organizatorzy podkreślają w mediach, iż umiejętne dowodzenie siłami zadaniowymi na morzu to klucz do zachowania bezpieczeństwa i swobody żeglugi na kluczowych szlakach komunikacyjnych Europy.

fot: Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command)

Idź do oryginalnego materiału