Jakie mechanizmy rządzą przemocą w szkołach i jak skutecznie jej przeciwdziałać? To tematy, które poruszono podczas prezentacji raportu przygotowanego w ramach projektu „Przerwij krąg przemocy”. Uczestniczył w niej Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
W wydarzeniu, które odbyło się 7 kwietnia, wzięła udział Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a także uczniowie, nauczyciele oraz eksperci zajmujący się tematyką przemocy i edukacji.
Bullying nie jest zjawiskiem marginalnym, nie dotyczy wyłącznie wybranych placówek. Z najnowszego raportu Uniwersytetu SWPS, Fundacji UNIQA i zespołu RESQL wynika, iż niemal w każdej klasie szkoły ponadpodstawowej znajduje się uczeń lub uczennica doświadczający przemocy rówieśniczej. Co więcej, przemoc ta nie dotyczy wyłącznie jednostek – jest problemem systemowym.
Raport przygotowany przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA oraz zespół RESQL w ramach projektu „Przerwij krąg przemocy” przeczy obiegowym opiniom i wskazuje kierunki skutecznych działań profilaktycznych. W badaniu, które pokazuje obraz przemocy rówieśniczej, wzięło udział 18 590 uczniów z 96 szkół. Raport rzuca nowe światło na problem bullyingu i dostarcza cennych wskazówek do walki z tym zjawiskiem.
Organizatorzy akcji chcą głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się dzieci. Zależy im na tym, by przeciwdziałać przemocy poprzez oddanie w ręce szkół gotowego, sprawdzonego narzędzia, jakim jest system RESQL, stworzony przez wykładowców i naukowców z Uniwersytetu SWPS.