CPD potrzebują stabilnego finansowania. RPD apeluje do MS

1 tydzień temu

O pilne działania umożliwiające zapewnienie długofalowego wsparcia Centrów Pomocy Dzieciom i stworzenie realnych warunków do niesienia pomocy najmłodszym pokrzywdzonym przestępstwem – zwróciła się Monika Horna-Cieślak do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości

Centra Pomocy Dzieciom na terenie całego kraju wymagają systemowego wsparcia. – Finansowanie CPDD powinno być zagwarantowane w ramach Funduszu Sprawiedliwości, który zgodnie z celem jest ukierunkowany na pomoc pokrzywdzonym i świadkom. Przeznaczenie części środków Funduszu na rozwój i utrzymanie tych placówek stanowiłoby realną inwestycję w ochronę praw dziecka i skuteczny system pomocy najmłodszym pokrzywdzonym – napisała Rzeczniczka Praw Dziecka w piśmie z 2 lipca do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zwróciła uwagę, iż niezbędne jest nie tylko stabilne finansowanie istniejących placówek, ale też długoterminowa strategia ich rozwoju.

RPD podkreśliła, iż obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu dziecku pokrzywdzonemu przestępstwem dostępu do natychmiastowej, bezpłatnej i dostosowanej do potrzeb pomocy. Taka właśnie świadczona jest w CPD.

Model Barnahus

Centra funkcjonują w oparciu o rozwiązanie sprawdzone w wielu miejscach Europy i świata, wypracowane przez grono ekspertów z państw zrzeszonych w międzynarodowej Sieci The Barnahus Network, m.in. z Islandii, Szwecji, Niemiec, Bułgarii, Węgier i Polski. Tzw. Barnahus łączą w jednym, przyjaznym dla dziecka i bezpiecznym miejscu usługi medyczne, psychologiczne, prawne i społeczne. Polska adaptacja tego modelu w postaci CPD potwierdza jego skuteczność i potrzebę dalszego rozwoju oraz trwałego umocowania w krajowym systemie wsparcia dzieci pokrzywdzonych przestępstwem.

Białe plamy na mapie pomocy

Dziś w Polsce mamy jedynie kilka takich punktów. W efekcie w wielu miastach brakuje miejsc wsparcia dziecka podczas postępowań karnych z poszanowaniem praw i psychicznego dobrostanu młodej osoby. Ponadto, obecna sieć punktów pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem nie odpowiada na szczególne potrzeby dzieci. Zwłaszcza tych, które doświadczyły przemocy seksualnej. Jak wskazuje Raport Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, w 2022 r. z Funduszu Sprawiedliwości, w ramach 305 funkcjonujących wówczas miejsc świadczenia pomocy, zapewniono zaledwie 25 godzin pomocy prawnej i 304 godziny pomocy psychologicznej dla osób pokrzywdzonych poniżej 18. roku życia przestępstwem gwałtu. W efekcie udzielono pomocy jedynie 60 osobom w kraju. W przypadku innych przestępstw na tle seksualnym wobec osób poniżej 18. roku życia udzielono łącznie zaledwie 52,5 godziny pomocy prawnej oraz 1132 godzin pomocy psychologicznej, co pokazuje niską dostępność specjalistycznej pomocy dla dzieci w systemie wsparcia Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem finansowanej z FS.

Te dane pokazują, iż potrzeba stabilnego finansowania i rozwijania sieci CPD jest paląca. – Wierzę, iż wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć trwałe i skuteczne mechanizmy wspierania dzieci, które doświadczyły krzywdy – podkreśliła Monika Horna-Cieślak w korespondencji z MS.

Idź do oryginalnego materiału