Czy dofinansowanie z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej to przychód?

3 miesięcy temu

W ostatnich latach odnotowany został znaczący wzrost cen energii elektrycznej i gazu w przeciągu krótkiego przedziału czasu. Wzrost cen nośników energii w pierwszej kolejności odbija się na firmach, ale przenosi się również na ceny towarów i usług. Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego oferowane jest wsparcie z Budżetu Państwa. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy dofinansowanie z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej stanowi przychód w działalności gospodarczej?

Rekompensaty dla firm z powodu wzrostu cen energii

W ramach Programu Rządowego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) został Operatorem Programu. Celem Programu jest udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorstwom energochłonnym, które ponoszą dodatkowe koszty wynikające z wysokich cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. O pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Pomoc ma postać refundacji poniesionych wydatków. Warunki i tryb ubiegania się o refundację można znaleźć na stronie rządowej NFOŚiGW. Podmiot ubiegający się o środki pomocowe musi spełniać szereg warunków, m.in. nie może mieć zaległości z tytułu należności podatkowych i składek ZUS. Nas jednak będzie przede wszystkim interesowało, czy przyznane środki będą przychodem w działalności gospodarczej? Takie akcje dzieją się cyklicznie, dlatego warto znać podstawowe zasady rozliczania rekompensat w podatku dochodowym.

Dofinansowania a przychód w działalności gospodarczej

Przychodami w działalności gospodarczej są nie tylko te, które mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale również inne kategorie wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwaga!

Przychodem w działalności gospodarczej są m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków

W ustawie o podatku PIT jest też przepis, który mówi o tym, czego się nie zalicza do przychodów z działalności gospodarczej.

Ważne!

Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, o ile agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państw.

Należałoby się więc zastanowić, czy w przypadku dofinansowania z tytułu wzrostu cen energii nie mamy do czynienia z takim przypadkiem?

Czy dofinansowanie z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej to przychód?

fiskus w pierwszej chwili uznał, iż dofinansowanie nie stanowi przychodu w działalności gospodarczej, jednak z czasem wycofał się ze swojego stanowiska. Chodzi o zmianę interpretacji indywidualnej, której dokonał Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP4.8221.6.2021 z dnia 16.12.2022 r. W przedmiotowej sprawie spółka wystąpiła o dofinansowanie wzrostu cen energii i je otrzymała. Otrzymała również zaświadczenie o pomocy de minimis. Spółka skierowała zapytanie, czy otrzymana pomoc de minimis stanowi przychód w działalności gospodarczej? W pierwszej wersji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż nie stanowi, ale Szef Krajowej Administracji Skarbowej uznał stanowisko Dyrektora KIS za nieprawidłowe. Szef KAS stanął na stanowisku, iż otrzymane przez spółkę dofinansowanie stanowi przychód w działalności gospodarczej, w uzasadnieniu napisał m.in., iż Spółka miała prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o zapłacone kwoty faktur kosztowych. Otrzymanie dofinansowania ma na celu zniwelowanie negatywnych skutków wzrostu cen energii elektrycznej, a nie uzyskanie przez spółkę korzyści ekonomicznej, dlatego jest to przychód w działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Po raz kolejny przekonaliśmy się, iż znajomość przepisów podatkowych nie wystarczy. W momencie kiedy pojawia się jakaś nowa okoliczność, a zapis w ustawie nie jest do końca precyzyjny rozpoczyna to dyskusję, jak prawidłowo dokonać rozliczeń podatkowych. W dzisiejszej publikacji przedstawiliśmy zagadnienie dofinansowania z tytułu wzrostu cen energii pod kątem rozpoznania przychodu podatkowego. Jak się okazuje organy podatkowe uznają, iż takie dofinansowanie stanowi przychód w działalności gospodarczej, pomimo tego, iż zostało przyznane ze środków Budżetu Państwa. Na potwierdzenie zostało załączone stanowisko Szefa KAS. Można mieć pewien niedosyt co do tego rozstrzygnięcia, ale chyba nie pozostaje nic innego, jak je przyjąć do wiadomości.

Stan prawny na dzień: 29.05.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału