Czy pracownik tymczasowy może iść na urlop?

11 miesięcy temu

Co zatem z urlopem wypoczynkowym – czy pracownikowi tymczasowemu przysługują dni wolne od pracy ? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Pracownik tymczasowy a umowa o pracę

Praca tymczasowa to nic innego jak wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań o:

  • charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
  • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
  • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Z kolei agencja pracy tymczasowej:

  • zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony;
  • może, na podstawie umowy prawa cywilnego, kierować osoby niebędące pracownikami takiej agencji do wykonywania pracy tymczasowej.

Pracownikiem tymczasowymjest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Natomiast pracodawcą użytkownikiem jest pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie.

Umowa o pracę tymczasowązawarta między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać strony umowy i datę zawarcia umowy oraz wskazywać pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Co więcej taka umowa o pracę może również zostać wypowiedziana.

Urlop wypoczynkowy – uwagi ogólne

Zgodnie z zasadą wynikającą z Kodeksu pracy pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Jednakże warto zapamiętać, iż Pracowników tymczasowych nie dotyczą regulacje Kodeksu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Przede wszystkim, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego nie jest uzależniony od ogólnego stażu pracy danej osoby. Poza tym, wymiar urlopu nie jest ustalany w skali rocznej – tylko w skali miesięcznej. Za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji u pracodawcy-użytkownika pracownik tymczasowy nabywa 2 dni urlopu. o ile ten sam pracownik jest zatrudniony w jednej agencji, ale kolejno u kilku pracodawców użytkowników, urlop nabywa u tego pracodawcy-użytkownika, u którego minął mu miesiąc pracy [tak B. Lenart (red.), Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych [w:] B. Lenart (red.), Urlopy wypoczynkowe i inne zwolnienia od pracy. Wyjaśnienia. Porady. Orzecznictwo, Warszawa 2014].

WAŻNE – pracowników tymczasowych nie dotyczą regulacje wynikające z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych, tylko zasady z ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu.

Jeżeli okres wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca użytkownik jest obowiązany umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, udzielając, w terminie uzgodnionym z tym pracownikiem, czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu temu pracownikowi urlopowi wypoczynkowemu.

WAŻNE – pracownik tymczasowy może otrzymać urlop w naturze, ale może też otrzymać za niego ekwiwalent, o ile pracownik został do pracodawcy użytkownika skierowany na okres nieprzekraczający 6 miesięcy.

Pamiętaj, iż urlop wypoczynkowy udzielany jest przez agencję pracy tymczasowej.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika tymczasowego

Kwestia urlopu wypoczynkowego uregulowana została w przepisie art. 17 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym:

  • pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika; urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów;
  • urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu;
  • w razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część;
  • agencja pracy tymczasowej nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie pozostawania pracownika tymczasowego w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tą samą agencją pracy tymczasowej, w celu powierzenia wykonywania pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy użytkownika, u którego była wykonywana taka praca, bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy o pracę z tą agencją.
WAŻNE – istnieje możliwość udzielenia pracownikowi tymczasowemu urlopu na żądanie pod warunkiem świadczenia pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika przez minimum 6 miesięcy.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ustala się:

  • dzieląc wynagrodzenie wypłacone pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej, poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym udzielono takiemu pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał on pracę w okresie tych 3 miesięcy;
  • a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy przez liczbę godzin przypadających w czasie wolnym od pracy w dniach, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Okres 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 90 dni zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej udzielającą urlopu wypoczynkowego, dotyczących wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika, przypadający w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu. Bieg okresu kolejnych 90 dni zatrudnienia rozpoczyna się w dniu bezpośrednio poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu.

Jeżeli w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, pracownik tymczasowy pozostawał w zatrudnieniu wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę obejmujących miesiąc kalendarzowy lub jego wielokrotność, okres 3 miesięcy, obejmuje łącznie okres kolejnych 3 miesięcy kalendarzowych.

Jeżeli pracownik tymczasowy przed rozpoczęciem korzystania z udzielonego mu czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż okres 3 miesięcy do obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone w okresie faktycznie przepracowanym.

Jeśli zastanawiasz się czym się charakteryzuje urlop bezpłatny i kiedy pracownik może z niego korzystać, to przeczytaj ten artykuł

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Faktem jest, iż w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego lub jego części w okresie wykonywania pracy, agencja wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny.

Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego przyjmuje się, iż dla pracownika tymczasowego zatrudnionego:

  • w pełnym wymiarze czasu pracy – jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom;
  • w niepełnym wymiarze czasu pracy – jeden dzień urlopu odpowiada liczbie godzin ustalonej proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę 8 godzin, przy czym niepełne godziny urlopu zaokrągla się w górę do pełnych godzin.

Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego dla pracownika tymczasowego, którego wymiar czasu pracy w okresie zatrudnienia ulegał zmianom mają zastosowanie powyższe zasady.

Dodatkowo ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się:

  • sumując kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu;
  • a następnie dzieląc otrzymany wynik przez liczbę godzin, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa powyżej;
  • a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, za którą jest wypłacany ekwiwalent, ustaloną zgodnie z zasadą wynikającą z art. 17 ust. 8.

Podsumowanie

Niewątpliwie uprawnieniem każdego pracownika jest urlop wypoczynkowy, co oznacza, iż takie uprawnienie również przysługuje pracownikowi tymczasowemu. Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej pracodawców użytkowników. Natomiast urlop nie należy się on za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów. jeżeli pracownik tymczasowy nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego, to przysługuje mu ekwiwalent pieniężny wypłacany przez agencję pracy tymczasowej.

Pracowniku, zastanawiasz się czy możesz ubiegać się o zmianę warunków umowy o pracę, którą wykonujesz u swojego pracodawcy ? jeżeli tak, to przeczytaj ten artykuł.

Adrianna Glapiak,
Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl

Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Idź do oryginalnego materiału