Delegacja Komisji Spraw Zagranicznych z wizytą na Łotwie

1 rok temu
środa, 31 maja 2023 13:15

Bardzo dobre stosunki dwustronne między Polską i Łotwą oraz jedność poglądów w najważniejszej w tej chwili kwestii europejskiego bezpieczeństwa, jaką jest zbrodnicza rosyjska agresja na Ukrainę, podkreślano podczas spotkań delegacji sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych z łotewskimi politykami w Rydze w dniach 29 - 31 maja. Przewodniczący tego gremium pos. Radosław Fogiel wraz z zastępcami, posłami Barbarą Bartuś i Maciejem Koniecznym, złożyli wizytę na Łotwie na zaproszenie Rihardsa Kolsa, szefa analogicznej Komisji w łotewskim Parlamencie.

Podczas wizyty parlamentarzyści z Polski spotkali się m.in z deputowanymi Komisji Spraw Zagranicznych Saeimy, wiceprzewodniczącym Parlamentu Łotwy Jânisem Grasbergsem, Łotewsko-Polską Grupą Parlamentarną, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Łotwy Ingrīdą Lavrence oraz przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Delegacja odwiedziła również polską szkołę im. Ity Kozakiewicz w Rydze, gdzie wzięła udział w zakończeniu roku szkolnego. Złożyła także wizytę w Polskim Kontyngencie Wojskowym stacjonującym w bazie w Adaži, w ramach sił wzmocnionej wysuniętej obecności NATO.

Polska i Łotwa okazują daleko idące wsparcie dla Ukrainy, nie tylko na polu politycznym, ale również poprzez konkretną pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną. Oba państwa zabiegają również na forum międzynarodowym o solidarne działania na rzecz zmuszenia rosyjskiego agresora do opuszczenia ukraińskiej ziemi i przywrócenia pełnej integralności terytorialnej Ukrainy. Polska i państwa bałtyckie należą do państw, które przekazują największą pomoc dla Ukrainy.

Rozmawiano również o oczekiwaniach wobec zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, który powinien przynieść m.in. doprecyzowanie i rozszerzenie decyzji podjętych na zeszłorocznym spotkaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, a dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz pomocy dla Ukrainy.

Ważnymi formatami współpracy wielostronnej Polski i Łotwy pozostają B9, PL+B3 i Trójmorze. Oba kraje deklarują poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W rozmowach z łotewskimi politykami poruszano również kwestie współpracy energetycznej, gospodarczej i infrastrukturalnej, w tym tworzenia połączeń kolejowych i drogowych – Rail Baltica, Via Baltica i Via Carpatia.

Dużo miejsca w rozmowach poświęcono także sytuacji polskiej mniejszości na Łotwie, która liczy ponad 44 tys. osób i jest czwartą mniejszością narodową w tym kraju. Nie omijano również spraw trudnych, jak prowadzona na Łotwie reforma systemu edukacyjnego i jej konsekwencje dla polskich szkół w Rydze, Dyneburgu, Rzeżycy i Krasławiu, które działają w ramach łotewskiego systemu szkół mniejszościowych. Polska delegacja podkreślała jak ważne jest utrzymanie możliwości i wysokiego poziomu kształcenia polskich dzieci w tych placówkach, co wobec trudnej sytuacji demograficznej niektórych wschodnich regionów Łotwy oraz istniejących ograniczeń budżetowych wymaga dialogu z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych obu krajów. Strona łotewska deklarowała wolę dialogu w tej sprawie i jej rozstrzygnięcia w duchu współpracy i poszanowania praw polskiej mniejszości.

Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

‹›×
    Idź do oryginalnego materiału