Zastanawiasz się jakie cechy powinien mieć dobry pełnomocnik. Komu powierzyć swoją sprawę, aby ta osoba należycie ją prowadziła i jak najlepiej Cię reprezentowała. W tym wpisie postaram się zmierzyć z pojawiającymi się pytaniami dot. „dobrego adwokata” – pełnomocnika i odpowiedzieć na nie w dość prostej formie: TAK lub NIE.
Czy dobry pełnomocnik zawsze zgadza się ze swoim Klientem? NIE. Lojalność wobec Klienta to oczywiście bardzo ważna cecha i jeden z fundamentów naszego zawodu, ale dobry adwokat potrafi także krytycznie patrzeć na zdanie swojego Klienta i przekonać go do zaprezentowania stanowiska, które pozwoli w danej sytuacji na jak najlepsze zabezpieczenie interesu Klienta. Oczywiście wspólna analiza zawsze ma miejsce wewnątrz kancelarii, a stanowisko zaprezentowane przed sądem bądź drugą stroną powinno być już spójne.
Czy dobry pełnomocnik jest aktywny na sali rozpraw i wygłasza mowę końcową? TAK. Dobry pełnomocnik skorzysta z możliwości udzielenia mu głosu przez Sąd do tego, aby jak najlepiej zaprezentować stanowisko swojego Klienta, a także podsumować przeprowadzone postępowanie. Ograniczenie końcowej wypowiedzi tylko i wyłącznie do „podtrzymania stanowiska” z pism procesowych w mojej ocenie jest uzasadnione tylko w oczywistych przypadkach (gdy rozstrzygnięcie Sądu z łatwością da się przewidzieć), natomiast w innym wypadku- adwokat powinien na końcu zabrać głos, względnie sporządzić końcowe pismo procesowe (jeśli sprawa została skierowana do rozstrzygnięcia na posiedzenie niejawne).
Czy dobry pełnomocnik to taki, który wygrywa wszystkie sprawy? NIE. Bo w rzeczywistości nie ma takiego pełnomocnika, który wygrywa wszystkie sprawy. To Klienci wybierają adwokatów, a nie na odwrót. jeżeli więc ktoś prowadzi poważną i profesjonalną kancelarię, to zetknął się z tak znaczną ilością spraw, iż nie ma po prostu możliwości, aby wszystkie je wygrał. jeżeli ktoś tak twierdzi, to znaczy, iż albo mówi nieprawdę albo w rzeczywistości bardzo krótko prowadzi praktykę procesową. Inna rzecz, iż słowo „wygrana” w procesie niejednokrotnie bywa kwestią ocenną, ale tego wątku nie będę już tutaj szerzej rozwijał.
Czy dobry pełnomocnik pisze zwięzłe pisma procesowe? TAK. Nie oznacza to oczywiście, iż pisma procesowe zawsze mają być krótkie. Ale na pewno wartością pism procesowych nie jest sama ich obszerność, ale ich merytoryczność. Niekiedy oczywiście charakter sprawy wymaga sporządzenia długiego pisma procesowego i każdy przypadek należy pewnie oceniać indywidualnie. Niemniej jednak, uważam, iż napisanie celnego, zwięzłego pisma z najistotniejszymi argumentami, na które Sąd rzeczywiście zwróci uwagę jest dużo bardziej wartościowe niż napisanie rozległego pisma, które „rozmyje” najważniejsze wątki i w efekcie odwróci uwagę Sądu od istoty zagadnienia.
Czy dobry pełnomocnik to taki, który nie zawiera ugody? NIE. Rolą pełnomocnika jest realna ocena sytuacji i szans na spełnienie oczekiwań swojego Klienta w danym postępowaniu. Niejednokrotnie zdarza się w procesie, iż ugoda jest rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym niż prowadzenie postępowania, którego wynik jednak jest niepewny (bo to Sąd podejmuje ostateczną decyzję), a które może generować znaczące koszty postępowania (opłaty sądowe, koszty opinii biegłych i innych czynności procesowych).
Czy dobry pełnomocnik pozostaje w bieżącym kontakcie ze swoim Klientem? TAK. Oczywiście mam tutaj na myśli kontakt, gdy w sprawie rzeczywiście wydarzy się coś istotnego i bezzwłocznie należy o tym poinformować, w szczególności gdy rozpoczyna się bieg terminów na dokonanie określonych czynności (np. odbiór wniosku o uzasadnienie, od którego zaczyna biec termin na wniesienie apelacji czy zażalenia). Rolą pełnomocnika jest oczywiście dopilnowywanie wszelkich terminów i dochowywanie należytej staranności, aby interes Klienta nie ucierpiał wskutek jakichkolwiek zaniedbań procesowych.
Czy dobry pełnomocnik na każde pytanie odpowie „TAK” lub „NIE”? NIE. Dlatego, iż na wiele pytań nie da się po prostu w ten sposób odpowiedzieć. Niekiedy potrzebna jest szersza analiza danego problemu i wskazanie różnych możliwości wyjścia z konkretnej sytuacji. Dobry pełnomocnik to taki, który dostrzeże możliwe problemy i umiejętnie wytłumaczy je Klientowi, wskazując jednocześnie proponowane przez niego rozwiązanie danego problemu.
***