Dyrektywa DAC7, czyli nowe wymogi dla platform cyfrowych

6 miesięcy temu

Od 1 lipca 2024 r. w życie wejdą przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC 7, która ma zwiększyć przejrzystość podatkową w Unii Europejskiej. Nowe regulacje dotyczyć będą m.in. raportowania przez platformy cyfrowe (np. marketplace) dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Dyrektywa DAC7 będzie obowiązywać operatorów platform cyfrowych, którzy udostępniają je użytkownikom (sprzedawcom), w celu:

  • sprzedaży towarów,
  • świadczenia usług,
  • udostępnienia nieruchomości,
  • udostępnienia pojazdów.

Sprzedawcami mogą być osoby fizyczne jak i prawne, które prowadzą działalność gospodarczą lub sporadycznie korzystają z takiej platformy w celu sprzedaży usług, towarów lub wynajmu.

Czym jest platforma cyfrowa w rozumieniu DAC7?

Jest to oprogramowanie (w tym strony internetowe oraz aplikacje), które:

  • umożliwia sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu sprzedaży towarów, usług lub wynajmu na rzecz tych użytkowników, oraz
  • umożliwia sprzedawcom pobór i wypłatę wynagrodzenia.

Platformami cyfrowymi nie będą systemu umożliwiające:

  • przetwarzanie płatności w odniesieniu do stosownej czynności, nieuczestniczące w procesie sprzedaży,
  • wystawianie przez użytkowników ofert lub reklamowanie przez nich stosownej czynności, nieumożliwiające bezpośredniej transakcji,
  • przekierowywanie lub przenoszenie użytkowników na platformę.

Jakie nowe obowiązki wprowadza DAC7?

Operatorzy platform cyfrowych będą musieli przekazać Szefowi KAS zbiorczą informację o sprzedawcach podlegających raportowaniu w okresie sprawozdawczym (roku kalendarzowym), zawierającą w szczególności:

  • dane identyfikujące operatora platformy m.in. firmę, adres siedziby, NIP, nazwę platformy cyfrowej,
  • dane identyfikujące sprzedawcę m.in. nazwisko / nazwę przedsiębiorstwa sprzedawców, adres zamieszkania, NIP, KRS, VAT, informacje o transakcjach i dochodach uzyskiwanych przez użytkowników, identyfikator rachunku finansowego oraz imię i nazwisko / firmę jego posiadacza czy państwo uczestniczące rezydencji sprzedawcy podlegającego raportowaniu.

Zakres przekazywanych danych może ulegać rozszerzeniu w zależności od rodzaju operatora platformy lub rodzaju czynności wykonywanych przez sprzedawcę. Przykładowo dla sprzedawców udostępniających nieruchomości informacja powinna zawierać dodatkowo m.in. numer ksiąg wieczystych udostępnianych w ramach grupy obiektów nieruchomości oraz liczbę dni, przez które były one udostępniane w okresie sprawozdawczym.

Informacja jest tworzona na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej. Przekazywana ona będzie dzięki systemu interfejsowego organu podatkowego, którego adres również zostanie tam udostępniony.

Przepisy implementujące dyrektywę DAC7 wychodzą w życie 1 lipca 2024 r., ale raportowanie ma objąć dane o użytkownikach platform za okres od 1 stycznia 2023 r. Oznacza to, iż będzie obowiązywało również za okres sprzed wejścia w życie przepisów.

Wyłączenia przewidziane w dyrektywie DAC7

Z obowiązku raportowania wyłączone będą dane dotyczące:

  • podmiotów rządowych,
  • podmiotów notowanych na giełdzie,
  • sprzedawców, którzy, w danym okresie sprawozdawczym, dokonali ponad 2 000 transakcji udostępnienia nieruchomości wchodzących w skład tej samej grupy obiektów (niezbędne zgromadzenie dokumentów, danych lub informacji potwierdzających, iż poszczególne nieruchomości w ramach grupy obiektów stanowią własność tego samego podmiotu,
  • sprzedawców, którzy w danym roku kalendarzowym wykonali za pośrednictwem platformy cyfrowej mniej niż 30 transakcji sprzedaży lub ich wynagrodzenie nie przekroczyło 2000 EUR.

Ponadto raportowaniu nie będzie podlegał operator platformy, który wykazuje co roku adekwatnemu organowi, iż ze względu na przyjęty model biznesowy nie obejmuje sprzedawców podlegających raportowaniu (wyłączony sprzedawca).


Implementacja dyrektywy DAC7 będzie mieć duży wpływ na działalność operatorów platform cyfrowych, dlatego warto jak najszybciej podjąć działania przygotowawcze w tym zakresie. Zapraszamy do zapoznania z przygotowaną przez nas listą kluczowych zagadnień, które pomogą zidentyfikować, czy obowiązki związane z implementacją DAC7 mogą dotyczyć Państwa działalności.

W razie pytań lub potrzeby wsparcia zachęcamy do kontaktu.

Idź do oryginalnego materiału