Dzieci potrzebują (realnej) alternatywy dla telefonów

1 tydzień temu
Zdjęcie: strona www


Bezpieczeństwo cyfrowe najmłodszych mieszkańców miast było tematem jednego z paneli Kongresu Cyfrowa Regeneracja Miast, zorganizowanego w Łodzi. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci Biura RPD.

Wydarzenie 9-10 kwietnia odbyło się w ramach V edycji Kongresu Regeneracja Miast.

Panel o bezpieczeństwie najmłodszych poświęcony był regulacjom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa młodym w sieci, działaniom na rzecz dobrostanu cyfrowego i balansu między światem realnym a cyfrowym. Dyskusję moderowała Adrianna Śniadowska, CEO Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza Katarzyną Hernandez, dyrektorką Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci Biura RPD w panelu wzięli również udział: Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE, Kuba Piwowar z Fundacji Centrum Cyfrowe oraz Joanna Warmuz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju, ING Bank Śląsk. Zastanawiano się m.in., w jaki sposób miasta mogą wpłynąć na cyfrowe bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Katarzyna Hernandez zwracała uwagę na konieczność zapewnienia młodym alternatywy dla nowych technologii i telefonów. Mogłyby nimi być np. place zabaw, domy kultury czy interesujące zajęcia pozalekcyjne.

Istotne jest też podmiotowe traktowanie młodych i pytanie ich o zdanie w kontekście planowania działań oraz regulacji.

Idź do oryginalnego materiału