W ostatnim miesiącu 2024 roku na TikToku pojawiła się seria publikacji dotyczących „nowego obowiązku” dla kierowców i właścicieli garaży. Wynika z nich, iż w 2025 roku grozi im dziesięciokrotnie wyższy podatek od nieruchomości niż obecnie, a jedynym sposobem na jego uniknięcie jest jak najszybsza wizyta w urzędzie. Czy to prawda? Zweryfikujmy.
Sianie propagandy vs. wina rządu
„Na właścicieli garaży w budynku mieszkalnym będzie nałożony nowy obowiązek. W 2025 roku będą musieli złożyć deklarację IN-1. Bez dopełnienia tego obowiązku zapłacą w 2025 roku dziesięciokrotnie wyższy podatek od nieruchomości niż osoby, które taką deklarację złożą w terminie. Gminy podatek wymierzają szybko, dlatego najlepiej deklarację IN-1 złożyć zaraz a pierwszych dniach stycznia” – czytamy w jednym z wpisów na TikToku.
Od momentu publikacji 9 grudnia 2024 roku wpis zdobył ponad tysiąc polubień oraz więcej niż 16 tysięcy udostępnień. W niektórych z ponad 60 komentarzy internauci oskarżają autora o „sianie propagandy” oraz twierdzą, iż jego post to fake news.
To nie jest nowy podatek
Wpis informujący o „nowym obowiązku” może wprowadzić w błąd, ponieważ podatek od garaży nie jest niczym nowym. Od wielu lat jest naliczany na podstawie ustawy o ustawy o podatku od nieruchomości. Jednakże za sprawą nowelizacji uchwalonej 19 listopada 2024 roku w 2025 roku niektóre jej przepisy uległy zmianie. Poza zmianami ważnymi dla przedsiębiorców (m.in. dotyczących definicji budynku i budowli), wprowadzono do niej także nowe, korzystne regulacje dla osób fizycznych – właścicieli garaży.
Od czego zależy różnica?
Na wysokość podatku od garaży wpływają czynniki takie jak jak lokalizacja, przeznaczenie oraz sposób użytkowania garażu, a także od stawki ustalanej przez lokalne samorządy.
Różnice w opodatkowaniu garażu mogą zależeć od tego, czy jest on częścią budynku mieszkalnego, czy stanowi osobny, wolnostojący obiekt. Po zmianach wygląda to następująco:
- Garaż jako część budynku mieszkalnego
Jeśli garaż jest zintegrowany z budynkiem mieszkalnym i stanowi jego część (np. garaż podziemny lub wbudowany w dom), to może być opodatkowany korzystniej, niższą stawką – jako część nieruchomości mieszkalnej. Ważne jest, aby faktycznie spełniał on funkcję pomocniczą dla mieszkania.
Garaże tego typu są opodatkowane według stawek adekwatnych dla budynków mieszkalnych, które wynoszą na dzień 10 stycznia 2025 roku maksymalnie 1,15 zł za m².
- Garaż wolnostojący
Jeśli garaż jest osobnym budynkiem, może podlegać wyższej stawce podatku. jeżeli jego metraż przekracza 35 m² lub jest on trwale związany z gruntem, wtedy traktuje się go jako budynek użytkowy. Od garażu tego typu należy odprowadzić podatek od nieruchomości (stawka wynosi do 11,17 zł za m²). Zaznaczmy, iż w ubiegłym roku np. niewielki blaszany garaż trwale związany z gruntem, ale o powierzchni mniejszej niż 35 m², w ogóle nie podlegał opodatkowaniu.
Oznacza to, iż od 1 stycznia 2025 roku podatek od miejsc garażowych przypisanych do mieszkania wyniesie 1,19 zł/m², a więc około dziesięciokrotnie mniej niż w 2024 roku.
A co z IN-1?
Pojawiają się jednak wątpliwości co do tego, czy trzeba poinformować gminę, aby skorzystać z niższej stawki. Gdyby taki obowiązek istniał, właściciel garażu, który nie zaktualizuje swojej deklaracji IN-1, zapłaciłby regularną stawkę na poziomie 11,48 zł/m², a więc około dziesięciokrotnie wyższą, niż mógłby zastosować.
Ministerstwo Finansów wskazuje, iż złożenie nowej deklaracji IN-1 nie będzie konieczne, jeśli została wcześniej przekazana gminie. Jednak niejasności budzi treść art. 5 nowelizacji ustawy.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 nowelizacji: „Osoby fizyczne, z wyłączeniem osób fizycznych, o których mowa w art. 6 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złożyły informację, o której mowa w art. 6 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 2, z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym, nie mają obowiązku złożenia takiej informacji z tego tytułu w 2025 r.”.
Oznacza to, iż podatnik, który zadeklarował wcześniej w informacji IN-1, iż garaż jest „budynkiem pozostałym”, nie będzie musiał składać korekty formularza.
Z obowiązku złożenia informacji IN-1 nie są natomiast zwolnieni ci podatnicy, którzy po raz pierwszy deklarują taką nieruchomość do opodatkowania. IN-1 muszą złożyć również ci podatnicy, którzy są współwłaścicielami takich nieruchomości z osobami prawnymi.
Warto dodać, iż aktualizacja IN-1 nie zawsze musi się wiązać z fizyczną wizytą w urzędzie. Dokument można także złożyć, wysyłając go pocztą. jeżeli gmina umożliwia składanie deklaracji w formie elektronicznej, można to zrobić dzięki platformy ePUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej). Tej formalności należy dokonać do 15 stycznia 2025 roku. Szczegółową instrukcję jej wypełnienia można znaleźć tutaj.
To nie jest pomysł rządu Tuska!
Opisywana w tym artykule zmiana nie jest pomysłem obecnego rządu, a jedynie realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2023 roku. Trybunał orzekł wówczas, iż garaże będące częścią budynków mieszkalnych, posiadające odrębną księgę wieczystą, nie powinny być opodatkowane wyższą stawką niż mieszkanie w tym samym budynku (por. pkt 1 z sekcji „Od czego zależy różnica?”). Oznacza to zmniejszenie wpływów do budżetu państwa.
Podsumowanie
Podzielmy wyniki naszej analizy na części.
- To nieprawda, iż wprowadzono nowy podatek – w życie weszła jedynie nowelizacja ustawy o podatku od nieruchomości. Podatek ten po raz pierwszy będą musieli zapłacić właściciele niewielkich garaży trwale związanych z gruntem, o powierzchni mniejszej niż 35 m².
- To nieprawda, iż właściciele garaży mogą zapłacić dziesięciokrotnie wyższy podatek niż obecnie. W większości przypadków będzie on dziesięciokrotnie mniejszy.
- To nieprawda, iż właściciele garaży będą musieli zaktualizować swoją deklarację IN-1. Dokonać tego będą musieli jedynie podatnicy, którzy po raz pierwszy deklarują taką nieruchomość, oraz osoby, które są współwłaścicielami garaży razem z osobami prawnymi.
- To nieprawda, iż obecny rząd wprowadził nowy podatek, by do budżetu państwa wpływało więcej pieniędzy. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku TK, która w rezultacie uszczupli te wpływy.
Widziałeś/aś jakieś inne fake newsy? Napisz do nas na [email protected]