Ekspercka debata o gospodarce wodnej w Krakowie

1 tydzień temu

W dniach 4-6 września Kraków stał się gospodarzem III edycji Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Patronem wydarzenia zostało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W wydarzeniu, obok reprezentantów administracji samorządowej, spółek wodociągowych, przedsiębiorstw czy ośrodków naukowych, wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wody Polskie reprezentowali Marta Barszczewska – Dyrektor Departamentu Inwestycji i Renaturyzacji, Wojciech Kozak – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Radosław Radoń – Zastępca Dyrektora RZGW w Krakowie oraz Paulina Pierzchała – Rzeczniczka Prasowa Wód Polskich.

Eksperci Wód Polskich w merytorycznej dyskusji o gospodarce wodnej

Marta Barszczewska wygłosiła prezentację na temat opracowanego przez Wody Polskie poradnika dla miast, który ułatwia identyfikację obszarów problemowych z uwagi na wody opadowe, wymagających interwencji na terenach zurbanizowanych.

– Wychodząc naprzeciw prośbom zgłaszanym przez samorządy, jak również mając na względzie niedostateczną wiedzę w obszarze diagnozy obszarów zagrożonych powodziami miejskimi, a także dążąc do promowania jednolitych praktyk w obszarze zagrożenia powodzią w naszym kraju, przygotowaliśmy praktyczny materiał w postaci poradnika dla miast. Zawiera on szczegółowe podejście metodyczne do wyznaczenia obszarów zagrożonych wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Metodyka została przygotowana w oparciu o przeprowadzone analizy pilotażowe dla dwóch wybranych miast na terenie naszego kraju: Nowego Sącza i Puław – zaznaczyła Marta Barszczewska.

Wojciech Kozak wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz kierunkom zmian kwestii regulacji taryfowych. Ważnym elementem debaty było omówienie dotychczasowych doświadczeń i stanu prawnego, a także przewidywanej roli Wód Polskich w znowelizowanej ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Wojciech Kozak uczestniczył także w sesji poświęconej komunikacji i edukacji, podczas której poruszył temat komunikacji w sytuacjach kryzysowych na przykładzie RZGW w Krakowie.

– W dobie Internetu i mediów społecznościowych, błyskawiczna reakcja na sytuacje kryzysowe jest kluczowa. Kryzysy, takie jak powodzie, susze czy zanieczyszczenia rzek, pojawiają się nieoczekiwanie, dlatego komunikacja w takim przypadku musi być starannie zaplanowana i gotowa do wdrożenia w każdym momencie. W RZGW w Krakowie wykorzystujemy narzędzia komunikacyjne, współpracując z innymi służbami, aby minimalizować skutki kryzysów i zapewnić skuteczne zarządzanie gospodarką wodną w regionie – podkreślił Wojciech Kozak

Radosław Radoń opowiedział o wymianie doświadczeń i współpracy z organizacjami ekologicznymi przy realizacji zadań ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska naturalnego. Podkreślił, iż dobrym przykładem takiej współpracy są już zrealizowane inwestycje suchych zbiorników na Malinówce czy modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie. Zapowiedział również realizację wspólnych projektów, takich jak renaturyzacja rzeki Dłubni czy ochrona przeciwpowodziowa zlewni Prądnika.

Paulina Pierzchała zabrała głos w sesji dotyczącej komunikacji i edukacji, gdzie wskazywała na istotną rolę edukacji wodnej w dobie współczesnych wyzwań związanych z zarządzaniem wodami.

– Musimy sobie uświadomić, iż osiągnięcie i utrzymanie dobrego stanu wód to nasza wspólna odpowiedzialność, a od nawyków jakie w sobie wykształcimy, zależy ilość i jakość wody dostępnej zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń. Dlatego w obliczu rosnących wyzwań związanych z zarządzeniem wodami edukacja wodna staje się jednym z fundamentów strategii służącej ochronie zasobów wodnych. Już od kilku lat niezmiennie edukujemy, m.in. w ramach bezpłatnego ogólnopolskiego programu „Aktywni Błękitni”, skierowanego do szkół. Właśnie ruszyliśmy z naborem do jego kolejnej edycji – podsumowała Paulina Pierzchała.

O kongresie

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej to wydarzenie kładące nacisk na znaczenie wód opadowych w zarządzaniu bezpieczeństwem powodziowym oraz potrzebę zintegrowanego i kompleksowego podejścia do obu tematów. Kongres stanowi miejsce wielopłaszczyznowej eksperckiej dyskusji, a jego zasadniczym elementem jest wskazywanie dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo INŻYNIERIA.

źródło/ fot. Wody Polskie

Idź do oryginalnego materiału