GSPR a działalność rękodzielnicza.

4 dni temu

Ten wpis jest odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania pod

na moim IG, które w większości dotyczą działalności rękodzielniczej. Na ig znajdziesz dwa dodatkowe
dot. GPSR, w tym jeden
, który został spisany i możesz go pobrać poniżej.

Tymczasem czas odpowiedzieć na kolejne pytania, ruszamy!

GPSR a półprodukty od producenta, który już nie istnieje.

Pytanie:

Rok temu zakupiłam gotowe produkty od producenta, który wyprzedawał się przed zamknięciem działalności. Od tamtej pory w ramach ndg sprzedaje te produkty. Producent już nie istnieje. W jaki sposób mam otrzymać informacje od niego na temat sprzedawanych produktów? Czy wystarczy moja opinia i oświadczenie iż produkty są bezpieczne? Czy sama powinnam pisać instrukcje obsługi tych produktów? jeżeli nie to jakie działania są po mojej stronie.?

  • Sprzedajesz kupione produkty pod swoją marką/nazwiskiem, więc jesteś w odniesieniu do nich Producentem. W takim przypadku musisz podjąć wszystkie działania, które GPSR nakłada na Producenta, w tym stworzenie dokumentacji technicznej dla wszystkich produktu, oznaczenia ich, zamieszczenia instrukcji/ostrzeżeń itd. Chyba, iż produkty zostały przez Ciebie wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, np. poprzez oferty zamieszczone na stronie internetowej/social mediach, wtedy do takich produktów nie mają zastosowania regulacje GPSR (na ten moment).

Pytanie:

Co z półproduktami które kupiliśmy wcześniej, przed 13 grudnia? Do których nie mamy certyfikatów i raczej ich nie zdobędziemy, bo są to rzeczy zbierane latami. Czy certyfikaty powinnam mieć na wszystko, czego używam do szycia – tj nici, zamki, guziki, taśmy, oczka kaletnicze, tkaniny, wkłady?

  • Jeżeli produkt wytworzony z półproduktów zostanie wprowadzony do obrotu po 13 grudnia, nie ma znaczenia termin zakupu półproduktów, tylko termin wprowadzenia do sprzedaży wytworzonego już produktu.
  • Nie do wszystkich produktów mają zastosowanie certyfikaty, o ile dla produktu zostały one przyznane zwiększa to pewność do co bezpieczeństwa produktu, ale też pamiętaj, iż brak certyfikatu nie wyklucza tego, iż produkt jest bezpieczny. o ile więc wiesz, iż dla półproduktu został nadany certyfikat wskaż do w dokumentacji i oznaczeniach, o ile nie – bo i tak może być – po prostu tego nie wskazujesz.

Półprodukty z Aliexpress rozporządzenie GSPR?

Pytanie:

A co z półproduktami kupionymi na aliexpress?

  • Półprodukty kupione z Aliexpress – w tym przypadku, o ile kupujesz produkty z Chin i dokonujesz ich istotnej modyfikacji, czyli tworzysz z nich swój produkt, stajesz się Producentem i musisz wypełnić wszystkie obowiązki Producenta na tle GPSR i tym samym jesteś w pełni odpowiedzialna za wytworzony z tych półproduktów produkt. Pamiętaj jednak, iż w takim przypadku nie masz żadnych gwarancji bezpieczeństwa półproduktów z Aliexpress czy podobnych stron, produkty te nie będą miały dokumentacji technicznej, często nie będzie choćby info o producencie – z tych względów półprodukty z Chin będą stanowiły wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa.
  • Jeżeli natomiast nie dokonujesz modyfikacji tych produktów i np. chcesz sprzedawać gotowe produkty z Chin – dla tych produktów musi być wyznaczona osoba odpowiedzialna na na terytorium UE, ponieważ producent nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w UE. W konsekwencji nie ma możliwości legalnej sprzedaży towarów producenta spoza UE bez wskazania osoby odpowiedzialnej w UE.
  • Żeby mieć pewność, iż temat jest zrozumiały, jeszcze raz: o ile ściągasz produkty z Chin bezpośrednio od tamtejszych producentów i dokonujesz ich pierwszej sprzedaży w UE to jesteś importerem, ale musisz spełnić wszystkie obowiązki importera, w tym dokonać weryfikacji producenta, produktu, potem wskazać dane producenta z Chin w ofercie produktu itp. + jednocześnie wskazać dane osoby odpowiedzialnej za produkt w UE;
  • Jeżeli kupujesz produkty na aliexpress – nie będąc importerem, -nie znając producenta z Chin i używasz produktu (półproduktu) w swoich produktach i sprzedajesz pod swoją marką jesteś producentem i bierzesz odpowiedzialność za produkt

GPSR a produkty optyczne.

Pytanie:

Myślę, iż przypadek też dla handmade: optyk sprzedaje okulary, adekwatnie chyba nie pod swoim brandem – nikt nie przyczepia karteczki z nazwą optyka. Oprawka: importer, soczewki importer, montaż soczewek to usługa zlecana na zewnątrz. Kim jest optyk wg gspr? Nurtuje mnie to od dobrych 2 tygodni I czy jeżeli optyk montuje te soczewki u siebie w zakładzie, to jest producentem? I jeszcze jedno: okulary korekcyjne są wyrobem medycznym więc adekwatnie teoretycznie nie powinny podlegać pod GPSR tylko pod rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych? Ale już inne produkty, podlegają zapewne, np. etui.

  • Zgadza się okulary korekcyjne, soczewki są wyrobami medycznymi i nie podlegają pod GPSR. Etui już z pewnością tak, podobnie jak okulary przeciwsłoneczne, które nie są jednocześnie korekcyjne. jeżeli optyk tworzy lub sprzedaje produkty medyczne, nie obowiązuje go GPSR, obowiązuje go ustawa o wyrobach medycznych i tam szukałabym odpowiedzi. Natomiast jeżeli ktoś sprzedaje same oprawki (klient może potem sobie z nimi zrobić co chce), to rozporządzenie obowiązuje, bo nie sprzedaje on wyrobu medycznego.

Wiesz, iż cały stres związany z GPSR
możesz oddelegować?

Zestaw gotowych wzorów do wdrożenia GPSR w Twojej firmie od ręki!

Zaufaj naszemu produktowi GPSR i zdejmij z siebie ciężar odpowiedzialności – zyskaj spokój i pewność, iż GPSR masz wdrożone prawidłowo. Sprawdź tutaj nasz bestsellerowy pakiet!

Czy musze tworzyć osobne dokumentacje techniczne GPSR dla innych kolorów tych samych produktów?

Pytanie:

Szyję Skrzaty, materiały kupuję w hurtowni. I teraz tak, wszystkie Skrzaty szyję z tych samych materiałów(różnią się kolorem) ,chcę zapytać czy do każdego Skrzata muszę robić osobną dokumentację techniczną czy wystarczy jedna? Ewentualnie do każdego Skrzata dodać opis jeżeli chodzi o dodatki (np. drewniana tabliczka czy inny gadżet)bo jedynie tym się różnią.

  • Jeżeli między tymi materiałami, które są w innych kolorach nie ma różnic w składzie, nie ma konieczności sporządzania odrębnej dokumentacji dla wszystkich skrzata, a jedynie wskazanie, iż jest dostępny w kolorze czerwonym, zielonym, białym itp.
  • W zakresie elementów dodatkowych o ile stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa powinnaś na pewno je wyodrębnić. Np. drewniana tabliczka jako mały element może zagrażać połknięciem przez dzieci lub może stanowić ryzyko skaleczenia. Inny skrzat nie będzie miał drewnianej tabliczki, więc te ryzyko odchodzi, więc dokumentacja będzie się różniła, z tego względu czytelniej będzie przygotować dokument dla wszystkich skrzata oddzielnie (ale np. o ile będzie to ten sam skrzat z drewnianą tabliczką ale w innych kolorach, wtedy w jednej dokumentacji wskazujesz tylko informację, . iż są dostępne w kolorze czerwonym, zielonym, białym itp.

Obowiązki producenta wg rozporządzenia GPSR

Pytanie:

Czy muszę używać słowa „producent” (kojarzy mi się z masówka). Czy może być np. Wykonano manualnie w: (i tu dane).

  • Ze względu na to, iż GPSR zmierza do tego, aby jak najbardziej uprościć konsumentom kontakt z osobami wytwarzającymi dany produkt i tym samym, aby ujednolicić pojęcia, które mają konsumentowi ułatwić “namierzenie” wytwórcy – posługiwanie się przy oznaczeniach produktu słowem “Producent” jest konieczne. Natomiast info, iż “produkt wykonano manualnie” przy oznaczeniach przez cały czas możesz używać.

Ceramika i produkty ceramiczne a GPSR.

Pytanie:

Ceramika . Czy trzeba mieć karty charakterystyki szkliw i mas ceramicznych, czy wystarczy odesłanie do producenta? Mam ponad 200 kolorów różnych firm i co teraz? Każdy sklep lub producenta prosić o wysłanie kart?

  • Ty używając półproduktów – szkliwa i masy ceramicznej – przy tworzeniu ceramiki, stajesz się producentem w odniesieniu do wytworzonego produktu. Na tym etapie nie ma tak naprawdę znaczenia kto jest producentem półproduktów, bo to Ty odpowiadasz za finalny produkt i jego bezpieczeństwo na tle GPSR. Nie odsyłasz w oznaczeniach do producentów półproduktów, tylko zamieszczasz info o sobie jako Producencie.
  • Karty charakterystyki surowców będą podstawą do sporządzenia dokumentacji technicznej, analizy ryzyka i w następstwie tworzonych oznaczeń i instrukcji/ostrzeżeń. Powinnaś więc zadbać o to, aby mieć jak najwięcej info o cechach/właściwościach półproduktów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Twojego produktu. Pomimo, iż będzie to na pewno uciążliwe producent powinien dołożyć starań, aby przeprowadzić możliwie szeroką analizę ryzyka produktu, która przełoży się na oznaczenia i ostrzeżenia produktu dla konsumenta.

Czy produkt (u mnie ceramika) ma być oznaczony trwale tą serią i datą wykonania, czy tylko mogę dodać pole do manualnego uzupełnienia przeze mnie do opisu produktu, który i tak muszę dołączyć wydrukowany?

  • Oznaczenia nie muszą być umieszczane bezpośrednio na produkcie, o ile jego adekwatności na to nie pozwalają info może znaleźć się na etykiecie, opakowaniu lub jak w Twoim przypadku na oddzielnej wydrukowanej kartce.

Pamiętaj, iż jeżeli potrzebujesz spersonalizowanych odpowiedzi służę pomocą na prywatnych konsultacjach! Szczegóły znajdziesz tutaj.

Jaką dokumentację GPSR potrzebuję od producentów półproduktów?

Pytanie:

O jaką konkretnie dokumentację mam poprosić producentów półproduktów? Że półprodukty są bezpieczne? Czy jaki mają skład? Kupuję półprodukty w UE – czy dyrektywa weszła już w życie w całej UE?

  • Tak, dyrektywa obowiązuje w całej UE, w identycznym zakresie dotyczy wszystkich producentów (importerów, dystrybutorów), którzy wprowadzają produktu do obrotu w Unii.
  • Dokumentacja zależy od produktu, jednak Producent (półproduktu) zawsze powinien produkt oznaczyć, w tym umieszczając dane identyfikujące markę producenta, opis produktu, jego instrukcję/ostrzeżenia. Producent powinien przedstawić również dokumentację techniczną produktu. Dodatkowo do niektórych produktów zastosowanie mają certyfikaty, badania/testy bezpieczeństwa, dla innych nie. o ile dla Twoich półproduktów mają one zastosowanie np. tworzysz biżuterię ze srebra, wtedy surowiec powinien być przetestowany pod względem uwalniania się niklu i innych substancji – i w takim zakresie Producent powinien Ci udostępnić dokumentację, aby wykazać, iż surowiec nie przekracza dopuszczalnych norm bezpieczeństwa.

Normy europejskie na potrzeby GPSR.

Pytanie:

O co chodzi z normami europejskimi? Skąd je wziąć, jest jakaś lista ? Czy żeby przeczytać normę trzeba ja wykupic, co jest w ogóle bezsensu bo jak się nie przyda? Wystarczy po prostu jakieś normy dopasować sobie ot tak do produktu czy trzeba jakieś kosmiczne testy w laboratorium przeprowadzać? Dodatkowo ponoć jest przepis który mówi iż normy europejskie nie są obowiązkowe a z drugiej strony słyszymy, iż wymaga się. Ale ” wymaga się” można interpretować także jako ” nie ma obowiązku”. Masło maślane. Może uda Ci się coś powiedzieć na ten temat.

Moje pytanie dotyczy norm i standardów. Jest bardzo dużo tych dokumentów na poziome EU i krajowym. Czy chodzi o normy oznaczone jako EU i ISO, czy CEN/TR (czyli raport techniczny) również? I teraz pytanie, czy to oznacza, iż jeżeli jest dokument, to wymagany jest akredytowany laboratoryjny test potwierdzający zgodność? Niestety są to koszty rzędu kilku tys. zł za jedną rzecz, a tworzę unikaty tekstylne…

  • Normy te dotyczą bardzo wyspecjalizowanych sektorów, więc na 98% nie będą konieczne do uwzględniania w Twojej dokumentacji produktu. Przykładowo oznaczenie CE dotyczy takich sektorów jak implanty medyczne, dźwigi, łodzie. Normy obowiązkowo należy wskazać tylko o ile dotyczą Twojego produktu, a o ile nie ma takich norm ten obowiązek Cię nie dotyczy.

Produkty z odzysku lub recyklingu a GPRS .

Pytania:

Co w przypadku, gdy do tworzenia produktów wykorzystuję drewno z odzysku? Najczęściej korzystałam z desek zakupionych na allegro jako „deski stare, rozbiórkowe, oczyszczone”, ale zdarza mi się też wykorzystywać np. fragmenty starych mebli czy plastry drewna. W przypadku starych desek nie znam ich historii (np. tego, jakimi środkami chemicznymi typu impregnaty, farby były wcześniej zabezpieczane. Czy w świetle nowych przepisów przez cały czas będę mogła korzystać z takiego surowca? Czy ktoś może np. uznać, iż to jest materiał potencjalnie niebezpieczny, bo jego pochodzenie nie jest znane?

Produkuję obrazy tekstylne z włóczki. Materiały, które używam to często zbiór różnych produktów, z wielu lat. Nie zawsze używam tylko kupionych, a choćby jeżeli to nie kupuje w hurtowniach. Czasem używam np starych tkanin z recyklingu. Jak mam to opisać? Czy wystarczy podać skład tkaniny na której haftuję i rodzaju użytej włóczki?

A co jeżeli szyję metodą upcyclingu. Przerabiam stare na nowe. Często kupuję skrawki tkanin czy odzież na lumpeksie i resztki skór naturalnych od tapicera ? Mam tego kilogramy i składów tak na 100% często nie ma.

  • Nie ma ogólnie zastrzeżeń, abyś mogła korzystać z tego surowca, ale musisz pamiętać o odpowiednim oznaczeniu + instrukcjach/ostrzeżeniach.
  • Przede wszystkim przy oznaczeniu produktu z drewna zamieścić info, iż jest to drewno z odzysku + wszystkie cechy/właściwości, o których masz wiedzę. Dodatkowo, aby zminimalizować ryzyka produktu dołączyć instrukcje użytkowania i ostrzeżenia, które będą informować konsumenta o tym jak nie powinno się używać produktu wykonanego z drewna, aby nie stwarzał ryzyka. Np. ostrzeżenie o tym, iż produkt wykonany z drewna jest łatwopalny i należy go używać z dala od źródeł ciepła, ognia i wysokich temperatur; info o tym, iż drewno, z którego wykonany został produkt może być pokryte lakierami, farbami, impregnatami itp. i ze względu na to należy używać produkt zgodnie z przeznaczeniem, w tym nie dopuszczać do bezpośredniego kontaktu produktu z żywnością ani jamą ustną (szczególnie w przypadku dzieci) oraz ostrzeżenie, iż w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać użytkowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.
  • GPSR kładzie nacisk przede wszystkim na odpowiednie oznaczanie produktów, w tym wskazywanie jego potencjalnych zagrożeń oraz maksymalne ułatwienie konsumentom kontaktu/zgłaszania producentom, iż ich produkt jest niebezpieczny. Nie chodzi więc o to, aby wykluczyć z obrotu wszystkie produkty, które mogą nieść ryzyko – bo w zasadzie każdy produkt może stwarzać jakieś ryzyko dla użytkownika. Ważne jest, aby zminimalizować te zagrożenia m.in. poprzez instrukcje/ostrzeżenia, a w sytuacji gdy konsument chce zgłosić, iż produkt jest niebezpieczny powinien mieć jak najprostszą drogę, aby to zrobić, czyli czytelne info o nazwie producenta, danych kontaktowych i wtedy Ty jako Producent oceniasz zasadność tego zgłoszenia.

Oznaczenia producentów na potrzeby GPSR.

Pytanie:

Czy musimy podawać producentów pod ich nazwa oryginalna czy możemy tylko oznaczyć producenta numerem wewnętrznym?

  • Producent zawsze ma po swojej stronie obowiązek oznaczyć na produkcie info, które go dotyczy. o ile Ty korzystasz np. z półproduktów od innych producentów, na wytworzonym przez Ciebie produkcie (z tych półproduktów) zamieszczać info tylko dotyczące Ciebie jako Producenta.

Co powiesz na kupienie sobie
dodatkowego czasu?

Bo w praktyce dokładnie to się dzieje przy zakupie naszego pakietu GPSR.

Wiesz jak zareagować jak dostaniesz maila od konsumenta, iż skaleczył się Twoim produktem? Z pakietem nie musisz bo, wszystkie kroki masz wypisane i do tego dostajesz wzory pism, jakie musi wysłać dalej. Wiesz ile to jest zaoszczędzonego czasu?

Sprawdź pakiet tutaj!

Produkty pochodzenia naturalnego lub odzwierzęcego a GPSR.

Pytania:

Używam w biżuterii różnych nieoczywistych materiałów. Są to np: kości zwierząt (produkty uboczne?), łupiny kokosa, orzechów rożnych, zbierane suszone kwiaty, liście, zioła, mech, drewno, kora, kamienie zbierane na polu, owady. Do tych materiałów nie ma przecież certyfikatów. Co muszę zrobić, zapisać, przygotować aby przez cały czas taka biżuterię robić i sprzedawać.

Jak to jest w przypadku drewna – surowego drewna, kupowanego w tartaku. Czy produkty pochodzące z natury muszą mieć certyfikat skoro są same w sobie naturalne ?

To samo pytanie o naturalne surowce barwiące – wszystko co sobie uzbieram: liście, szyszki, żołędzie itp.

Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego nie są objęte rozporządzeniem GPSR. Jak ten punkt ma się do rękodzieła wytwarzanego w 100% z wełny?

  • Z zasady elementy zwierząt lub ich części nie są objęte same w sobie GPSR, ale wytworzony z nich produkt konsumencki, który będzie zawierał inne jeszcze elementy już tak.
  • Jeśli drewno jest sprzedawane bez obróbki chemicznej, nie jest traktowane jako przetworzony produkt objęty regulacjami GPSR. Surowe drewno samo w sobie nie wymaga również certyfikatu, jeżeli jest sprzedawane jako materiał surowy (np. deski,). o ile byłby poddany modyfikacjom np. barwieniu, lakierowaniu i jest z niego tworzony produkt – będzie podlegał pod GPSR.
  • Wełna, jako materiał przetworzony w procesach tekstylnych, nie jest traktowana jako „produkt uboczny” więc GPSR obejmuje jej końcowy stan jako materiał, który służy do tworzenia produktów konsumenckich, które podlegają pod GPSR.
  • Podobnie w przypadku innych materiałów roślinnych (szyszki, orzechy, kwiaty itp.) – same w sobie nie podlegają pod GPSR, ale wytworzony z nich produkt przeznaczony dla konsumentów jest objęty rozporządzeniem.


GPSR a obrazy.

Pytanie:

Moim produktem są malowane portrety w oprawie – mam podać producenta papieru, farb i ramki? Czy jak sprzedaje drukowane plakaty to mam napisać gdzie je drukowałam? Z góry dziękuję za pomoc

  • Info o Producentach (nazwa, marka, adres, dane firmy itp.) półproduktów nie ma znaczenia, ponieważ Ty tworząc odrębny produkt (na bazie tych półproduktów) jesteś Producentem.
  • Stworzone przez Ciebie portrety (z półproduktów jak farby, ramki, papier) stanowią Twój nowy, niezależny produkt i przede wszystkich powinnaś przy oznaczeniach wskazać swoją markę jako Producenta i info dotyczące Twojej firmy.
  • Natomiast w odniesieniu do półproduktów znaczenie mają ich cechy/właściwości, które mogą wpływać na bezpieczeństwo Twojego produktu np. farby (ich skład, brak szkodliwych substancji itd.), ramka (ostre krawędzie itd.) i te info powinno być częścią dokumentacji technicznej, instrukcji/ostrzeżeń Twojego produktu.
  • Drukowane plakaty – nie musisz wskazywać w dokumentacji, gdzie je drukowałaś, ale w tym przypadku również znaczenie będa miały cechy produktu finalnego, czyli np. papier (ostre krawędzie, którymi można się skaleczyć), na którym zostały wydrukowane plakaty.

Inne.

Pytanie:

Kupuję kubki, maluję, a potem sprzedaję. Podanie informacji o bezpieczeństwie farb jest proste i oczywiste, ale co z samymi kubkami? Oryginalnie mają nadane kody ean, da się je bez problemu zidentyfikować, ale po mojej ingerencji chyba nie mogę posługiwać się kodami nadanymi przez producenta?

  • Zgadza się, kod EAN producenta kubka “nie ma znaczenia” przy nadawaniu oznaczeń przez Ciebie dla Twojego produktu. W takiej sytuacji, dla swoich produktów wytworzonych na bazie tych kubków nadajesz nowe numery serii/partii dlatego, iż kubek po Twoich modyfikacjach jest już innym, nowym produktem, a Ty jesteś jego producentką.

Pytanie:

Czy musimy podawać producentów pod ich nazwa oryginalna czy możemy tylko oznaczyć producenta numerem wewnętrznym?

  • Producent zawsze ma po swojej stronie obowiązek oznaczyć na produkcie info, które go dotyczy. o ile Ty korzystasz np. z półproduktów od innych producentów, na wytworzonym przez Ciebie produkcie (z tych półproduktów) zamieszczać info tylko dotyczące Ciebie jako Producenta.

Pytanie:

Biżuteria z żywicy i suszonych kwiatów w stali chirurgicznej. Półprodukty stalowe – do nich powinien mi dostarczyć dokumenty i badania sklep, w którym się zaopatruje czyli importer a nie producent. Do żywicy od producenta. Dobrze rozumiem? A co z kwiatami, które sama suszę?

  • Zgadza się, o ile produkty dostarcza Ci Importer on jest odpowiedzialny za umieszczanie oznaczeń na produkcie dot. Importera (oraz ma obowiązek zweryfikować dokumentację/oznaczenia zamieszczone przez Producenta) – czyli na produkcie, który Ty kupujesz powinny być oznaczenia dot. Producenta i Importera.
  • Info od producenta/importera dot. półproduktów, które Ty używasz do tworzenia swojego produktu tj. ich cechy/właściwości, w przypadku stali chirurgicznej certyfikaty, badania itp. będą konieczne do uwzględnienia w dokumentacji Twojego produktu (dokum. technicznej, analizie ryzyka, oznaczeniach, instrukcjach/ostrzeżeniach, ofercie produktu).
  • Info o materiałach z których tworzysz produkt, czyli o suszonych kwiatach, powinno zostać wskazane w opisie przy oznaczeniach produktu. Dodatkowo w dołączonej instrukcji użytkowania/ostrzeżeniach, które będą informować konsumenta o tym jak nie powinno się używać produktu, aby nie stwarzał ryzyka, powinnaś umieścić info np.
  • suszone kwiaty, które zostały użyte w produkcie są łatwopalne i produkt należy przechowywać z dala od źródeł ciepła, ognia i wysokich temperatur; produkt jest nieodpowiedni dla małych dzieci – istnieje ryzyko zadławienia; info, iż suszone kwiaty użyte w produkcie mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób wrażliwych na pyłki lub substancje roślinne i w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać użytkowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, iż więcej odpowiedzi dot. GPSR w branży rękodzielniczej znajdziesz zapisując się na newsletter podany na samej górze tego wpisu. jeżeli chcesz natomiast sprawdzić, jak wygląda nasz pakiet dokumentacji GPSR od środka, wystarczy iż zapiszesz się na maila i dostaniesz próbke pakietu za free! Warto, bo rejestr który udostępniam jest obowiązkowy;)

Plus oczywiście zawsze zapraszamy na personalizowane konsultacje, jeżeli potrzebujesz spersonalizowanych odpowiedzi:)

Nazywam się Ela Szymanek, jestem prawniczką i stworzyłam kancelarię bez spiny Peace & Law.

Wraz z zespołem ogarniam dla klientów prawa autorskie, e-commerce, umowy i szeroko rozumiany biznes online. Z wielką pasją edukuję z prawa na blogu, webinarach, festiwalach, prelekcjach a także na uczelni WSB na kierunku „E-marketing i e-commerce. Biznes w Internecie.”

Potrzebujesz pomocy prawnej? Napisz tutaj!

Idź do oryginalnego materiału