HR Detektyw #93 Sygnaliści, dofinansowania do etatów, legalny pobyt pracowników zza granicy

7 miesięcy temu

News 1: Projekt ustawy o sygnalistach przyjęty przez rząd

Sygnaliści. Zgłaszają naruszenia prawa Unii Europejskiej i należy im się ochrona. Choć termin na dostosowanie prawa krajowego do dyrektyw Brukseli minął w 2021 roku, w Polsce dalej czekamy na odpowiednie przepisy. Prace były dość intensywne. 6 marca resort pracy opublikował kolejny, nowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów, a 2 kwietnia projekt przyjął rząd. W najnowszym projekcie pojawiło się kilka istotnych zmian.

  • Rozszerzenie katalogu naruszeń. Do dotychczasowych obszarów – zamówień publicznych, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, interesów finansowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz UE, rynku wewnętrznego UE, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych, dołączyły zachowania dotyczące wolności i praw człowieka, korupcji i prawa pracy.
  • Wysokość minimalnego odszkodowania dla sygnalisty, w razie skierowanych wobec niego działań odwetowych. Zgodnie z projektem miałoby to być nie mniej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku (aktualnie to 7155,48 zł). W poprzedniej wersji projektu miałaby to być dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co spotkało się ze zdecydowaną krytyką.
  • Umożliwienie anonimowego zgłaszania nieprawidłowości. Pociągnęło to za sobą zmianę wymagań dotyczących procedur zgłoszeń (wewnętrznych i zewnętrznych) oraz podejmowania adekwatnych działań następczych. Będą musiały zawierać tryb postępowania z informacjami zgłoszonymi anonimowo. Od pracodawców wymaga to wdrożenia nie tylko samej procedury, ale i rozwiązań technologicznych, które umożliwią pracownikom dokonywanie zgłoszeń wewnętrznych, przy zachowaniu anonimowości.
  • Nowe kompetencje dla Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie naruszeń wolności i praw człowieka i obywatela. Sami sygnaliści zyskają możliwość korzystania z nieodpłatnej pomocy i porad prawnych. RPO będzie odpowiedzialny za udzielanie wsparcia sygnalistom.

Proponowane vacatio legis dla nowych regulacji to 3 miesiące od dnia ogłoszenia, a dla przepisów rozdziału 4 miałoby to być 6 miesięcy. Czy biorąc pod uwagę 2,5 letnie opóźnienie doczekamy się niedługo adekwatnych przepisów? HR Detektywi trzymają rękę na pulsie.

News 2: Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Trwają prace nad projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Sprawdzamy główne założenia projektu, który wypełnia założenia Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązuje już od 20 lat i była w tym okresie ok. 200 razy nowelizowana. Założenia, na których oparta jest ta ustawa, stały się w znacznej mierze nieaktualne. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

Źródło: KPRM

Intencją ustawodawcy jest zmiana priorytetów publicznych służb zatrudnienia, nastawienie na rynek, klienta i potrzeby przedsiębiorców. Ta słuszna idea ma się urzeczywistnić m. in. w aktywizacji osób biernych zawodowo, wspieranie określonych grup, np. osób młodych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiet z dziećmi chcących wrócić na rynek pracy, osób zainteresowanych własnym biznesem. Oto nasz subiektywny wybór najciekawszych propozycji:

  • Wparcie dla osób do 30. roku życia – ma polegać na przeprowadzaniu oceny umiejętności cyfrowych osoby do 30. roku życia rejestrującej się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. W każdym PUP wyznaczony zostanie doradca ds. zatrudnienia pełniący funkcję doradcy ds. osób młodych.
  • Pożyczka edukacyjna w wysokości do 400% przeciętnego wynagrodzenia. Środki będą mogły być wykorzystane na opłacenie np. kosztów szkolenia czy studiów podyplomowych. Po spełnieniu wskazanych warunków będzie możliwość umorzenia 20% kwoty pożyczki.
  • Bezrobotny będzie miał możliwość wyboru urzędu pracy, z którym będzie współpracował. Zniesione zostanie powiązanie osoby bezrobotnej z urzędem pracy adekwatnym ze względu na miejsce zameldowania. Prawdopodobnie intencją resortu pracy jest wywołanie pozytywnego wpływu na mobilność bezrobotnych i przekierowanie ich do urzędów pracy, które z racji położenia dysponują inną bazą dostępnych ofert pracy.
  • Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Dofinansowanie wynagrodzenia będzie przysługiwało przez 24 miesiące. Pracodawca po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia będzie obowiązany do dalszego zatrudnienia seniora przez okres kolejnych 12 miesięcy.

W poniedziałek rozpoczyna się nowa edycja kursu dla specjalistów ds. zatrudnienia cudzoziemców i legalizacji zatrudnienia. Program merytoryczny będzie na bieżąco aktualizowany o wszelkie zmiany legislacyjne. Dołącz do kursu tutaj i zdobądź certyfikat zawodowy >

News 3: Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej

29 marca 2024 roku resort spraw wewnętrznych wydał komunikat o skierowaniu do Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem na terytorium tego państwa. Projekt ma trafić do prac sejmowych jeszcze w kwietniu.

  • Nowelizacja zakłada przedłużenie ochrony tymczasowej do 4 marca 2025 roku. W obecnym stanie prawnym obowiązujący termin to 30 czerwca 2024 roku, stąd niezbędna jest aktualizacja.
  • Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025 roku.
  • Od 2025 roku będzie możliwa zmiana statusu pobytu z obecnej ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Zmiana statusu na pobyt czasowy będzie możliwa dla obywatela Ukrainy, który spełni następujące warunki:

  • uzupełni i zaktualizuje wszystkie niezbędne dane w bazie PESEL UKR w organie gminy;
  • złoży elektroniczny wniosek do wojewody;
  • miał aktywny status UKR w dniu 4 marca 2024 r. i w dniu składania wniosku,
  • służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, nie wniosą sprzeciwu w sprawie zmiany statusu pobytowego.

Po pozytywnym przejściu procedury, osoba ta otrzyma kartę pobytu z adnotacją „poprzednio posiadał ochronę czasową”.

Zmiany dotyczyć także będą systemu wsparcia, finansowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. Udzielenie wymienionej wyżej pomocy możliwe będzie jedynie na podstawie umowy z adekwatnym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym. Zmienią się zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Wygaszona zostanie pomoc w zakresie finansowania jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.

Zmiany dotkną również obszaru uczęszczania dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji, a także kwestii uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy. Czekamy na publikację całości projektu w Wykazie Prac Legislacyjnych.

Projekt nowelizacji ustawy powstał we współpracy z innymi resortami, m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Cyfryzacji oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Idź do oryginalnego materiału