HR-owe Koło Ratunkowe: Odsetki od zasiłku

7 miesięcy temu

Firma jest płatnikiem zasiłków. Zgodnie z regulaminem wypłaca wynagrodzenia do 10 dnia następnego miesiąca. Jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim w związku z opieką nad chorą żoną od 1 do 9 lutego. Niestety, pracownik naliczający wynagrodzenia przeoczył złożony przez pracownika 11 lutego wniosek ZUS Z-15 i zasiłek opiekuńczy został pracownikowi wypłacony dopiero 2 kwietnia. Czy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odsetki w związku z opóźnieniem w wypłacie zasiłku?

Kiedy firma może wypłacać zasiłki chorobowe?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy sięgnąć do przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z jej zapisami zasiłki wypłacają płatnicy składek o ile zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych. Stan zgłoszeń jest weryfikowany na dzień 30 listopada poprzedniego roku, a do grona ubezpieczonych wliczamy wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego z jakiego tytułu nastąpiło to zgłoszenie i jaki jest charakter ubezpieczenia (obowiązkowe – pracownicy, czy dobrowolne – inni ubezpieczeni).

Kiedy pracodawca musi wypłacić zasiłek chorobowy?

Ustawa określa także terminy, w jakich powinna nastąpić wypłata świadczeń zasiłkowych.

Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty zasiłków powinni je wypłacać w takich terminach, w jakich wypłacają wynagrodzenia i dochody osobom przez siebie zatrudnionym.

Stosuje się tu takie same zasady jak przy wypłacie wynagrodzeń. jeżeli zatem dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, wypłata powinna nastąpić w ostatnim dniu roboczy poprzedzającym ten termin.

Jeżeli płatnikiem zasiłku jest bezpośrednio ZUS, to wypłaca je na bieżąco po ustaleniu uprawnień. Zasiłki wypłaca się jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku.

Płatnik zasiłku spóźnia się z wypłatą? Sprawdź konsekwencje!

W razie niedotrzymania terminu przez płatnika zasiłku świadczeniobiorcy należą się odsetki od nieterminowej wypłaty. Obowiązek wypłaty odsetek wynika wprost z art. 64 § 2 ustawy zasiłkowej. Odsetki obliczane są według zasad opisanych w rozporządzeniu MPiPS w sprawie szczegółowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Ustalenie należnych do wypłaty odsetek oblicza się przez pomnożenie kwoty opóźnionego świadczenia przez liczbę dni opóźnienia i przez roczną stopę procentową odsetek oraz przez podzielenie tego iloczynu przez 365.

Odsetki wypłaca się za okres od dnia następującego po upływie terminu na ustalenie prawa do świadczeń lub ich wypłaty, przewidzianego w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń – do dnia wypłaty świadczeń.

Jeżeli świadczenie jest wypłacane osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, za dzień wypłaty świadczeń uważa się dzień przekazania należności na pocztę lub do banku. Nie jest potrzebny wniosek ubezpieczonego o taką wypłatę.

Wypłata odsetek od nieterminowej wypłaty zasiłku. Czy potrzebny jest dodatkowy wniosek?

Odsetki wypłaca się z urzędu łącznie z wypłatą opóźnionego zasiłku, nie jest potrzebny wniosek ubezpieczonego o taką wypłatę. o ile odsetki nie zostałyby wypłacone łączenie ze świadczeniem wtedy należy je wypłacić nie później niż w następnym terminie płatności świadczenia (w przypadku świadczeń okresowych czy długotrwałych, np. zasiłek macierzyński, świadczenie rehabilitacyjne), lub niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni w przypadku świadczeń jednorazowych (np. zasiłek za krótkotrwałe jednorazowe zwolnienie lekarskie).

Jeżeli nastąpiło zaniżenie kwoty zasiłku, co może się zdarzyć np. na skutek nieprawidłowego ustalenia jego podstawy czy wysokości (wypłata 80% podstawy zamiast 100%), odsetki przysługują jedynie od kwoty wyrównania.

Obowiązek wypłaty odsetek nie powstanie o ile opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które płatnik zasiłku, zarówno pracodawca jak i ZUS, nie ponosi odpowiedzialności.

Dział HR wypłacił pracownikowi zasiłek zbyt późno. Co robić?

W sytuacji opisanej na wstępie pracodawca powinien był wypłacić pracownikowi zasiłek opiekuńczy do dnia 10 marca, razem z wynagrodzeniem za luty. Odpowiedzialność za opóźnienie ponosi w tym przypadku płatnik – pracownik złożył Z-15 od razu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, a brak wypłaty został spowodowany opieszałością pracownika płac. Dlatego pracownikowi będą się należały odsetki liczone od dnia 11 marca do dnia ich wypłaty.

W razie odmowy wypłaty odsetek przez pracodawcę – płatnika zasiłku pracownik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do tych odsetek. ZUS jest pierwszą instancją, która rozstrzyga ewentualny spór o odsetki w drodze decyzji. Od tej decyzji przysługuje stronom odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Idź do oryginalnego materiału