Jak ustalić wymiar czasu pracy?
Ustalając wymiar czasu pracy pracownika, którego zwolniono z obowiązku świadczenia pracy nie można zapomnieć o obniżeniu obowiązującego go wymiaru czasu pracy o przypadające w dniu wolnym święto, a także o liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy (z uwzględnieniem wskazanego święta).
Sposób ustalenia wymiaru czasu pracy pracownika wynika z art. 130 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- a każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o:
- 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela,
- liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
W związku z powyższym, wymiar czasu pracy pracownika wynosi: 168 godzin, zgodnie z wyliczeniem:
- (4 tyg. x 40 godz.) = 160 godzin
- do 160 godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tj. 160 godzin + 24 godziny (29-31.01) = 184 godziny
- od 184 godzin należy odjąć iloczyn 8 godzin i świąt przypadających zarówno 1 jak i 6 stycznia, czyli w inny dzień aniżeli niedziela, tj. 184 godziny – 16 godzin = 168 godzin
Wynagrodzenie w okresie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
W sytuacji gdy pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas, w którym został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.
Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalenia wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
Jeżeli chcesz zgłębić przesłanki do zastosowania zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zapraszam do lektury wpisu HR-owe Koło Ratunkowe: Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy