Innowacyjne systemy bezzałogowe – I i II miejsce dla AMW w konkursie MON

1 tydzień temu

W grudniu, w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Ministra Obrony Narodowej za opracowanie koncepcji i realizację projektów systemów bezzałogowych. Finał był zwieńczeniem czwartej edycji konkursu, który skupia się na rozwijaniu technologii powietrznych, lądowych i morskich do zastosowań obronnych i bezpieczeństwa państwa.

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło 58 zespołów z czterech wojskowych uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Wojsk Lądowych.

Spośród zgłoszonych prac do realizacji zakwalifikowano 25 projektów. Studenci i doktoranci mieli za zadanie przedstawić koncepcję bezzałogowego systemu w jednej z trzech kategorii: rozpoznawcze, bojowe lub wsparcia, wraz z kosztorysem wykonania.

Projekty, które przeszły wstępną selekcję, otrzymały dofinansowanie choćby do 70 tys. zł na ich realizację.

Jednym z dwóch zwycięzców w kategorii bezzałogowych systemów rozpoznawczych został projekt Narluga, stworzony przez zespół z Akademii Marynarki Wojennej pod kierownictwem mgr. inż. Bartosza Łarzewskiego i por. mar. mgr. inż. Daniela Powarzyńskiego. System ten, w formie boi podwodnej, umożliwia monitorowanie ruchu w kluczowych akwenach, takich jak obszary w pobliżu podmorskich rurociągów, kabli czy wejść do portów.

System składa się z dwóch elementów: boi podwodnej, która gromadzi sygnatury hydroakustyczne przepływających jednostek, oraz mniejszej boi z anteną, wystającej ponad powierzchnię wody. Dzięki zastosowaniu sieci neuronowych Narluga jest w stanie analizować i klasyfikować dane w czasie rzeczywistym, przesyłając je zaszyfrowaną drogą radiową do operatora. Zasięg anteny wynosi 20 km, a system działa bez przerwy przez 16 dni.

Możliwości systemu obejmują identyfikację różnorodnych jednostek – od promów pasażerskich po niemal bezszelestne pojazdy podwodne – co pozwala operatorowi na odpowiednią reakcję, np. zaalarmowanie sił marynarki wojennej.

Oprócz Narlugi jury konkursu wyróżniło inne innowacyjne systemy:

  • HAWKEYE – powietrzny system rozpoznania z Lotniczej Akademii Wojskowej, który ex aequo z Narlugą zdobył pierwsze miejsce
  • SHAD – morski system obserwacyjny z Akademii Marynarki Wojennej, który zajął drugie miejsce
  • KELPIE – morski system rozpoznawczy z Wojskowej Akademii Technicznej
  • PL-SĘP – powietrzny system rozpoznania również z Wojskowej Akademii Technicznej

Po odebraniu głównej nagrody o Narludze zrobiło się głośno, zarówno w wojsku, jak i w sektorze prywatnym. Autorzy projektu zakładają jednak, iż system będzie przede wszystkim służył Marynarce Wojennej, zwiększając bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w czasach rosnących zagrożeń hybrydowych.

fot: AMW, WAT, fot. Piotr Konieczny

Idź do oryginalnego materiału