Jak skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci. Webinar RPD

18 godzin temu

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zaprasza na cykl spotkań skierowanych do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro dzieci. Inicjatywa ma na celu budowanie świadomości oraz kształtowanie lepszego zrozumienia problematyki związanej z życiem młodych. Spotkania są okazją do nawiązania dialogu oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i praktycznych narzędzi, które pomogą dorosłym zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją dzieci i nastolatki. To również zachęta do wspólnego działania dla dobra dzieci oraz poszukiwania rozwiązań dla aktualnych problemów.

Już 30 kwietnia br. o godz. 18:30 z okazji Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci odbędzie się webinar pt. „Dziecko w centrum pomocy. Jak skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci”. Spotkanie będzie okazją do wspólnej refleksji nad rolą dziecka w systemie przeciwdziałania przemocy oraz sposobami skutecznej ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem – zarówno w domu, jak i w najbliższym otoczeniu.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2090857051431702

Celem spotkania jest podniesienie świadomości społecznej na temat przemocy wobec dzieci i jej skutków, a także zapoznanie uczestników z mechanizmami reagowania na przemoc, z uwzględnieniem m.in. procedury „Niebieskie Karty”. Webinar skierowany jest zarówno do specjalistów – nauczycieli, pracowników socjalnych, funkcjonariuszy policji, przedstawicieli ochrony zdrowia i wymiaru sprawiedliwości – jak i do rodziców, opiekunów oraz wszystkich osób, którym bliski jest temat ochrony praw dziecka.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, czym jest przemoc domowa w świetle obowiązującego prawa i kogo może dotyczyć procedura „Niebieskie Karty”. Szczególna uwaga zostanie poświęcona dziecku – nie tylko jako osobie bezpośrednio doświadczającej przemocy, ale również jako świadkowi przemocy domowej, co zgodnie z aktualnym podejściem prawnym i psychologicznym również traktowany jest jako osoba doznająca przemocy. Taka perspektywa znacząco poszerza zakres ochrony dziecka i pozwala na wcześniejszą interwencję.

Eksperci przybliżą, jak w praktyce przebiega procedura „Niebieskie Karty” – od momentu zgłoszenia podejrzenia przemocy, przez działania interwencyjne, aż po rolę grup diagnostyczno-pomocowych, które są powoływane do pracy z konkretną rodziną, by w niej zatrzymać przemoc domową.

Uczestnicy dowiedzą się także, jakie podmioty mogą zainicjować procedurę NK, jakie są obowiązki informacyjne i interwencyjne poszczególnych służb i instytucji, w tym szkoły, ośrodków pomocy społecznej, ochrony zdrowia i policji. Uczestnicy poznają również możliwe działania podejmowane w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, w tym sposoby jego zabezpieczenia i ochrony.

Ważnym elementem webinaru będzie omówienie danych statystycznych dotyczących przemocy wobec dzieci w Polsce oraz analiza najczęstszych sygnałów świadczących o tym, iż dziecko może doświadczać przemocy. Poruszone zostaną także psychiczne i emocjonalne konsekwencje krzywdzenia, w tym tzw. syndrom dziecka krzywdzonego oraz sposoby rozpoznawania takich objawów.

Webinar będzie również przestrzenią do rozmowy o tym, jak reagować, gdy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka. Przedstawione zostaną możliwości zgłaszania podejrzenia przemocy.

Eksperci:

Jolanta Zmarzlik – absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada certyfikat PARPA specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikat superwizora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wydaje opinie psychologiczno-sądowe. Prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego. Jest autorką licznych publikacji. Prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie SWPS.

Grzegorz Wrona – adwokat, doktor nauk prawnych, certyfikowany specjalista i superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, członek komitetu Rady Europy GREVIO, przewodniczący Zespołu ds. analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

mł. asp. Agata Kalinowska – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, etnolożka, od 2011 roku pełni służbę w policji, w tej chwili jako wojewódzki koordynator procedury „Niebieskie Karty” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Webinar poprowadzi Joanna Repeć – p.o. Dyrektora Zespołu Prawa Karnego, radca prawny w Biurze RPD.

Zapraszamy! Dołącz do webinaru!

Idź do oryginalnego materiału