Od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu o rozwód, jednak dotychczas nie udało Ci się podjąć ostatecznej decyzji? Obawiasz się długiego postępowania i konieczności uczestniczenia w kilku rozprawach? Koniecznie sprawdź, jak wziąć rozwód. Okazuje się, iż szybki rozwód jest możliwy!
Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat z Poznania, Marlena Słupińska-Strysik [strona internetowa dostępna tutaj: adwokat rozwodowy w Poznaniu].
Od pewnego czasu zauważalny jest wzrost liczby rozwodów w Polsce. Nie oznacza to jednak, iż podjęcie takiej decyzji przychodzi małżonkom coraz łatwiej. Bardzo często trwa ono kilka miesięcy, a choćby lat. Co ważne, decyzji o rozwodzie nigdy nie należy podejmować pod wpływem silnych emocji. Zawsze należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, aby mieć pewność, iż złożenie wniosku o orzeczenie rozwodu nie będzie błędem.
Decyzja może być nieco łatwiejsza w sytuacji, gdy podjęliście próbę mediacji i była nieudana lub gdy zdecydowaliście się na terapię małżeńską – niestety także bez efektów. W takiej sytuacji wniesienie pozwu może być jednym dobrym rozwiązaniem.
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, czy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i czy jest to sytuacja długotrwała. Mowa tu przede wszystkim o więzi uczuciowej, fizycznej, a często także gospodarczej. Oczywiście pewnym wyjątkiem są sytuacje, gdy do rozwodu dochodzi na skutek nagłych wydarzeń, takich jak zdrada małżeńska czy przemoc. W takim przypadek do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego mogło dojść niedawno. Nie jest to jednak przeszkodą do tego, aby uzyskać rozwód, szczególnie jeżeli wina małżonka jest ewidentna.
Decyzja zawsze jest trudniejsza w sytuacji, gdy małżeństwo ma małoletnie dzieci. Pod uwagę trzeba wziąć to, jak rozwód rodziców wpłynie na ich życie. Należy zastanowić się nad kwestią wykonywania władzy rodzicielskiej, wspólnego mieszkania, płacenia alimentów czy przyszłości małoletnich dzieci.
Oczywiście dotyczy to nie tylko wspólnych dzieci, ale także dzieci stron, które wychowywane były przez planujących rozwód małżonków. Bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy rozwód jest najlepszym rozwiązaniem i może pozytywnie wpłynąć na sytuację dziecka– na przykład gdy rodzice często się kłócą lub gdy jeden z rodziców walczy z uzależnieniem.
Jak przebiega postępowanie rozwodowe?
Choć wielu osobom wydaje się, iż postępowanie rozwodowe jest skomplikowane i długotrwałe, nie do końca jest to prawdą. Uzyskanie rozwodu nie zawsze jest trudne. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji małżonków, a także od tego, czy zdecydują się oni na rozwód na porozumieniem stron, czy może na rozwód z orzekaniem o winie. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda rozwód krok po kroku.
Przygotowanie pozwu rozwodowego
Pierwszym poważnym krokiem w kierunku zakończenia małżeństwa jest oczywiście przygotowanie pozwu rozwodowego. Zdecydowanie nie warto korzystać z gotowych wniosków znalezionych w internecie, a także z różnego typu generatorów pism sądowych. Bardzo prawdopodobne jest, iż taki pozew nie będzie spełniał wymagań formalnych, ponieważ może to skutkować wezwaniem przez sąd do uzupełnienia i poprawienia dokumentu.
Jakie informacje musi zawierać pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy powinien zawierać dane osobowe każdego z małżonków, ich adresy i numery PESEL. Oprócz tego należy zawrzeć w nim wskazanie pełnomocnika oraz informację o tym, czy ma to być rozwód z orzekaniem o winie, czy bez niego.
Ważnym elementem pozwu jest także cała argumentacja – kiedy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, co jest przyczyną rozstania, a także to, ponosi za nie winę. Warto również zawrzeć w pozwie dane świadków, jeżeli w trakcie postępowania uwzględnione będą ich zeznania.
Do pozwu dołączyć trzeba wszystkie niezbędne dokumenty, w szczególności materiały dowodowe w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Należy również dołączyć do niego odpis aktu małżeństwa, a także odpisy aktu urodzenia dzieci, jeżeli małżeństwo je posiada. Niezbędne jest również dołączenie dowodu uiszczenia opłaty sądowej. w tej chwili opłata sądowa za złożenie pozwu rozwodowego wynosi 600 zł.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód należy dostarczyć do sądu okręgowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania małżonków. Sam pozew musi być przygotowany w dwóch kopiach – jedna przeznaczona jest dla sądu, a kolejna dla drugiego małżonka. Oczywiście warto zostawić sobie jedną kopię, ponieważ dokument będzie wpływał na całe postępowanie, a z pewnością omawiany będzie na pierwszej rozprawie.
Postępowanie dowodowe a rozwód z orzekaniem o winie
Bardzo istotny wpływ na przebieg postępowania ma to, czy będzie to rozwód za porozumieniem stron, czy może z orzekaniem o winie. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron sprawa jest nieco mniej skomplikowana, ponieważ sąd nie musi orzekać, która ze stron przyczyniła się do zakończenia małżeństwa. Bardzo często można uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie, co jest jednym z powodów, dla których osoby liczące na szybki rozwód wybierają takie właśnie rozwiązanie. Pozwala to na szybkie uzyskanie wyroku rozwodowego.
Nieco inaczej wygląda sprawa rozwodowa w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Tutaj konieczne jest przygotowanie dowodów, które będą świadczyły o winie drugiego małżonka. Postępowanie dowodowe jest ważnym elementem takiej sprawy. Rodzaj materiału dowodowego zależy od konkretnego przewinienia. Może to być zdrada, przemoc, uzależnienia, popełnienie przestępstwa czy brak współżycia – możliwych przyczyn jest naprawdę wiele. Z pewnością jednak sąd zdecyduje się na przeprowadzenie wnikliwego postępowania dowodowego, więc mało prawdopodobne jest orzeczenie w kwestii rozwodu na pierwszej rozprawie.
Oczywiście należy pamiętać o tym, aby wszystkie dowody w sprawie rozwodowej były zdobyte w sposób zgodny z prawem i zgodnie z zasadami współżycia społecznego. W przeciwnym wypadku możliwe są różnego typu negatywne konsekwencje prawne. Dla sądu duże znaczenie mają stanowiska małżonków, a także zeznania świadków – to one mogą mieć decydujące wpływ na zakończenie sprawy rozwodowej. Osoby, które chcą wziąć szybki rozwód, z pewnością więc powinny zadbać o solidne dowody. Na pewno przyspieszy to zakończenie małżeństwa.
Ustal wszystkie kwestie związane z rozwodem
Jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego warto zastanowić się nad wszystkimi kwestiami, które są związane z zakończeniem małżeństwa. Mowa tu między innymi o kwestii alimentów, opieki nad dziećmi, podziału majątku czy tego, który z małżonków pozostanie w dotychczas wspólnie zajmowanym mieszkaniu.
Co ważne, nie we wszystkich tych sprawach sąd będzie podejmował decyzję podczas postępowania rozwodowego – niemniej jednak warto jeszcze przed pierwszą rozprawą zastanowić się nad najkorzystniejszymi rozwiązaniami.
Jedną z kwestii, która budzi najwięcej emocji, jest oczywiście wysokość alimentów. Jeżeli to Ty chcesz zajmować się dzieckiem po rozwodzie, weź pod uwagę, jakie są miesięczne koszty utrzymania dziecka. Sąd weźmie pod uwagę sytuację finansową każdego z małżonków, jednak należy pamiętać, iż obowiązek utrzymywania dziecka ciąży na każdym z rodziców.
To samo dotyczy kwestii podziału praw rodzicielskich w przypadku wspólnych małoletnich dzieci. Niezależnie od sytuacji pomiędzy małżonkami warto ustalić tę kwestię jeszcze przed pierwszą rozprawą. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim dobro dziecko – dla niego rozwód zawsze jest trudny. o ile każdy z rodziców jest w stanie zapewnić mu należytą opiekę, dziecko powinno mieć stały kontakt zarówno z matką, jak i z ojcem.
Pamiętać należy, iż rozwód jest dla dziecka bardzo trudnym doświadczeniem, dlatego – w miarę możliwości – warto minimalizować liczbę zmian w życiu czy związany z tym stres. Mowa tu na przykład o zmianie miejsca zamieszkania czy szkoły.
Jeśli chodzi o podział majątku wspólnego, sąd najczęściej zajmuje się nim w oddzielnym postępowaniu. Warto jednak nieco wcześniej zastanowić się nad tym, w jaki sposób podzielić między sobą zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa majątek. Być może uda się dojść do porozumienia bez pomocy sądu.
Ile trzeba czekać na orzeczenie rozwodu?
Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy tego, ile trzeba czekać na to, aby dostać rozwód. Oczywiście nie ma tutaj jednej konkretnej zasady. Wszystko bowiem zależy od rodzaju rozwodu oraz od tego, jak bardzo skomplikowany jest dany przypadek.
Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę może wynosić kilka miesięcy, licząc od momentu złożenia pozwu. Wszystko zależy od obłożenia konkretnego sądu. Zdarza się, iż czas ten jest nieco krótszy, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Równie dobrze może okazać się, iż trzeba będzie zaczekać nieco dłużej.
Odpowiedzi na pytanie, ile wynosi czas oczekiwania na pierwszą rozprawę rozwodową, może również udzielić adwokat. jeżeli planujesz rozwód w Poznaniu i zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy lokalnej kancelarii, możesz liczyć na to, iż wybrany przez Ciebie adwokat będzie wiedział, jaki jest przeciętny czas oczekiwania na rozprawę w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.
Bardzo prawdopodobne jest, iż adwokat z Poznania regularnie reprezentuje klientów podczas postępowań w tym właśnie sądzie – a zatem wie, czego się spodziewać. Taka wiedza może okazać się na wagę złota – nie tylko w kontekście tego, jak długi trzeba będzie czekać na rozprawę!
Dążysz do uzyskania szybkiego rozwodu? To możliwe!
Niezależnie od tego, czy planujesz rozwód z orzekaniem o winie, czy bez niego, jedno jest pewne – wsparcie prawne może okazać się niezbędne. Już na etapie planowania rozwodu warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w podjęciu decyzji, jaki rodzaj rozwodu będzie najlepszy. Pomoże on także w przygotowaniu pozwu rozwodowego, który będzie spełniał wszystkie wymogi formalne, a także będzie zawierał wszystkie niezbędne dla sądu informacje. To z pewnością wpłynie na przyspieszenie całego postępowania.
Co istotne, warto skorzystać z pomocy prawnika, który ma duże doświadczenie w sprawach rozwodowych. Dzięki temu zyskasz pewność, iż zadba on o Twoje interesy oraz o to, aby wyrok był dla Ciebie jak najkorzystniejszy – na przykład w kontekście podziału majątku wspólnego czy opieki na dziećmi.
Adwokat rozwodowy w Poznaniu – znajdź sprawdzoną kancelarię
Szukając pomocy radcy prawnego lub adwokata w Poznaniu, pod uwagę należy wziąć m.in. dotychczasowe sukcesy. Kancelaria Marleny Słupińskiej-Strysik oferuje pomoc w trudnych sprawach o bardzo złożonym charakterze. Co ważne, można tutaj liczyć na pomoc przy różnego typu postępowaniach towarzyszących, dotyczących między innymi alimentów, kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej czy innych kwestii, które wiążą się z zakończeniem małżeństwa.
Kancelaria ta specjalizuje się w prowadzeniu spraw związanych z rozwodami, separacją czy podziałem majątku – również spraw bardzo trudnych i skomplikowanych, gdzie potrzebne jest naprawdę duże doświadczenie. Rozprawa rozwodowa jest trudnym doświadczeniem, dlatego pomoc adwokata może okazać się cenna.
Umów się na spotkanie z adwokatem rozwodowym w Poznaniu
Aby skorzystać z pomocy prawnej kancelarii, wystarczy umówić się na spotkanie z adwokatem w Poznaniu. W trakcie takiego spotkania adwokat zapyta o wszystkie istotne kwestie, aby jak najlepiej poznać konkretny przypadek. Następnie zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania. Możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie – od przygotowania pozwu rozwodowego, przez reprezentowanie w czasie rozpraw, aż po ogłoszenie wyroku.
Niezależnie od tego, czy do Ty składasz pozew o rozwód, czy może druga strona chce uczynić Cię winnym rozpadu małżeństwa, jedno jest pewne – dzięki pomocy prawnej postępowanie rozwodowe przebiegnie o wiele sprawniej, a rozwiązanie małżeństwa nastąpi szybciej. Być może uda się uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie!
Więcej informacji na temat tego, jak wziąć rozwód, udzieli adwokat rozwodowy w Poznaniu, Marlena Słupińska-Strysik.