Kiedy będą długie weekendy w 2024 roku?
Układ dni wolnych od pracy w 2024 roku daje pracownikom jeszcze pięć możliwości na zaplanowanie dłuższego urlopu. Na przełomie 2023 i 2024 roku możliwy jest choćby 16-dniowy urlop, pod warunkiem wykorzystania 7 dni wolnych od 27 grudnia do 5 stycznia, przy czym za przypadające w sobotę święto Trzech Króli pracownik do wykorzystania otrzymuje jeszcze jeden dzień wolny.
Urlop w majówkę i Boże Ciało 2024
Tegoroczny rozkład Świąt Wielkanocnych nie pozwolił niestety na przedłużenie weekendu. Nie tracimy jednak nadziei! Niedługo majówka! Możemy przedłużyć ją do aż 9 dni, pod warunkiem, iż szef zaakceptował urlop wypoczynkowy na 3 dni w okresie: 29-30 kwietnia oraz 2 maja. Należy pamiętać, iż 28 kwietnia jest niedzielą handlową, w związku z czym rozkład pracy dla pracowników handlu będzie wyglądać inaczej.
Kolejna szansa na długi weekend, czyli Boże Ciało, które obchodzić będziemy 30 maja, umożliwi wydłużenie urlopu do dnia 1 czerwca. To da nam aż 4 dni odpoczynku.
Kiedy wziąć urlop w 2024 roku?
Kolejny długi weekend można zaplanować w sierpniu, ponieważ tegoroczne Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia 2024) przypada na czwartek. W listopadzie natomiast wypadają dwa trzydniowe weekendy, które można połączyć w 11-dniowe wakacje, wykorzystując 5 dni urlopu – od 4 do 8 listopada.
Rozkład Świąt Bożego Narodzenia również umożliwia długie, bo aż 17-dniowe, wakacje. Wystarczy wykorzystać urlop w dniach 27, 30, 31 grudnia oraz 2 i 3 stycznia 2025, z zastrzeżeniem, iż niedziela 22 grudnia jest niedzielą handlową.
Chcesz dowiedzieć się więcej o urlopach z perspektywy działu kadr? Zapoznaj się z ofertą kursów oraz z książką dotyczącą rozliczania urlopów i zwolnień:
Czy pracodawca musi się zgodzić na wniosek o urlop wypoczynkowy?
Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak pracodawca nie jest zobligowany do akceptacji każdego wniosku urlopowego. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pracownik:
- wnioskuje o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 K.p.),
- zamierza skorzystać z urlopu „na żądanie” – do 4 dni w roku kalendarzowym (art. 167(2) K.p.),
- jest młodocianym pracownikiem, który nie nabył prawa do urlopu. Pracodawca, może wówczas na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu na okres ferii szkolnych (art. 205 § 3 K.p.).
Zgodnie z obowiązującą w tej chwili doktryną, pracodawca ma możliwość jednostronnego narzucenia terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego w dwóch przypadkach:
- w okresie wypowiedzenia umowy o pracę – art. 167 (1) K.p.
- do końca września następnego roku kalendarzowego, następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu – w odniesieniu do urlopu niewykorzystanego.
Sprawdź czy i kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego >
Czy można wziąć kilka godzin urlopu wypoczynkowego?
Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego na część dnia jedynie w przypadku, gdy pozostaje mu do wykorzystania “resztka” urlopu, która nie wystarczy na udzielenie mu całego dnia wolnego od pracy z tytułu urlopu. Pracodawca może wtedy zgodzić się na urlop godzinowy na pozostałą część dnia.
Rozwiązaniem może być tzw. wyjście prywatne. Pracownik, który chciałby w godzinach pracy załatwić sprawy osobiste i potrzebuje kilku godzin wolnego, może skorzystać z tzw. wyjścia prywatnego, które powinien później odpracować. Rozwiązanie to posiada podstawę prawną – reguluje je art. 151 §21 Kodeksu pracy. O urlopie wypoczynkowym “na godziny” przeczytaj więcej tutaj >