Jak zostać policjantem kryminalnym?

3 tygodni temu

Filmy i książki kryminalne od lat przyciągają swoją dynamiczną akcją oraz fascynującymi śledztwami. Wizerunek genialnego detektywa, który w pojedynkę rozwiązuje najbardziej skomplikowane sprawy, z łatwością wciąga nas w świat pełen zagadek. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej bowiem praca w wydziale, jakim jest służba kryminalna, to codzienne wyzwania wymagające współpracy zespołowej, skrupulatności oraz czujności. jeżeli więc chcesz się dowiedzieć, czym zajmuje się policjant kryminalny oraz jak dostać pracę w takim wydziale, zajmij wygodną pozycję i czytaj dalej!

Kim jest policjant kryminalny? Czym się zajmuje?

Zadania, które wykonuje policjant kryminalny, są o wiele bardziej złożone niż te, z którymi kojarzymy tradycyjne funkcje w policji. Kryminalni to specjaliści działający w cieniu, śledzący przestępstwa i podejrzanych, zbierający dowody oraz pracujący nad rozwiązaniem najbardziej złożonych zagadek. Ich praca polega na analizie materiałów dowodowych, prowadzeniu przesłuchań świadków, współpracy z prokuraturą, sądami, a także innymi instytucjami. Codzienne zadania obejmują nie tylko ściganie przestępców, ale także rozwiązywanie tajemnic związanych z poważnymi przestępstwami, takimi jak morderstwa, porwania, czy przestępstwa gospodarcze.

Większość osób mylnie uważa jednak, iż policjant kryminalny działa głównie w terenie. Nic bardziej mylnego! Zdarzają się sprawy tak skomplikowane, iż konieczne są wielogodzinne analizy dokumentów, danych czy informacji, by śledztwo mogło ruszyć dalej. To z pewnością zawód dla osób, które mają naturalną skłonność do logicznego myślenia i potrafią dostrzegać związki tam, gdzie inni widzą jedynie chaos.

A jeżeli chcesz sprawdzić, czy poradzisz sobie na kierunku Kryminologia i Kryminalistyka, przeczytaj artykuł pt. Jakie cechy powinien mieć dobry kryminolog? Sprawdź, czy pasujesz do tego kierunku.

Jak dostać się do policji kryminalnej?

Na przełomie 2022/2023 roku w polskiej Policji służyło 101 000 funkcjonariuszy, a to oznacza, iż grono kandydatów chętnych do podjęcia tej pracy stale rośnie. Zatem, jak dostać się do policji kryminalnej? Zacznijmy od wymagań formalnych. Otóż powinieneś:

  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • być nieskazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymagań określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jeśli spełniasz wymogi formalne czas rozpocząć proces rekrutacyjny. Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiednich dokumentów w wyznaczonych komendach wojewódzkich oraz w niektórych przypadkach, w komendach miejskich i powiatowych. Przed przystąpieniem do składania dokumentów, warto zapoznać się z aktualnymi ogłoszeniami o naborze, które znajdziesz na stronach internetowych komend.

Gdy dokumenty zostaną złożone, rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne, składające się z kilku etapów, mających na celu kompleksową ocenę kandydata.

Pierwszym etapem jest test wiedzy zawierający 40 pytań wielokrotnego wyboru, z których każda odpowiedź jest punktowana. Pytania dotyczą szeroko rozumianego funkcjonowania Policji. Choć test ten nie jest eliminacyjny, warto przyłożyć się do jego przygotowania, ponieważ liczba zdobytych punktów wpłynie na Twoje miejsce w ostatecznym rankingu kandydatów.

Następnie przystąpisz do testu sprawności fizycznej. Jego zaliczeniem jest pokonanie toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta 41 sekund. Normy czasowe są takie same dla kobiet i mężczyzn, co oznacza, iż każdy kandydat musi być w doskonałej formie fizycznej.

Kolejny etap to badania psychologiczne. Mają one na celu ocenę predyspozycji psychologicznych i intelektualnych kandydata do pracy w służbie mundurowej. Testy psychologiczne obejmują analizę zdolności intelektualnych, zachowań społecznych, stabilności emocjonalnej oraz podejścia do pracy. W przypadku negatywnego wyniku istnieje możliwość ponownego przystąpienia do badania, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy.

Po przejściu testów psychologicznych odbywa się rozmowa kwalifikacyjna mająca na celu ocenę motywacji kandydata, jego postawy wobec przyszłej służby oraz zrozumienia roli policjanta kryminalnego. Wynik rozmowy decyduje o zaliczeniu tego etapu, a kandydat musi zdobyć od 36 do 60 punktów.

Po pozytywnym zaliczeniu rozmowy, kandydat kierowany jest na badania lekarskie, a później uzupełnia ankietę bezpieczeństwa osobowego. Na koniec, kandydaci umieszczani są na liście rankingowej, zgodnie z liczbą zdobytych punktów na poszczególnych etapach. Ci, którzy osiągną wystarczającą ilość punktów, zostają przyjęci do służby i kierowani na szkolenie zawodowe podstawowe, które trwa około 6,5 miesiąca. Po ukończeniu szkolenia, kandydaci odbywają tzw. adaptację zawodową, czyli trzy miesiące służby w oddziale prewencji, po czym zostają oddelegowani do jednostki, w której będą pełnić służbę. To właśnie teraz będziesz się starał, aby była to służba kryminalna.

Studia Kryminologia i Kryminalistyka – dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Jak pewnie wcześniej zauważyłeś, w wymaganiach formalnych widnieje informacja o wykształceniu. Powinieneś więc wiedzieć, iż im ono „wyższe”, tym więcej punktów dostajesz. Łatwo się też domyślić, iż służba kryminalna nie przyjmuje „byle kogo”, dlatego interesując się tym wydziałem, powinieneś wybrać kierunek, który pomoże Ci osiągnąć cel. Bez wątpienia są to studia kryminalistyki oraz studia kryminologii oferowane przez naszą uczelnię. Dzięki nim posiądziesz kompleksową wiedzę z zakresu psychologii przestępców, socjologii przestępczości, prawa karnego czy metod wykrywania przestępstw. Program studiów jest zaprojektowany tak, aby przygotować Cię zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do pracy w służbach ścigania.

Zapisz się na studia
Idź do oryginalnego materiału