Jak żyć w separacji pod jednym dachem?

2 lat temu
Czym jest separacja i jak ją uzyskać? Jakie problemy można napotkać żyjąc w separacji w jednym mieszkaniu i co zrobić, aby najlepiej przeżyć ten okres? Jak może pomóc adwokat i czy separacja ma jakieś zalety?

Czym jest separacja?

Jednym z terminów związanych z małżeństwem jest separacja. Jest to formalne określenie okresu w związku małżeńskim, w którym widoczne są oznaki rozkładu pożycia. Separacja jest orzekana przez sąd na wniosek jednego ze współmałżonków lub na wniosek obojga małżonków. Nie ma żadnego limitu ani maksymalnego okresu trwania separacji. Oznacza to, iż separacja nie ma limitu czasu. Od rozwodu różni się jednak tym, iż rozwód to definitywne zakończenie związku małżeńskiego, a separacja to okres, w którym parę określa się jako „małżonkowie w separacji”.

Powody do separacji

Wśród przyczyn separacji można wymienić wiele powodów, które widocznie niszczą zdrowe relacje, uczucie, namiętność i więź między małżonkami. Decyzja o separacji może wystąpić wskutek takich zaniechań jak groźby, zdrada, przemoc, a także alkoholizm, narkomania lub inne uzależniania. Powodem do separacji może być również poczucie zaniedbania, odmowa pomocy, zły stosunek do siebie, jak i do dzieci.

Jak wygląda separacja?

Separacja formalnie oznacza uchylenie wspólnoty małżeńskiej. W czasie jej trwania nie dochodzi więc do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Często separacja to okres, w którym para chce jeszcze odbudować relacje i nie chce się rozwodzić. Istotny jest jednak fakt, iż orzeczenie separacji skutkuje powstaniem rozdzielności majątkowej. W praktyce przestaje więc mieć znaczenie majątek wspólny, a powstają majątki osobiste. Para traci też prawo do dziedziczenia po sobie i do zachowku.

Separacja a mieszkanie razem

Orzeczenie separacji nie oznacza, iż jedno z małżonków ma się wyprowadzić ze wspólnego mieszkania lub domu. W związku z tym możliwe jest wspólne mieszkanie w czasie separacji. Sąd ma jednak obowiązek dokonać ustaleń związanych ze sposobem korzystania z mieszkania. Małżonkowie mogą jednak dokonać wspólnych ustaleń i zwolnić sąd z tego obowiązku. Konieczne jest jednak oświadczenie, iż rozwiążą sporne kwestie samodzielnie w drodze porozumienia.

Jak wygląda życie w separacji mieszkając wspólnie?

W czasie separacji możliwe jest dokonanie różnych ustaleń między małżonkami. Oprócz zasądzenia separacji mogą to być żądania takie jak:

  • ustalenie obowiązku płacenia alimentów na rzecz dziecka/dzieci, jak i małżonka,
  • powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców,
  • ustalenie kontaktu z dzieckiem/dziećmi,
  • możliwość korzystania z mieszkania,
  • podział majątku.

Korzystanie z mieszkania po zasądzeniu separacji

Jeśli sąd decyduje o sposobie korzystania z mieszkania i podziale majątku często dokonuje analizy tego, z jakich pomieszczeń będą mogły korzystać strony. Zwykle kuchnia i łazienka pozostają jako część wspólna, ale w miarę możliwości pokoje są dzielone pomiędzy małżonków. Co więcej, rodzic, który częściej opiekuje się dzieckiem pary może mieć przydzielone więcej przestrzeni. Życie w czasie separacji pod jednym dachem regulują też nakazy lub zakazy wydane przed sąd, dotyczące np. spokoju i poczucia bezpieczeństwa w domu. Sąd może zdecydować o tym, czy możliwe są zmiany wyposażenia, zakupy sprzętu, odwiedziny znajomych, w jakich godzinach itp.

Czy można wyrzucić kogoś z mieszkania w czasie separacji?

Podczas separacji może dochodzić do różnych nerwowych sytuacji. Szczególnie jeżeli para decyduje o wspólnym pozostaniu w mieszkaniu. Mimo wprowadzenia podziału może się okazać, iż para mija się w korytarzach, kuchni, podczas posiłków czy na balkonie. Może to powodować stres i kłótnie, jednak choćby jeżeli do nich dojdzie, nie może być sytuacji, w której jeden z małżonków nakazuje się drugiemu wyprowadzić. Nie można bowiem wyrzucić nikogo z mieszkania, choćby jeżeli jest się wyłącznym właścicielem mieszkania. Zasady współżycia społecznego naruszałyby też próby wyrzucenia osób chorych czy bez możliwości podjęcia pracy zarobkowej, umożliwiającej wynajęcie innego mieszkania.

Zalety separacji

Okres separacji można traktować jako pierwszy krok do rozwodu, ale również jako sposób na poprawę relacji małżeńskich. Wiele zależy od motywów podjęcia decyzji o separacji, a także innych czynników psychologicznych i społecznych. Podstawową zaletą separacji jest to, iż można ją zakończyć na wspólne żądanie małżonków. Skutki separacji obowiązują jednak aż do momentu, kiedy sąd wyda orzeczenie o zniesieniu separacji. W razie wątpliwości formalnych związanych z separacją warto poszukać pomocy prawnej. Może to być np. adwokat Szczecin, który przyjmuje w pobliżu.

Idź do oryginalnego materiału