Decyzja o rozwodzie zapadła. Pozostaje zająć się formalnościami i nadać sprawie bieg. Czym są tak zwane „papiery rozwodowe”? Jakie dokumenty musisz skompletować i złożyć przed sądem? Zapraszam do lektury.
Przygotuj pozew rozwodowy
Pozew to najważniejszy dokument potrzebny do rozwodu i to od niego należałoby zacząć. Nie jest on jedynie czystą formalnością. Warto przyłożyć się do jego napisania, ponieważ przy wydawaniu wyroku sąd weźmie pod uwagę informacje w nim zawarte. Jak go stworzyć, pisałem dokładnie w jednym z moich poprzednich artykułów. Należy natomiast pamiętać, iż każda sprawa jest inna i sugerowanie się podpowiedziami anonimowych użytkowników w internecie to zwykle za mało, aby samodzielnie napisać dobry pozew i przekonujące uzasadnienie. Pomoc doświadczonego adwokata może okazać się w tym przypadku niezbędna.
Pozew rozwodowy to nie wszystko. Wraz z nim musisz złożyć szereg innych dokumentów. Poniżej znajdziesz listę, która może Ci się przydać:
- potwierdzenie dokonania opłaty sądowej. Możesz też ubiegać się o zwolnienie z uiszczania tej opłaty ze względu na trudną sytuację materialną. Wówczas, zamiast potwierdzenia opłaty, musisz złożyć wniosek o zwolnienie z niej oraz oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania;
- skrócony odpis aktu małżeństwa;
- zaświadczenie o dochodach lub dokument PIT. Zastanawiasz się, po co sądowi takie informacje? Chodzi o ustalenie Twojej sytuacji majątkowej. Ta informacja będzie istotna np. przy określaniu wysokości alimentów;
- skrócone odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci;
- wnioski dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi. jeżeli przykładowo zdecydowaliście się na mediacje i udało się Wam wypracować porozumienie, warto je sądowi przedstawić. Sąd na pewno weźmie pod uwagę Wasze ustalenia co do miejsca zamieszkania dzieci po rozwodzie oraz częstotliwości kontaktów z drugim rodzicem;
- wskazanie dowodów, na które powołujesz się w pozwie.
Warto dodać, iż na rozprawę powinieneś zabrać ze sobą na salę sądową dowód osobisty.
Jak i gdzie złożyć dokumenty rozwodowe?
Są tak naprawdę dwie drogi. Możesz wysłać je listem poleconym na adres adekwatnego sądu. Druga z możliwości to osobiste złożenie pozwu w biurze podawczym adekwatnego sądu okręgowego. Chodzi o sąd adekwatny dla adresu ostatniego, wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.
Potrzebujesz pomocy?
Jesteś zdecydowany na rozwód? Przy wsparciu doświadczonego adwokata cały proces możesz przejść sprawniej i bez zbędnego stresu. o ile masz pytania lub chcesz skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu.