Jest nowy Główny Inspektor Pracy. "Wkraczamy w nowy etap"

1 miesiąc temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powołał w piątek Marcina Staneckiego na urząd Głównego Inspektora Pracy. - To jest człowiek, który zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami mierzy się świat pracy - podkreślił Hołownia podczas uroczystości wręczenia nominacji.


Marcin Stanecki będzie nowym Głównym Inspektorem Pracy. W piątek podczas uroczystości w Sejmie Hołownia wręczył Staneckiemu akt nominacyjny.
- Kandydaturę pana dyrektora Marcina Staneckiego przyjąłem z wielką radością, bo jest to człowiek, który jest frontowym inspektorem, zna rzeczywiście realia pracy w inspekcji pracy, pracował w Łodzi, w Skierniewicach. To jest człowiek, który jeździł na kontrole, który wie, jak to się odbywa, który zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami dzisiaj mierzy się Państwowa Inspekcja Pracy czy w ogóle świat pracy - powiedział marszałek Sejmu podczas uroczystości.Reklama


Dodał, iż Stanecki pełnił też przez ostatnie lata funkcję dyrektora Departamentu Prawa Pracy w resorcie rodziny.


- Był chwalonym i cenionym współpracownikiem zarówno przez poprzednią ekipę i panią minister Marlenę Maląg, która go do tej funkcji powołała, jak i przez obecne kierownictwo, przez panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk - zaznaczył Hołownia.


Marcin Stanecki. Kim jest nowy szef inspekcji pracy?


Stanecki był dyrektorem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ma kwalifikacje specjalisty BHP i kwalifikacje pedagogiczne.
Jest także absolwentem Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na Politechnice Łódzkiej i studia podyplomowe pedagogiczne w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Łodzi.
Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Przez blisko 20 lat pracował w Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto jako radca prawny przez dziewięć lat był wykładowcą na studiach podyplomowych z bhp w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach.


Nowy szef PIP. "Wkraczamy w nowy etap"


Zdaniem obecnej ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Stanecki obejmuje nową funkcję "z misją, planem i energią niezbędną do tego, żeby ją zrealizować". - Wkraczamy w nowy etap, o ile chodzi o bezpieczeństwo pracowników i dobrostan pracodawców - Dziemianowicz-Bąk.


Podkreśliła, iż Stanecki ze względu na swoje doświadczenie na stanowisku dyrektora departamentu w MRPiPS oraz "zaangażowanie i oddanie zadaniom, których się podejmuje" będzie w stanie dokonać transformacji Państwowej Inspekcji Pracy.
- Założenia tej transformacji będziemy wspólnie wykuwać w ramach naszej współpracy (...). Potrzebujemy, żeby PIP była pogotowiem, policją i urzędem skarbowym wszędzie tam, gdzie dochodzi do naruszeń prawa pracy. Wierzę, iż w taką instytucję pan Stanecki będzie w stanie Państwową Inspekcję Pracy przekształcić - dodała.
- Moim marzeniem jest to, aby Państwowa Inspekcja Pracy stała się nowoczesną instytucją, która będzie skuteczna i będzie kształtować dobre obyczaje i zwyczaje w zakresie prawnej ochrony pracy, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Chciałbym, żeby Państwowa Inspekcja Pracy stała się atrakcyjnym pracodawcą, żeby ludzie, którzy wykonują pracę w Państwowej Inspekcji Pracy byli dumni z tej instytucji - powiedział z kolei Stanecki.
Idź do oryginalnego materiału