Przygotowania spółki PGE Baltica z Grupy PGE do budowy infrastruktury energetycznej na Bałtyku nabierają tempa. Zakończono już badania geotechniczne w strefie przybrzeżnej dla przewiertu ląd-morze, niezbędnego do wyprowadzenia mocy z elektrowni Baltica 1, która będzie przetwarzać morski wiatr w megawatogodziny odnawialnej energii.
Projekt prawie 900-megawatowej farmy Baltica 1 ma już za sobą niemal dwa lata analiz dotyczących parametrów wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Od ubiegłego roku realizowane są badania zmierzające do pozyskania decyzji środowiskowej. PGE Baltica, wspólnie z zakontraktowanymi w tym roku partnerami, prowadzi teraz wstępne rozpoznanie adekwatności dna na obszarze planowanej elektrowni. Wykonanie wstępnej kampanii geotechnicznej powierzono spółce Geoquip Marine. Konsorcjum firm Geofizyka Toruń, Geoprojekt Szczecin i Projmors realizuje badania geologiczne oraz dostarczy dokumentację wynikową dla przewiertu ląd-morze. Za przygotowanie modelu podłoża oraz koncepcji fundamentów turbin odpowiada natomiast Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
Opracowanie rzetelnej bazy danych geologicznych jest niezbędne dla identyfikacji i analizy potencjalnych wyzwań inżynieryjnych związanych z konstrukcją morskich instalacji wiatrowych. Wyniki badań dna bezpośrednio wpływają na najważniejsze decyzje projektowe. Mogą determinować budżet, wybór technologii fundamentowania czy przebieg tras kablowych. Precyzja pomiarów jest więc podstawą bezpiecznego i efektywnego realizowania inwestycji, a kooperacja z uznanymi w branży wykonawcami zapewnia stabilny grunt, na którym PGE Baltica może rozwijać swoje potężne przedsięwzięcie infrastrukturalne.
– Badania geologiczne, czyli badania geotechniczne i geofizyczne, dla przewiertu ląd-morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 są kluczowe, ponieważ pozwalają na opracowanie istniejącego modelu gruntu. Model ten zostanie wykorzystany do prawidłowego zaprojektowania przewiertu HDD, który jest elementem newralgicznym dla układu wyprowadzenia mocy, ponieważ umożliwia bezkolizyjne przejście przez strefę brzegową – wyjaśnia Łukasz Stachowicz, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Wyprowadzania Mocy w PGE Baltica. – Wyniki otrzymane w badaniach laboratoryjnych, a w szczególności badania rezystywności termicznej gruntu, umożliwiają opracowanie modelu elektrycznego gruntu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej – dodaje.
Wyniki te będą również podstawą do przeprowadzenia innych analiz środowiskowych, w tym badań firobentosu i zoobentosu. Dzięki poznaniu głębokości oraz rodzaju dna można wytypować miejsca, w których należy przeprowadzić pobieranie próbek tych komponentów przyrody.
Konsorcjum Geofizyka Toruń, Geoprojekt Szczecin i Projmors zakończyło już zleconą kampanię geotechniczną w części morskiej. Badania dla przejścia kablowego ląd-morze były prowadzone na wschód od Łeby, na wysokości gminy Choczewo.
– Dziesięcioosobowy zespół badawczy realizował na platformie KOPERNIK-1 prace, które obejmowały m.in. sondowanie metodą CPTu oraz wiercenia rdzeniowe. Badania CPTu polegają na wciskaniu w grunt stożka piezoelektrycznego z systemem czujników, które rejestrują parametry gruntu. Wykonanie wierceń rdzeniowych pozwoliło pobrać próby gruntu oraz rozpoznać dno morskie w zakresie niezbędnym do zaprojektowania przejścia kablowego – wyjaśnia Maciej Stawinoga, rzecznik Spółki Geofizyka Toruń.
Platforma samopodnośna Geofizyki Toruń, KOPERNIK-1, jest wszechstronną jednostką wykorzystywaną do prac geologicznych oraz budowlano-instalacyjnych. Dzięki solidnej konstrukcji oraz wyposażeniu jednostki, badania można prowadzić nie tylko na wodach wewnętrznych, ale także na płytkich wodach morskich – w strefie przybrzeżnej określanej potocznie jako nearshore.
W zakresie badań realizowanych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 ukończono jak do tej pory badania geofizyczne zarówno w części morskiej, jak i w części lądowej.
– o ile zaś chodzi o geotechnikę, zakończyliśmy prace w części morskiej i pozostały nam do wykonania badania w części lądowej. Rozpoczęliśmy również badania laboratoryjne, które planujemy zakończyć w czwartym kwartale tego roku. Po realizacji tych prac przystąpimy do opracowania dokumentacji wynikowej, czyli dokumentacji badań podłoża gruntowego oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej – wymienia Łukasz Stachowicz.
Dokumentacja ta posłuży do przygotowania projektu budowlanego. Następnie zostanie wybrany wykonawca przewiertu, który otrzyma od inwestora raporty wynikowe, dokumentację z badań oraz projekt budowlany. Na tej podstawie powstanie projekt wykonawczy oraz zostanie dobrana technologia realizacji prac.
Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore.
Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych w tej chwili przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz na wykonanie badań geologicznych dotyczących przewiertu ląd – morze a także wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji i na trasie kabla eksportowego. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.