Konflikt rodziców nie może wpływać na dziecko

3 tygodni temu
Zdjęcie: Para rąk


Sprawa opieki nad dzieckiem w sytuacji konfliktu rodziców była tematem posiedzenia parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Mężczyzn. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowali Ewelina Rzeplińska-Rogalska, dyrektorka Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich oraz Adam Ziękiewicz z Biura BRPD.

Ewelina Rzeplińska-Rogalska podczas swojego wystąpienia powiedziała, iż w Zespole Prawa Rodzinnego i Nieletnich Biura RPD jest zarejestrowanych 6 tys. spraw, z czego ok. 60 proc. dotyczy sytuacji okołorozstaniowych rodziców. Do Biura RPD z prośbą o wsparcie zwracają się rodzice, ale także same dzieci, mówiące o tym, iż potrzebują pomocy.

Dyrektorka Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich Biura RPD podkreśliła, iż Rzeczniczka Praw Dziecka kategorycznie sprzeciwia się sytuacjom, kiedy na skutek sytuacji okołorozstaniowej i braku porozumienia między rodzicami dzieci trafiają do pieczy zastępczej. W tej sprawie Monika Horna-Cieślak zwróciła się do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z prośbą o udzielenie informacji, czy w harmonogramie prac uwzględniono kompleksową analizę akt sądowych i przeprowadzenie systemowych badań w zakresie umieszczania dzieci w pieczy zastępczej z uwagi na brak porozumienia między rodzicami.

Według RPD badania przeprowadzone w celu zdiagnozowania zagadnienia i jego skali przyczynią się do poprawy ochrony praw dzieci oraz zapewnią, iż przepisy prawa będą stosowane zgodnie z dobrem dziecka. Aktualnie BRPD współpracuje z IWS nad wskazaniem akt takich spraw.

Dzieci w pieczy przez brak porozumienia między rodzicami. Konieczna diagnoza zjawiska>>>

Odnosząc się do kwestii wysłuchania dzieci, Ewelina Rzeplińska-Rogalska wskazała, iż młode osoby, pisząc do Rzeczniczki Praw Dziecka, często zwracają uwagę na to, iż nikt ich nie słyszy, nikt nie chce z nimi rozmawiać. Sądy nadal, wielu sprawach, w sposób niewłaściwy wysłuchują dzieci.

Dyrektorka Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich podziękowała Ministerstwu Sprawiedliwości za prace, które realizowane są w resorcie na rzecz przeciwdziałania przewlekłości postępowań opiekuńczych. Na zakończenie podkreśliła, iż Rzeczniczka Praw Dziecka, wykonując swoje kompetencje i uprawnienia, także te o charakterze stricte procesowym, zawsze kieruje się dobrem i najlepszym interesem dziecka.

Podczas posiedzenia zespołu poruszono temat pieczy równoważnej, współdzielonej. Mówiono o konieczności zmiany przepisów w zakresie karalności braku realizacji kontaktów z dzieckiem. Zaznaczono, iż istotną kwestią jest poprawa działania sądów rodzinnych oraz praca terapeutyczna dla rozstających się rodziców.

Idź do oryginalnego materiału