Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2024

9 miesięcy temu

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS), został utworzony ze środków Funduszu Pracy, a jego celem jest wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników poprzez dofinansowanie szkoleń. Polscy pracodawcy mogą pozyskać środki na zdobycie wiedzy, rozwój kompetencji własnych i wszystkich swoich pracowników w różnych zawodach. Dzięki tej formie dofinansowania szanse na szkolenia i rozwój kompetencji zyskują co roku setki tysięcy osób.

Media donoszą, iż rok 2024 ma przynieść wiele istotnych zmian w KFS. Wynika to głównie z powodu rosnącego zainteresowania szkoleniami i edukacją pracowników oraz pracodawców, dostosowaniem funduszu do przewidywanych potrzeb rynku pracy oraz wpływu na rozwój kwalifikacji zawodowych pracowników. KFS ma stać się jednym z kluczowych elementów wsparcia dla przedsiębiorców w Polsce.

Jakie nowości są przewidywane na 2024 rok i jakie różnice występują w porównaniu do poprzednich lat?

Oto krótkie zestawienie faktów, które dla Was przygotowałam.

1. Zwiększenie dofinansowania

W 2024 roku Fundusz Pracy przewiduje jeszcze większy budżet niż w 2023 i latach poprzednich. KFS ma zwiększyć dostępne środki finansowe dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w szkolenia swoich pracowników i dysponować będzie kwotą prawie 300 mln złotych. Oznacza to większe możliwości pozyskania dofinansowania oraz korzystniejsze warunki dla tych, którzy będą składać wnioski o dofinansowanie szkoleń w ramach KFS. Dla przedsiębiorców jest to doskonała okazja, aby inwestować w rozwój swojego personelu.

2. Większa elastyczność

KFS w 2024 roku wprowadzi większą elastyczność w zakresie rodzajów szkoleń. Oznacza to, iż przedsiębiorcy będą mieli większy wybór, jeżeli chodzi o dostosowanie szkolenia do potrzeb firmy i pracowników niż w poprzednich latach. Dzięki takiemu wsparciu pracodawcy inwestują pozyskany budżet szkoleniowy w swoich pracowników i rozwój firmy przyczyniając się tym samym do poprawy sytuacji na ogólnopolskim rynku pracy.

3. Łatwiejszy proces aplikowania

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma postawić na automatyzację procesów. Jest do dobra wiadomość dla osób chcących skorzystać z dofinansowania. Składanie wniosków oraz raportowanie mają być bardziej zautomatyzowane i intuicyjne, co wpłynie pozytywnie na przyspieszenie procesu aplikowania oraz ułatwi korzystanie z funduszu.

4. Małe i średnie przedsiębiorstwa

KFS zawsze adresował swoje usługi do wszystkich przedsiębiorców. Zmiany w 2024 roku skoncentrowane będą na wspieraniu małych i średnich firm. Nowe regulacje i przepisy mają dostosować się tak, aby jeszcze lepiej wspomagać firmy w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

5. Rozwój kompetencji cyfrowych

KFS ze względu na przewidywany czas dynamicznych zmian technologicznych planuje w 2024 roku zwiększyć usługi szkoleniowe z zakresu kompetencji cyfrowych. Zrozumienie nowych technologii i narzędzi ma stać się kluczem do sukcesu w wielu branżach.

Reasumując, o ile zapowiadane nowości zostaną wprowadzone zgodnie z planami to Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym źródłem wsparcia dla firm w Polsce. Wszystko to w odpowiedzi na przewidywane potrzeby rynku w zakresie szkoleń i edukacji.

Priorytety i kilka informacji o tym dlaczego warto skorzystać z projektu KFS

1. Podnoszenie Kwalifikacji

Korzystając ze wsparcia KFS podnosisz kompetencje swoich pracowników. Na profesjonalne szkolenia podnoszące kwalifikacje i uzupełniające wiedzę zyskują szansę osoby, które nigdy ich nie miały. To najważniejszy czynnik w utrzymaniu konkurencyjności na rynku pracy, a także w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do wykonywania coraz bardziej wymagających zawodów.

2. Przekwalifikowanie Pracowników

Dzięki wsparciu KFS pracodawcy mogą przekwalifikować swoich pracowników, dostosowując ich umiejętności do nowych potrzeb branżowych. Jako pracodawca zwiększasz elastyczność swoich pracowników do wykonywania różnych zadań. Wiemy jak trudno jest o odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Korzystając z dofinansowania możesz zainwestować w rozwój oraz zyskać fundusze na przykład na zmianę kompetencji swoich pracowników, tym samym pomóc im dostosować się do wymagań współczesnego rynku pracy i planów swojej działalności.

3. Szkolenia dla bezrobotnych

Ze szkoleń w ramach KFS mogą skorzystać także osoby poszukujące pracy. Zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji z pewnością pomoże i ułatwi dostosowanie się do wymagań rynku pracy.

4. Różnorodne formy edukacji

Możesz skorzystać z różnorodnych formy edukacji, w tym szkolenia praktyczne, kursy online, staże czy też szkolenia miękkie.

5. Refundacja Wynagrodzeń Młodocianych Pracowników

Dla pracodawców zatrudniających młodzież, fundusz pracy przewiduje zwiększoną refundację wynagrodzeń. To istotna inicjatywa wspierająca rozwój zawodowy młodych osób i pomagająca im zdobyć cenne doświadczenie zawodowe.

6. Wsparcie Dla Powiatowych Urzędów Pracy

Powiatowe Urzędy Pracy otrzymają znacznie więcej środków na finansowanie staży, szkoleń, prac interwencyjnych oraz dotacje na założenie działalności gospodarczej. To oznacza, iż KFS będzie działać na wielu poziomach, wspierając zarówno pracodawców, jak i bezrobotnych w zdobywaniu nowych umiejętności i szans na zatrudnienie.

7. Dofinansowanie nie refundacja

Środki KFS są dofinansowaniem nie refundacją – oznacza to, iż Przedsiębiorca nie musi angażować własnych finansów, płatność następuje po otrzymaniu środków z Urzędu Pracy. Rozliczenie umowy z Urzędem Pracy następuje po zakończonych szkoleniach.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz starać się o uzyskanie dofinansowania to należy złożyć wniosek we adekwatnym dla Twojej okolicy Powiatowym Urzędzie Pracy.

Pamiętajcie, iż Perfecta Instytut Kadr i Płac pomaga w wypełnianiu dokumentów dotyczących kwestii szkoleniowych.

Szczegółowy proces aplikacyjny zostanie niedługo umieszczony na mojej stronie internetowej

Idź do oryginalnego materiału