Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, instytucja z ponad 70-letnią tradycją w dokumentowaniu przemian społeczno-gospodarczych Polski, opublikowała właśnie cyfrową wersję archiwalnego filmu z 1970 roku pt. „Świnoport II”.
Ten ośmiominutowy, kolorowy obraz w reżyserii Aleksandra Domalewskiego stanowi unikalny zapis funkcjonowania jednej z kluczowych baz przeładunkowych węgla w PRL – Świnoujścia – ukazując kulisy eksportu surowca do portów Europy Zachodniej.
Film zrealizowano na taśmie 35 mm, a za zdjęcia odpowiadał Jerzy Bezkowski. Scenariusz opracował również Domalewski, którego twórczość silnie koncentrowała się na industrialnej i morskiej stronie polskiej gospodarki.
Materiał ma nie tylko wartość historyczną, ale również dokumentacyjną – ukazując organizację pracy portu, środki techniczne wykorzystywane w ekspedycji oraz realia codziennego funkcjonowania bazy morskiej na przełomie lat 60. i 70.
Publikacja filmu odbywa się w ramach cyfrowej działalności edukacyjnej WFO i jest częścią szerszego projektu popularyzacji nieoczywistych archiwaliów pod hasłem „WFO: Fabryka Nieoczywistości”. Współczesne spoty promujące tę inicjatywę zrealizowały Pola Włodarczyk oraz Magdalena Parszewska, z muzyką autorstwa Konrada Krajewskiego i Leszka Karczewskiego.
Dzięki digitalizacji i udostępnieniu online, współczesny widz – w tym przedstawiciele branży morskiej, logistyki, transportu i historii gospodarczej – może na nowo odkryć filmowy portret jednej z najważniejszych baz przeładunkowych tamtego okresu.
Fot. Kadr z filmu „Świnoport II”