Latarnia Morska Rozewie. Najstarsza i najjaśniejsza strażniczka polskiego wybrzeża

10 godzin temu

Latarnia Morska Rozewie od ponad dwóch wieków rozświetla drogę żeglarzom przemierzającym Bałtyk. Jest to najstarsza czynna latarnia morska w Polsce a do tego ma największy zasięg światła, bo widać ją z odległości 26 mil morskich, czyli ok. 48,2 km. Usytuowana na przylądku między Jastrzębią Górą a Chłapowem, jest symbolem morskiej tradycji i jednym z najcenniejszych zabytków polskiego wybrzeża. Jej historia i znaczenie sprawiają, iż to miejsce pełne legend i morskich opowieści jest wyjątkowe na mapie Pomorza.

Historia latarni rozpoczęła się w 1821 roku, a jej światło po raz pierwszy rozbłysło 15 listopada 1822 roku. Od tego czasu latarnia była kilkukrotnie modernizowana. W 1910 roku została podwyższona, ponieważ drzewa rosnące w jej otoczeniu zaczęły ograniczać widoczność światła. W 1978 roku dobudowano kolejny segment, nadając jej obecny, trójczłonowy kształt i wysokość 32,7 m. Dzięki tym zmianom światło latarni pozostaje widoczne choćby z odległości 50 km (26 Mm), co czyni ją obiektem o największym zasięgu na polskim wybrzeżu. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu systemowi 16 reflektorów, każdy o mocy 200 W, które włączane są jednocześnie.

Obecnie latarnia przez cały czas działa jako pomoc nawigacyjna, a jednocześnie jest udostępniona do zwiedzania. Ze szczytu konstrukcji rozciąga się spektakularna panorama wybrzeża, przyciągając turystów o każdej porze roku.

Legendarne opowieści Rozewia

Rozewie od zawsze owiane było aurą tajemniczości i romantycznych legend. Jedna z najbardziej znanych opowieści mówi o szwedzkim statku, który rozbił się na tych brzegach w XVII wieku. Jedyną ocalałą była córka kapitana, która, chcąc zapobiec kolejnym tragediom, zaczęła rozpalać ogniska na wzgórzu, wskazując żeglarzom bezpieczną drogę. Dziś tę rolę przejęła Latarnia Morska Rozewie.

Kojena legenda głosi, iż Żeromski napisał tu swoją powieść „Wiatr od morza”, w rzeczywistości utwór powstał później w Warszawie. Na pamiątkę związku pisarza z latarnią, nosi ona jego imię, a przed wejściem ustawiono jego popiersie. W skład kompleksu muzealnego wchodzi również maszynownia z dawną maszyną parową napędzającą generator prądu oraz druga latarnia, działająca w latach 1875–1910, która funkcjonowała równolegle z główną, aby odróżniać sygnały świetlne od innych obiektów na wybrzeżu..

Skarbnica wiedzy – muzeum i zabytkowa architektura

Latarnia w Rozewiu, wpisana do rejestru zabytków, mieści w swoim wnętrzu Muzeum Latarni Morskich, które oferuje niezwykłą podróż przez historię polskiego latarnictwa. Można tu zobaczyć nieużywany już sprzęt nawigacyjny oraz modele różnych latarń morskich. Na ścianach znajdują się tablice upamiętniające najważniejsze postacie związane z latarnią – Leona Wzorka, bohaterskiego latarnika zamordowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej, oraz Stefana Żeromskiego, który odwiedzał latarnię przed wojną.

Rozewska latarnia to nie tylko historyczna strażniczka Bałtyku, ale także kompleks pełen różnorodnych atrakcji. W jego skład wchodzą również nieczynna wędzarnia i piekarnia, które dawniej służyły obsłudze latarni i okolicznym mieszkańcom. Spacer po malowniczym przylądku prowadzi turystów do unikalnego rezerwatu przyrody oraz urokliwego wąwozu Lisi Jar, który łączy Rozewie z Jastrzębią Górą.

Latarnia jest otwarta dla zwiedzających od maja do września.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

fot. YT kadr z filmu „Latarnia Morska Rozewie z lotu ptaka”

Idź do oryginalnego materiału