W Rotterdamie został ochrzczony największy w Europie śródlądowy statek do bunkrowania LNG

gospodarkamorska.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W holenderskim porcie w Rotterdamie odbyła się 13 listopada ceremonia chrztu Energy Stockholm, największego w Europie śródlądowego statku przeznaczonego do bunkrowania LNG. Jednostka jest własnością LNG Shipping, spółki joint venture firm Victrol i Sogestran.

Energy Stockholm zostanie przekazany firmie Shell Western LNG B.V w ramach długoterminowej umowy czarterowej na potrzeby operacji bunkrowania w portach Zeebrugge, Antwerpii, Rotterdamu i Amsterdamu. Ma zwiększyć możliwości bunkrowania Shell w regionie czterech głównych holenderskich portów, zapewniając obsługę dla szerokiej gamy statków, od promów po duże kontenerowce. Jego system obsługi ładunków LNG ma pozwalać na bunkrowanie nie tylko tradycyjnych zbiorników, ale także membranowych.

– Energy Stockholm opiera się na doświadczeniu operacyjnym zdobytym przez LNG London w ciągu ostatnich czterech lat. Jest w czołówce nowych technologii optymalizujących zużycie energii i redukujących emisje – podkreślił David Patron, dyrektor handlowy ds. ropy naftowej, chemikaliów i gazu w Sogestran.

Energy Stockholm jest drugim śródlądowym statkiem bunkrującym wyczarterowanym przez LNG Shipping dla Shell. Pierwszym jest London, o pojemności 3000 m3, przekazany w lipcu 2019 roku. Za jego eksploatację odpowiada firma Victrol.

– Po pozytywnych doświadczeniach z budową i eksploatacją LNG London, z przyjemnością poprowadzę ten nowy projekt. Budowa największej śródlądowej barki LNG, jaką kiedykolwiek zbudowano w Europie, była zarówno wymagająca, jak i ekscytująca. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego ambitnego procesu budowy i życzę załodze wielu sukcesów w eksploatacji barki – Peter Maes, dyrektor ds. technicznych w Victrol.

Nowy statek pływa pod banderą Belgii. Ma 135 metry długości i 22 metry szerokości. Jego pojemność wynosi 8 000 m3. W skład wyposażenia wchodzą rozwiązania technologiczne przyjazne środowisku, zapewniające ograniczenie emisji szkodliwych substancji i efektywność energetyczną. Należą do nich energooszczędne systemy, takie jak dwupaliwowy, hybrydowo-elektryczny układ napędowy zasilany czystym gazem i generatory diesla, kompatybilnymi z biodieslem. Jest też pierwszym bunkrowcem LNG przeznaczonym do żeglugi śródlądowej, który będzie wykorzystywać akumulatory i zasilanie z lądu. Ich zestaw, o pojemności 500 kWh, pozwalać ma na nawigację na zasilaniu bateryjnym przez 30 minut.

Idź do oryginalnego materiału