Niebieska Karta UE – kolejne zmiany w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców

6 miesięcy temu

Uzyskanie przez cudzoziemców Niebieskiej Karty UE[1] (Blue Card), a także zatrudnianie pracowników posiadających zezwolenie tego typu (wydane w Polsce lub za granicą) będzie znacznie łatwiejsze. To za sprawą projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach[2], który niedawno pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jakie inne zmiany przyniesie?

Nowa Niebieska Karta UE

Do ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, wystarczające będzie zawarcie umowy na okres co najmniej 6 miesięcy, a nie – jak dotychczas – 1 roku. Cudzoziemcy, którzy je uzyskają, będą mogli zmieniać pracodawcę lub warunki zatrudnienia bez konieczności zmiany zezwolenia (pod warunkiem, iż nowe zatrudnienie będzie spełniać warunki wydania Niebieskiej Karty).

Nowelizacja przewiduje też ułatwiony tryb legalizacji pobytu i pracy dla cudzoziemców, którzy od co najmniej roku posiadają Niebieską Kartę UE wydaną w innym państwie. Będą oni mogli ubiegać się o specjalne zezwolenie na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza Niebieskiej Karty UE. Już samo złożenie wniosku o takie zezwolenie umożliwi im legalne wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (pod warunkiem zawarcia umowy na co najmniej 6 miesięcy). Co ważne, nie będą musieli czekać z podjęciem pracy aż do czasu wydania decyzji.

Dodatkowo będą oni uprawnieni do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce na takich samych zasadach, jak obywatele polscy (m.in. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej). Biorąc pod uwagę popularność współpracy na zasadach B2B w branży IT, jest to zmiana rewolucyjna. Jednak zwracamy uwagę, iż umowa B2B nie będzie mogła stanowić podstawy do wydania Niebieskiej Karty UE, a założenie działalności możliwe będzie dopiero po uzyskaniu jej przez cudzoziemca.

Elektronizacja postępowania

Projekt nowelizacji przewiduje pełną elektronizację postępowań w sprawie udzielania zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców.

Aktualnie tylko niektóre urzędy korzystały z systemów teleinformatycznych ułatwiających przygotowanie i złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt. choćby wnioski wygenerowane za ich pomocą wymagały jednak osobistego złożenia. o ile nowelizacja wejdzie w życie, postępowanie będzie prowadzone wyłącznie elektronicznie w portalu MOS (Moduł Obsługi Spraw). Za jego pośrednictwem cudzoziemcy będą wypełniać wnioski oraz wysyłać je do urzędów. W dalszym ciągu konieczne będzie jednak osobiste stawiennictwo cudzoziemców w celu pobrania odcisków palców i okazania oryginału paszportu.

W oczekiwaniu na kolejne zmiany…

Dyskusja o uproszczeniu zasad legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce toczy się już od kilku lat. Niestety projekt opublikowanej nowelizacji nie odpowiada na wszystkie problemy pracodawców. Przede wszystkim nie przewiduje on zapowiadanych uproszczeń w procedurach dotyczących udzielenia zezwoleń na pracę. Przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców w dalszym ciągu będą więc zobowiązani do przeprowadzania tzw. „testu rynku pracy”.

Zgodnie z opublikowanym harmonogram prac nad stworzeniem kompleksowej, odpowiedzialnej i bezpiecznej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030 w pierwej połowie 2025 r. mają zostać przyjęte zupełnie nowe, odpowiadające aktualnym potrzebom rynku i pracodawców, zasady legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Na bieżąco będziemy informować o statusie tych prac.

Planowo opublikowana nowelizacja wejdzie w życie 3 miesiące po jej ogłoszeniu. Projekt jest jednak dopiero opiniowany i nie trafił jeszcze do sejmu. Oczywiście będziemy z uwagą śledzić jego dalsze losy i informować o postępach, a w razie pytań zachęcamy do kontaktu.

[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1883 z dnia 20 października 2021 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz uchylenia dyrektywy Rady 2009/50/WE, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32021L1883

[2] Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381805

Idź do oryginalnego materiału