Nowe dofinansowanie na zieloną energie w portach

3 tygodni temu

Projekty związane z dekarbonizacją sektora morskiego i jeździectwem otrzymają w sumie 3,7 mln euro dofinansowania z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.

W poniedziałek w Gdańsku podpisano umowy na dofinansowanie dwóch projektów z programu Interreg Południowy Bałtyk. Dotyczą one: wsparcia transformacji energetycznej regionów oraz portów morskich Południowego Bałtyku poprzez wdrażanie energii odnawialnej, a także jeździectwa.

Pierwszy z nich otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,7 mln euro; będzie realizowany przez Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk. Drugi z projektów, ze wsparciem w wysokości 2 mln euro, zrealizuje Województwo Pomorskie.

Obecny na uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślił, iż te projekty są częścią szerokiej i dobrej współpracy m.in. z samorządem, rządem, organizacjami pozarządowymi i uczelniami wyższymi. „Interreg to część polityki spójności” – stwierdził.

Jak mówił, jeden z projektów dotyczy transformacji energetycznej, natomiast drugi, związany z jeździectwem, wpłynie na rozwój turystyki.

Projekt „Horse tourism for everyone” (Turystyka konna dla wszystkich) otrzymał 2 mln euro dofinansowania. Jego całkowita wartość to prawie 2,5 mln euro. Ma on wspierać dostawców usług turystycznych w tworzeniu i promowaniu innowacyjnych ofert, które uczynią jeździectwo dostępnym dla szerszych grup odwiedzających i mieszkańców, a także ograniczyć negatywny wpływ turystyki na środowisko naturalne. Projekt ma również wykreować wizerunek obszaru Południowego Bałtyku jako całorocznej destynacji turystyki konnej, pokonującej barierę sezonowości.

Natomiast projekt „DeColnter – Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition” (Dekarbonizacja sektora morskiego i jej wpływ na zieloną transformację energetyczną) otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,7 mln euro. Wartość projektu wyniesie ponad 2,1 mln euro.

Jego celem jest wspieranie transformacji energetycznej regionów oraz portów morskich Południowego Bałtyku poprzez wdrażanie energii odnawialnej i udostępnianie ekologicznych paliw w sektorze morskim dzięki odpowiednich narzędzi i strategii uzupełnionych działaniami w zakresie edukacji, współpracy i promocji.

Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 to program współpracy transgranicznej między Polską, Niemcami, Danią, Szwecją i Litwą. Jego celem jest zbudowanie innowacyjnego, zrównoważonego, atrakcyjnego i aktywnego Południowego Bałtyku poprzez działania na rzecz „niebieskiej” i „zielonej” przyszłości. W programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. projekty muszą być realizowane w partnerstwie podmiotów m.in. dwóch państw członkowskich objętych programem.

Z programu mogą skorzystać m.in. władze lokalne i regionalne, podmioty publiczne, NGO’s oraz ich stowarzyszenia. Wsparcie można uzyskać na cyfryzację, internacjonalizację gospodarki, działania związane z zielną energią, zrównoważonym rozwojem i gospodarkę obiegu zamkniętego, turystyką i kulturą.

Budżet programu na projekty wynosi 87,66 mln euro z EFRR. Dotychczas odbyło się sześć naborów – realizowane są 42 projekty.

źródło: PAP

Fot. Pixabay / Jecqan (domena publiczna)

Idź do oryginalnego materiału