Polski Związek Żeglarski jako organizacja z ponad stuletnią historią, stojąca za rozwojem żeglarstwa w kraju ma nowego lidera. Funkcję prezesa objął Tomasz Holc, doświadczony żeglarz, olimpijczyk i działacz międzynarodowy. To istotny moment dla całego środowiska sportów wodnych w Polsce.
Wybór nowego prezesa nastąpił podczas 57. Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego PZŻ w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Holc zastąpił na stanowisku Tomasza Chamerę, który kierował Związkiem przez ostatnich osiem lat.
– Czuję ogromną odpowiedzialność. Przejmuję stery po dobrym kapitanie. Chcę kontynuować rozwój i wsłuchać się w potrzeby zawodników – mówił Tomasz Holc tuż po wyborze.
Nowy prezes zapowiedział, iż jego pierwszym krokiem będzie poznanie zespołu biura i bliższy kontakt z kadrą narodową.
Podczas Sejmiku delegaci przyjęli również sprawozdania z działalności i finansów za 2024 rok oraz zdecydowali o nowym składzie Zarządu. Powołano trzech wiceprezesów: Katarzynę Domańską (szkolenie), Tomasza Figlerowicza (sport) i Jarosława Bazylkę (turystyka). W zarządzie zasiądzie 15 osób, w tym pięć kobiet.

Jedną z nich jest Olga Górnaś-Grudzień – mistrzyni świata w żeglarstwie osób z niepełnosprawnościami.
– Zgodziłam się kandydować, by promować żeglarstwo paraolimpijskie i wspólnie zawalczyć o jego powrót na igrzyska – podkreśliła.
Sejmik był również okazją do wręczenia odznaczeń, tytułów honorowych i wyróżnień za zasługi dla polskiego żeglarstwa. Minutą ciszy uczczono także pamięć żeglarzy, którzy odeszli od ostatniego spotkania delegatów.
Tomasz Chamera, ustępujący prezes, podsumował swoją kadencję, mówiąc o budowie silnej pozycji PZŻ w kraju i za granicą.
Nowy prezes Tomasz Holc to postać dobrze znana w żeglarskim świecie. Dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich. W latach 1995–2004 był wiceprezesem PZŻ, a w latach 2008–2012 wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Uhonorowany Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Nagrodą Fair Play za całokształt kariery.
PZŻ to najważniejsza organizacja żeglarska w Polsce, zrzeszająca kluby i środowiska żeglarskie. Związek wspiera zawodników, organizuje regaty, szkoli instruktorów i promuje żeglarstwo na wszystkich poziomach – od rekreacji po sport wyczynowy. Istnieje od 1924 roku i ma realny wpływ na rozwój sportów wodnych w kraju.

fot. PZŻ